Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

Düzenli alışveriş yaptığında Kitapyurdu’nde Platin üye oluyorsun, onun indirimi var ayrıca bir ay sonra alışveriş yapma sözü gibi bir durumda da yüzde beş ek indirim de oluyor.

1 Beğeni

KY biliyoruz aslında. Özel indirim veren siteler denilence sorayım sitedim.

Platin’e platin dışında ek bir indirim vermiyor olması lazım, en azından bana vermiyor.

2 Beğeni

Her alışverişten sonra sözüne indirim diye bir sayfa geliyor. Yüzde beş ek indirim için alışveriş sonrası kayıt olmak gerekiyor diye biliyorum.

1 Beğeni

Nadirkitap o kadar çok kullandım eskiden hiç böyle şeyler yoktu. Şu an 10 TL etmeyecek laika basımlı Ejderha Mızrağı serisi 9.000 TL’den satılıyor. Yeniden basılsa şu ekonomi de max 2.500 TL olur. Cevap vermeyip alaycı gülümsemeleri ayrı bir şey. Batıyorsa da batsın. Haksız kazanç bile değil bu.

5 Beğeni

Bununla ilgili geçen okuduğum Alman Sonbaharı kitabına çok gülmüştüm. Bir de ben kitabı alalı en az 1 sene oluyor yani. :smile:

10 Beğeni

Sanatçı güzel bir çalışma yapmış.

3 Beğeni

Aynen öyle. Ben de öyle düşünüyorum artık. Ne yazışmalar yaptım bir bilseniz :smiley:

1 Beğeni

Fiyat artışlarından bağımsız, şu etiket yapıştırma işinin de bir usulü var. Ayıp ama bu kadarı da. Yoruluyor olabilirler, ben de yoruluyorum yeri geldiğinde. Bir tane bile böyle bir kitap vermedim okura.

2 Beğeni

Onlar neyse çözümü var ama şu yeni iş kültür şömizlere fiyat etiketi yapıştırılan kitaplar denk geldi bana, kağıt benzini emiyor benzin yerine mecburen sıtmak gerekiyor ama o da az bile olsa şömize zarar veriyor.

1 Beğeni

Şömizler çok dayanıksız maalesef. Zararı az da değil aslında çıkarmaya çalıştığımda bembeyaz oluyor bazen. Ben etiket yapmıyorum ama yapan oluyordur illa ki. :confused:

2 Beğeni

Güzel kağıtlarla bir baskı yapıyorlar, sayfalar ayrılmasın, dağılmasın diye formaları iplik dikiş ile ciltliyorlar ama cilt malzemesi ve şömiz malzemesi konusunda aynı özeni göstermedi İş Kültür. Bu baskılar ucuz da değil, en başından daha iyi malzeme seçimi yapsalardı keşke.

Oysa HAY ciltliler de ne kadar özenli bir baskı yapıyorlar.

3 Beğeni

Eleştirileriniz gerçekten isabetli, hepsine katılıyorum. Aynılarını iletmiştim ciltli baskılar çıktığında. Bez ciltlerin daha maliyetli olduğu söylendi. Sanırım buna ek olarak iki seri arasında bir farklılık da olsun istenmişti. Şömizden memnunlar ama. Daha az maliyetlidir muhtemelen. Bu seriyi pahalı yapan en önemli özellik kağıt kalitesi olduğu için diğer unsurları uygun fiyatta tutmaya çalıştılar diye düşünüyorum.

3 Beğeni

Can Yayınları, 69 TL etiket fiyatıyla daha geçen hafta çıkardığı kitabı tam 83 TL’ye çıkardı. 69 olan pahalı diye alamazken 83’ten artık hiç alamam, Can Yayınları da kitap alamayacaklarım listesine girdi. :upside_down_face:

D&R’daki zam uygulanmamış hali, BKM’deki zam sonrası.

4 Beğeni

Şaka gibi ama gerçek. Çok büyük bir krizin içindeyiz. Her anlamda.

4 Beğeni

Bugün ben de Can Yayınlarının bazı kitaplarına denk geldim de, neredeyse Pegasus ile yarışır hale gelmişler.

6 Beğeni

@annihilator kesinlikle, hani kağıt fabrikası açılacak falan diyorlar ama bu fiyatlar düşmeyecek gibi geliyor bana.

@MelihAntepli Pegasus’a yaklaşamıyoruz bile artık, ben onu gözden çıkardım da Can Yayınları sevdiğim ve tercih ettiğim bir yayıneviydi. Artık bu fiyatlar yüzünden kitaplarını alamadığım yayınevleri arasında girmiş bulunuyor. :upside_down_face:

2 Beğeni

Ben de eskiden uygun buluyordum Can’ı. İthaki mesela bana pahalı geliyordu, bugün Can bütün duvarları yıkmış geçmiş, şok oldum fiyatlarını görünce.

Fabrika sıkıntı değil ama ülkede kesilmedik ağaç kaldı mı onu bilmem.

5 Beğeni

Hayda rinna rinna rinna rinnaaa

4 Beğeni

Zamlanmıyormuş ama şanslısınız yine hadi :slightly_smiling_face: Yeni upgrade gelmiş sadece :joy:

1 Beğeni

@Everfever Yoğunluğumdan ötürü detaylı yazamıyorum. Cevabınız için teşekkürler.

Flood oluşturmamak için buradan devam edeyim. Birkaç gün önce yine burada kitap indirimlerindan rahatsızlık konu olmuştu, okurlar, yayınevleri, satıcılar, dağıtıcılar olarak dönüyoruz dolaşıyoruz ve sabit fiyat yasasına bir şekilde bağlıyoruz olayı.

Aklıma takıldı; yayınevleri, dağıtımcı ve satıcıların iskonto baskılarına dayanamadıklarını ve kanun yoluyla korunmayı istediklerini söylemişlerdi. En azından görünürde bizim bilmemizi istedikleri kadarı bu.

Peki satıcı “fiyat indirimi yapamıyorum ama hizmet kalitemi arttırıyorum” diyerek iskonto isteyemez mi? “Stoklu satış yapacağım stok maliyetimi karşıla”, “kargo ücretini kaldırıyorum maliyete ortak ol” vs. diyerek iskonto istemeyecek mi? Satıcılar sabit fiyatla sattığı ürünü daha ucuza maletmek istemez mi?

Tam olarak neye dayanarak yayınevi-dağıtımcı arasındaki iskonto uygulamasının kalkacağını iddia ediyorlar? Küçük satıcıya yüksek, büyük zincirlere düşük fiyattan kitap temin edilmesi kimi korur?

1 Beğeni