Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

Bugün kitapyurdu sitesi üzerinden 1 ocak ile 1 nisan arasında ki siparişlerime baktım ve aldığım kitapların hemen hemen 1 TL ile 2,5 TL arasında zam yapıldığını gördüm. Şuan ki ekonomik durumu göz önüne alırsak öyle aman aman denecek kadar değil, ama olmasa daha iyi diyor insan. 10 kitapta ortalama 20 TL kaybımız olmuş oldu.

1 Beğeni

İnternet sitelerinde belirli ve büyük yayınevleri aylık ve haftalık olarak %40 olarak indirime giriyor, kitap alan kişileri bu da yanıltıyor bence.

1 Beğeni

Bugün ben kütüphaneye gittim.Kazancakis- Zorba, Jose Saramago- Kabil, Galina Serebryakova- Ateşi çalmak kitaplarını aldım. Çok güzel kitaplar var.

Buraya kitap alışverişini hangi siteden yapsam diye göz atanlar için yazıyorum. Kitapseç’ten hiçbir şey almayın!. Neden mi dersiniz? 24 Eylül’de verdiğim sipariş 1 Ekim olmasına rağmen tedarik aşamasında gösteriliyordu. Şikayetvar vs. derken 10 gündür stokta gösterdikleri kitabın stokta olmamasından dolayı beklettikleri ortaya çıktı. Etrafta benim de doğru olduğunu düşündüğüm bazı iddialar var. Bu sıkıntı başıma gelince birazcık araştırma yaptım ve şuanda birçok insanın bu durumdan şikayetçi olduğunu gördüm. Krizden dolayı bazı siteler uyanıklığa başvurmaya karar vermiş hemen. Kitabınız tedarik aşamasında birkaç gün kalırken sizin yaptığınız ödemede kullanılan para sermayeye katılıp işleniyor(banka vb. yollar). Gereken para tekrar kazanıldıktan sonra da kitabın stokta olmadığını görüyorsunuz. Paranızı geri alabilirsiniz tabi ki ama o geçen sürede paranız sermayede işlenip kâr sağlanıyor bile. Biraz uzun oldu ama bu iddia çok büyük olasılıkla doğru başıma geldiği için ben yandım siz yanmayın. İyi akşamlar herkese…

Linkteki yazı için uygun bir başlık bulamadım ama rıhtım okuyucuları ile paylaşmak istedim. Mevcut başlıklar arasında en uygun burası gibi geldi.

2 Beğeni

Bence bu yazıyı da alıntılayarak kendine özel başlığa taşıyın. İnternet ve sosyal medyanın kitap ve okuma kültürü üzerindeki etkisi, ilginç bir tartışma konusu.

1 Beğeni

Akılçelen Kitaplar’da zam yapmış. Örneğin etiket fiyatı 32 TL olan Sissoylu Son İmparatorluk 59 TL, etiket fiyatı 43 TL olan Sissoylu Kuşatma 65 TL olmuş.

Piyasaların durumu malum. Zammı bir yere kadar anlarım da %50 nedir abi. Biz de almayız olur biter. Satsınlar alabilene. Takas ya da sahaf kollayacağız biz de…

1 Beğeni

Artan fiyatlar yüzünden yayınevleri artık önce sipariş alıp sonra kitabı basacak sanırım. 10 gün temin nedir.

Benim de aklıma bu durum geldi.Yakında telefon ile sipatiş alıp basabilirler.:grin:

1 Beğeni

Kitapyurdu yine ilk zam uygulayan. Almak isteyenler için diğer siteler daha yansıtmamış

Mantıksız olmuş şahsen.Okunma oranı zaten az bu seviyedeki fiyatlarla satışları iyice düşer.Mecburen yapıyor olabilirler fakat yanlış bir fiyat politikası olmuş zannımca.

1 Beğeni

Oathbringer’in indirimli fiyatı bile 80 TL civarı olacak anlaşılan.

1 Beğeni

Akılçelen den Buz ve Ateşin Dünyası almak isteyenler idefix gibi daha zam uygulanmamış sitelerden bir an önce temin etmesini öneriyorum. Zamla birlikte 125 TL olmuş fiyatı.

1 Beğeni

Teknoloji dünyasındaki şu tür acı espriler/tespitler dönmeye başladı:

“İncelemesini yaptığımız cihaz, alıcısı ona ulaşamadığı için uzaktan baktığı ve gözünde bilimkurgu nesnesine dönüşen bir şeye evriliyor.”

Benzerlerini kitaplar için de sarf etmeye başlamayız, umarım :frowning:

6 Beğeni

Ondan sonraki evre Fahrenheit 451 sanırım.

2 Beğeni

Kitap okumayan insanlar? Lanet :scream:

1 Beğeni

Akılçelen zamlar dolayısı ile artık pek çelemeyecek gibi akıllarımızı. Bu zamlar ne😲

Bence Brandon Sanderson kitapları diğer kitaplarla karşılaştırılınca fiyayitları uygun geliyor. Kitaplar baya bir büyük ve kalın. Ben zamlardan önce almıştım temmuzda baya bir indirimle. Sissoylu 6 kitabı 104₺ Elantris 19₺ Savaşkıran 26 Fırtınaışığı 2 kitap 76₺ alacaklar için bazı siteler zam yapmamış daha.

Birçok tanıdığım yıllık kitap alışverişini kitap fuarlarında yapıyor online alışveriş tavsiyelerime rağmen, bu ölçüde büyük zamların da büyük kitap fuarları öncesi yapılması umarım sadece bir tesadüften ibarettir, %20-25 hadi %50’yi bile anlarım da neredeyse iki, iki buçuk katına çıkan fiyatlar var