Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

resim
resim
Bildiğim kadarıyla presstij eski ürünlerine uzun zamandır zam yapmıyor. Neredeyse %100

2 Beğeni

Kesinlikle zam çözüm değil. Çünkü insanların sınırı vardır. Belli bir seviyeden sonra insanlar istese bile kitaplara o paraları veremez. Bu nedenle sizin dediğiniz gibi farklı alternatifler geliştirmeleri gerekiyor.

3 Beğeni

Bunun çözümü bir an önce e kitap sektörüne adım atılması. Depolama, nakliye ve matbaa masrafından kurtulup uygun fiyatlı satış yapılması gerekiyor.

1 Beğeni

E kitaba herkesin geçmesi lazım. Gerçekten doğa açısından da önemli bir şey. Ben şahsen e kitaba geçmek için e kitap okuyucu fiyatlarını çok yüksek buldum. Hadi oda sıkıntı değil ama her kitabın e kitabı yok ve fiyatlar yine pahalı.

1 Beğeni

Evet %100 zam yapmış. Örneğin Once & Future’ın etiket fiyatı 150 TL olmuş. Amazonda hala eski fiyat. Almayı düşünen çok ertelemesin.

4 Beğeni

Amazon ülkemizde bu sektöre giriş yapmak için ne bekliyor anlamıyorum gerçekten. Kendisi giriş yaptığı zaman Kindle fiyatları da düşmüş olur. 2 sene önce aldım, çok memnunum.

3 Beğeni

Bizim ülkemizde bu çok zor. Sadece kitap değil ps/xbox oyunlarında bile halen önemli miktarda fiziksel dvd ye talep var. Sebebi de 2. el piyasası. Oyunlar aşırı pahalı olduğu için 1-2 tane fiziksel oyun alıp bunları takas ederek yeni oyunlar oynayan çok kişi var.

Kitapları da hem nesne olarak elinde tutmaktan ve kitaplığını seyretmekten keyif alan çok kişi var. Bir de 2. el piyasası var tabii. Bir çok kişi okuma zevki değiştiği için veya sırf maddi ihtiyacından dolayı kitaplarını satıyor ve kazanç elde ediyor. Hatta 10-15 liraya aldığı kitabın 10 yıl sonra baskısı tükendiği için 15-20 katı fazlaya satabiliyor.

Üstelik hiçbir yayınevi de e-kitabı basılı kitaptan çok daha ucuza satmıyor. Çok garip değil mi? Yayınevlerinin en büyük şikayetlerinden birisi her zaman kağıd fiyatları oldu ama kağıdın olmadığı e kitapları da ucuza satmıyorlar. Elbette DRM maliyetini ileri süreceklerdir muhtemelen.

Onun için e kitabın yaygınlaşması için uygun bir ortam göremiyorum şahsen.

4 Beğeni

DRM maliyeti matbaadan daha fazla olmaz, o işin bahanesi. Bence bu konuda kesinlikle bizim göz ardı ettiğimiz bir şey var. Bu kadar yayınevi bu işi atlıyor olamaz. Benim tahminim Amazon’u bekliyorlar çünkü ülkede cihaz yaygın değil, resmi olarak bu ülkede bulunan cihazların da pazar payı düşük. Amazon neyi bekliyor onu hiç bilmiyorum. Resmi olarak bu ülkede hiçbir cihazı satılmıyor. Keşke yetkili birisi olsa da sorabilseydik. @Everfever Belki Kemal abimizin bize bu konuda söyleyeceği bir kaç şey vardır.

1 Beğeni

Kitap fiyatları ne kadar artarsa artsın bu ülkedeki en ucuz hobi kitaptır.
Amerika’da bir ailenin hafta sonu bir günlük sosyal aktivitesi bizim 1 yıllık sosyal hayatımızdan daha renkli ve daha dolu. Almanya’da bir market çalışanı 10 yıllık bir süreç içerisinde inanılmaz bir kol saati koleksiyonu yapabilir ama biz yapamayız. Ya da onlar iş çıkışı birer drink atıp gülüp eğlenerek günün yorgunluğunu atacak zekaya sahipken, biz her türlü hiç bir şey yapamayız.
Çoğu ülkede olmayan şekilde kendini elaleme kanıtlama çabası var bizim ülkemizde… Dolu dolu renkli bir kitaplık ooo bakın ben boş değilim anlamı taşıyor.
Kitaplar bizim ülkemizde aslında seyri güzel, rengârenk birer biblo.

10 Beğeni

DRM devede kulak. E-kitap işine girilmedi değil, birkaç yayınevi girdi. Sesli kitap, e-kitap yapılıyor ve satılıyor ama hacmi çok düşük. Bunun birçok sebebi var:

E-kitap satan platformlar yayınevlerinden çok yüksek komisyon istiyorlar. Bu da e-kitap ücretlerini normal kitapla benzer hale getiriyor. Okuyucu da doğal olarak fiziksel kopyayı tercih ediyor. Yurtdışında e-kitabın piyasa payının bizdekinden çok daha büyük olmasının en büyük sebebi bence bu. Diğer bir sebep yayınevlerinin korsan korkusu. Diğer bir sebep dijital piyasanın yeterince büyümediği fikri.

