Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

Biraz önce geldim fuardan, hiç de öyle aman aman indirimler yok. Geçen sene yapılan indirim oranlarının yanına bile yaklaşmıyor. Planladığım çoğu kitabı erteledim, sırayla internetten alacağım artık.

2 Beğeni

Zaman Çarkının sayfa sayısı daha fazla hem de ciltli olan kitaplarıyla yarışır hale gelmiş fiyatlar. Henüz zam yansımayan sitelerden alınabilir. Ama bu zamlı fiyatlarla ne zaman çarkı alırım ne sissoylu :expressionless:

1 Beğeni

Az önce bir kitapçıda çıktım ve gerçekten kitapların arkasına baktığımda gözlerim istemsizce belerdi. Alacak kitap bulamadım resmen.

1 Beğeni

Yurt dışında yaşıyorum ve ne yazık ki Türkçe kitaba ulaşımın oldukça sıkıntılı olduğu bir bölgedeyim. Zaten sıkıntılı olmasa ne olur ki? O kadar yüksek fiyatlara satılıyor ki Türkçe kitaplar, hem de yalnızca Türkçe kitap satan sitelerde. Bir kitap Türkiye’de 35 TL ise burada 35 Euro gibi rakamlara satılıyor. Çareyi her gelişimde bavula kitap doldurmakta bulmuştum. Ancak bu fiyat artışlarında durum ne olacak hiç bilmiyorum. Bir kaç ay önce yaptığım listelerdeki fiyatlarla şimdiki fiyatları karşılaştırıyorum ama arada uçurumlar var.
İnternet üzerinden satış yapan kitapçılar daha ucuz doğru. Ama çoğu kitap ezik büzük geliyor. Evet iyi paketliyorlar ama kitap sanki ıskartaya düşmüş gibi. Ne bileyim yani sanki en başından hatalı basım gibi. Sayfa uçları yamulmuş, omurgasında ezikler oluşmuş, kapakta tuhaf çizgiler oluşmuş. Hatta bir keresinde arka kapakta bazı yazılar bile keşfettim. Akıllının biri kitabın üzerine kağıt koyup hesaplamalar yapmış! O derece yani!
Sahaflara hep giderim ama ne yazık ki son dönemde onlar da iyice abarttılar. Bu son zamlardan sonra bilemiyorum orada fiyatlar ne oldu.

5 Beğeni

Kağıda gelen zamdan ötürü. Bütün kitap fiyatları arttı. Gazeteden tutun, dergisine kadar. Yapacak bir şey var mı? Yok.

Çok ilginçtir dolar yükselişe geçince herşeye zam geldi.
Dolar düşüşe geçince hiç bir fiyat güncellenmedi.

Bunun için bir cevap verilmişti. Ani iniş çıkışlar fiyatların tekrar inmesine etki etmez diye. Tekrar eger dolar normal seyrine dönerse 3-4tl gibi yani ve uzun süre böyle kalırsa kitap fiyatlarında bir düşüş olur.

1 Beğeni

Bence son yükseliş durumuna göre hatrı sayılır bir düşüş yaşadı ve o seyirde ilerliyor.

Dolar 3tlden birden 6ya çıktı ve şimdi 5.5buçuk civarında. En az 4ü görmeli ki fiyatların tekrar iyileştirilmesi olsun. Lakin dolar epey düşer ve yayınevleri ve kitap satan siteler fiyatta güncellemeye gitmezse de çok küfür yerler milletten

1 Beğeni

Burada doların doğrudan sadece yayınevlerini etkilediğini varsayıyorsunuz. Fakat doların yükselmesi, kağıt fiyatlarının dolardan iki kat yükselmesine sebep oldu. Örneğin asıl kağıt fiyatları düşmeden eski haline gelmesini beklemeniz yanlış olur.

Ki şu anki düşüşün lafı bile yapılmayacaktır. Henüz bir istikrar yok. Doların önce sabitlenmesi lazım. Her ya fiyat güncellemesi birçok sistemi çökertecek büyüklükte bir iş. Dağıtımcılardan tutun satıcılara kadar herkes büyük değişiklikler yapmak durumunda kaldı. Piyasayı biraz dikkatle inceler, emareleri doğru okursanız çok yerde bunun ne kadar olumsuz bir durum doğurduğunu görebilirsiniz.