Tüm bu sebepler Amazon gibi bir aktör e-kitap piyasasına girmeye karar verip, “Müşteri memnuniyeti böyle olur,” dediğinde fırtınalı günde dağılan sis gibi dağılır. Amazon bunu neden bekliyor? muhtemelen TL bu kadar değersizken böylesi bir yatırıma girmeye gerek görmüyordur.

10 Beğeni

Türkiye’de daha az yaygın olan Kobo üzerinden satılıyor genelde var olan e kitaplar, pazar payının düşük olmasının en büyük etkeni bu. Dediğiniz gibi Amazon ülkemizde bu işe atıldığı zaman birçok problem çözülür.

2 Beğeni

E kitap konusunda bir de çok önemli bir sorun var o da korsan olayı. E kitapta korsanı önlemek çok zor.

1 Beğeni

Normalde zaten korsanı önleyemiyorlar her kitabın internette pdfi var resmen.

1 Beğeni

Sağda solda habire yeni mağaza açtık diye övünen yayınevleri, tüm bu mağazaların giderlerini çatır çatır kitapların etiket fiyatına ekleyip okuyucuya yüklüyor. İnternetten aldığım kitaplar ile yayınevlerinin gitmediğim mağazalarının kirasını elektiriğini ödüyorum resmen. Fiyatlarını bu kadar şişirdikleri kitapları satamayınca da vay efendim “Kimse kitap almıyor. Okuma oranları gittikçe düşüyor. Kitapçılar kapanıyor.” diye zırlayıp ortalığı velveleye verirler. Kapanırsa ekime kapanmazsa kasıma kadar. İnsanların kitap, edebiyat, sanat, kültür vs. kılıfı altında bu kadar enayi yerine konması bana fazla. Bundan sonra Kırmızı Kedi’den de sittin sene kitap mitap almam.

17 Beğeni

Kitap romantikleri biraz sinirlenecektir belki ama ben çağın gerekliliği olarak büyük küçük birçok kitapçının kapatılması gerektiğini düşünüyorum. Genel olarak kitap alışverişlerini internet sitelerinden yapıyoruz ve yakın gelecekte basılı kitabın da doğamız için azalması gerekiyor. Sahaflar dışında kitapçı kalmamalı bence çünkü sahaflar bir nevi antikacılar, onlara hala ihtiyacımız var.

6 Beğeni

Bende aynı şeyi düşünüyorum. Herkes ister mahallesinde bir kitabevi olsun, gittiği yerlerde kitabevlerini gezsin, hangi kitaplar gelmiş hangileri çok satmış diye saatlerce vakit geçirsin ama Türkiye artık öyle bir yer değil. Döviz kuru üstünden ödenen kirası, elektriği, çalışanları derken Türkiyede kitabevleri okuyucuya lüks ve gereksiz yük.

Sözüm meclisten dışarı insanların “Ayy o kitapların kokusuuuu…” romantikliği işte yukardaki gibi sana bana yük oluyor. D&R’ın rafından alıp içini açıp kokladıkları şey kitap kokusu falan da değil, poliüretan tutkal kokusu. Sanayide naftalin gibi hap şeklinde kiloyla satılıyor onlar. Çok beğenen alsın bi poşede koyup balici gibi evinde koklasın ama millet kitaba sürtünecek, koklayacak, öpecek diye 200 sayfa kitaplara 120 TL fiyat etiketi basılmasın bi zahmet. Kitabı alıp okuyamadıktan sonra kitabevine gidip kitapla öpüşüp koklaşmanın bir anlamı yok.

26 Beğeni

Kütüphanede yaşan kedi köpeğe dönüşücem ben artık bu fiyatlardan sonra başka çarem kalmadı.

3 Beğeni

E kitabın yaygınlaşmasının tek yolu E-kütüphane aboneliğinin gelmesi. Sesli kitapta olduğu gibi aylık belli bir ücretle istenilen kitaba ulaşılabilirse e-kitap yaygınlaşır. Bunun dışında tek tek e-kitap almak çok mantıklı değil. E-kitabın ekolojik maliyetinin de basılı kitaptan çok daha az olmadığı yazılmıştı forumda yakın zamanda. Ekolojik maliyet sıfır değil yani.

3 Beğeni

Peki yayınevleri kendi sitelerinden e-kitap satamazlar mı? Böylece komisyon ödemezler ama o zaman da farklı maliyetler mi çıkar acaba?

1 Beğeni

E reader cihazlarıyla senkronize edemezler. O yüzden Amazon şart gibi.

4 Beğeni