Demem o ki, uzunca bir süre kitap fiyatlarında dikkate değer bir düşüş beklemek sadece hayal kırıklığı yaratacaktır. İnanın, hiçbir yayınevinin, oh ne güzel zam yaptık, oh bir daha çaktık gibi bir düşüncesi olmadı bu süreçte. Herkes büyük bir tatsızlıkla, zorunluluktan zam yapmak durumunda kaldı.

Bu sizin kadar bizim için de üzücü bir durum. Bunları sadece bir yayınevi çalışanı olarak değil, aynı zamanda hemen hemen her hafta irili ufaklı kitap alışverişi yapan biri olarak söylüyorum.

5 Beğeni

Konu dışı ama fırsattan yararlanarak sorum dedim sandman bebek evi ve watchmen hala matbaadamı yada bi kaç haftaya çıkarmı😁 v for vendetta bitti, sandmana başlayım diyorum ama ikinci kitap olmayınca mecburen başlayamıyorum. Ama şunuda belirtim sandmanın baskısı gördügüm en iyi baskı çizgi roman. Çok muhteşem iş yapmışsınız

Ya ortağım yeter ya.Ben bıktım senin şu sandman sorularından.Biraz sabır çıkacaktır yakın zamanda.Okuyacak başka bir şey kalmadı mı?Tekil kitaplar oku sandman baskısını yapınca başlarsın.
Az sabır…

6 Beğeni

http://www.kitapbasimfiyatlari.com/kitap-basim-fiyatlari/
bu linkten de yararlanabilirsiniz

Twiter da bunu gördüm umarım doğru değildir:( .

Maalesef doğru. Oyuncaktan, kağıda bir çok ürüne dün %30 ek vergi geldi.
Bu konuda çok şey yazmak istiyorum ama…
Bakın şu Kitap Fırsat Alanı başlığında filan paylaşıyoruz, kampanyadan alıyoruz. Bunlar yine de iyi günler.
Yeni yıla hayırlısı.

1 Beğeni

Kulak arkamızı bile şey yaptılar yani. Ne diyelim haram zıkkım olsun.

1 Beğeni

artık kitap falan alınmıyor arkadaş, ithakide %40 indirim olmasına rağmen hala çok pahalı kitaplar. en iyisi hasan ali yücel klasiklerine bakmak

3 Beğeni

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)

5 Beğeni

Dün bu konuyla ilgili olan başka bir şey dikkatimi çekti. Gördüğüm kitapçı dükkânları hızla kırtasiye dükkânına dönüşüyor. Eskiden bu dükkânlarda ya kitaplar ağırlıktaydı ya da kitap-kırtasiye oranı yarı yarıyaydı. Şimdi ise kırtasiye ağırlıkta.

Bence bunun nedeni kitapların çok pahalılaşmasıyla beraber insanların alım gücünün azalması. Artık daha az kitap alıyoruz. O kitapları da daha ucuz olduğu için internetten veya fuarlardan alıyoruz. Kitapçılar da hâliyle kırtasiyeye yöneliyor. Bu gidişle gelecekte kitapçılar iyice yok olacak gibi.

Sizler de aynı duruma rastladınız mı?

1 Beğeni

Bu durumun asıl nedeni aslında insanların kırtasiye ürünlerine duyduğunu ilgi ve kırtasiye manyaklığı diye adlandırdıkları hobi. Ayrıca kitap satışlarının getirdiği kâr mağazaya veya dükkana yetmeyince kırtasiye gibi talebi yüksek bir kategoriyi de satışlara katkı sağlaması için tercih ediyorlar. Hatta artık bir çok ünlü yayınevi kırtasiye kategorisi altında bir çok ürün sunuyor. Misal Can.
Ben kitapçıların makul bir kısmının kırtasiye olmasından rahatsız değilim. Ama içerideki kırtasiye malzemeleri kitabın havasını bozup ağır geliyorsa o yerlerden uzak dururum.

1 Beğeni