Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

(Doğan) #162

Haklısınız, hatta bazı kütüphanelerde adam akıllı kitap bile yok. Üniversite kütüphaneleri dedim bu yüzden ama o da öğrenci olmayınca zor. Yol parası vs. hesaplamamıştım.

Şöyle bir düşününce herşeye zam geldi. Eskiden beri hesap birimim kitaplardır. Bir şey aldığımda o parayla şu kadar kitap alırdım derim. Eskiden 3 ürün alıp şu kitabı alabilirdim derken, şimdi yine 3 ürün aslında. Malesef hayat pahalılaştı.

(Umut Özak) #163

Bazı ekonomistler şubat gibi tekrar kur atağı olabileceğini söylüyor, inşallah tekrar fiyat artışları yaşamayız :pray:t2:

Dolar çıktığı yeri hatırlar. Geçtiğimiz yıl 7.20 leri görmüştü. Bu ara ünlü olan şu sözdeki gibi “kötü günler geride kaldı artık sırada daha kötü günler var” (ytd)

(ömer Akdoğan) #165

İMF’nin 2019 yılında Türkiye’de , dolar kuru tahmini 10,21 tl . Biraz uçuk gibi ama nerelere gideceğini seçimden sonra görürüz gibime geliyor.

(Mustafa Erdem) #166

Mahfi Eğilmez doların 7 üzerine çıkacağını söylemişti ama bunu tahmin etmek çok zor değil.

(Okan Akıncı) #167

Mümkün olduğunca ucuza kitap alabilmek için bulduğum birkaç adımı paylaşayım. Biraz zahmetli olacak ama bu yoksullukta başka çare de yok. Bu zamanda tabiri caizse ölücü olmak lazım. Bunda utanacak bir şey yok. Bizi bu hâle getirenler düşünsünler. Bu yöntemlerin bazılarını zaten biliyorsunuz.

1. Tabii ki kitapları internetten satın alacağız. Çünkü kitap satış siteleri genellikle kitapçılardan %20-25 oranında daha ucuz oluyorlar.

2. Hangi kitap satış sitesini seçeceğiz? İşte bu kısım bankaya bağlı. Bazı bankalar kendi kredi kartını ya da hesap kartını kullanarak alışveriş yapan müşterilerine belirli bir miktar para iadesi sağlıyor. Bu bankalar hangi kitap satış sitesiyle çalışıyorsa o siteyi seçeceğiz.

3. İndirim alıyoruz ama kargo ücreti indirimi yok ediyor. Öte yandan belirli bir tutarın üstünde kitap alırsanız kargo ücretsiz. Bu yüzden aynı anda birkaç kitap alarak ücretsiz kargo için sınırın üstüne çıkmış olacağız. Kendiniz için ille de bir tane alacaksanız arkadaşlarınızla birlikte alın ve kargo ücretinden kurtulun.

4. Kitapları normal zamanlarda almayın, indirim bekleyin. Böylece çok daha ucuza alabilirsiniz. Bu siteler normalde %20-25 indirim yapabilirler ama zaman zaman daha fazlasını yapıyorlar.

Sonuç olarak bütün bunları bir arada yapabilirsek kitapçılarda 50₺’ye satılan bir kitabı internetten 25₺’ye ve belki de daha ucuza bile alabiliriz.

Gazetelerdeki enteresan haberlere benzemiş bu mesaj :smile:

( tansel) #169

Yukarıda bir arkadaşımız ucuza kitap alırken izlediği yoldan bahsetmiş, ben biraz abartmış olabirim ölücülük düzeyini :joy: ama bazı arkadaşlarımızın işine yarayabilir ben de paylaşayım.

• Kitaplarını sık aldığım yayınevleri ve kullandığım alışveriş sitelerini içeren bir excel tablosu tutuyorum google drive’ımda. İlk seferde hazırlaması biraz uzun sürebilir ama güncellemelerimi kolayca yapabiliyorum. Her ay başında siteleri yayınevi bazında tekrar gezip indirim oranlarını listemde güncelliyorum.
  • Tabii bu listeyi hiçbir kampanyayı göz önüne almadan yapıyorum. Kimi zaman ay boyunca kimi zaman 3, 4 ay geçerliliğini koruyor genelde indirim oranları.
  • Öncelikli alımları banka kampanyalı indirimler(enpara, eski cepteteb vs gibi) ve haftalık, günlük kampanyalara göre yapıyorum (x sitesinde z yayınevi bugüne özel %50 indirimli vs gibi). Liste burada bazen alımlarımı ertelemem için devreye giriyor(örn x sitesi bugüne özel %40 indirim yapmış, hemen listeme bakıyorum zaten y sitesinde %40 indirimli satılıyormuş, bunu sonra y sitesinden alırım diye erteleyebiliyorum).
  • Kullandığım excel tablosu örneği;
  • Her kitap için doğru sonuç vermeyebiliyor, bazen kitaba özel indirim oranını artırıp azaltmış olabiliyorlar ama büyük oranda tasarruf ettirdiğini düşünüyorum.

Edit; Aslında belki kayıprıhtım bazında ayrı bir başlık açıp böyle bir liste hazırlanabilir. Forumda tablo ya da benzeri bir şey oluşturabiliyor muyuz denemedim ama gelen yorumlarla yayınevi/site satısı arttırılıp, indirim güncellemeri yapılarak toplu bir yol gösterici konu olur, reddit vb yerlerde takip ettiğim benzeri konular var, tablo yapma fikrini de oradan edinmiştim.

(Kadir) #170

Ben belli başlı yayıevlerinin maksimum ne kadar indirim yaptığını biliyorum ve maksimum indirimini görmeden genelde alışveriş yapmıyorum. Ama sizin tablonuzu çok beğendim, çok derli toplu olmuş.

Bildiğim kadarıyla forumun kendi tablo uygulaması yok ama Google E- Tabloları kullanabiliriz. Sınırlı sayıda kullanıcıya (sabote edilmesin diye ) düzenleme yetkisi, geri kalan üyelere sadece görünteleme yetkisi verilebilir.

Sizin tablonuzu site ve yayınevi sayısını arttırarak kullanırsak hepimiz için çok faydalı bir uygulamaya dönüştürebiliriz.

(İsmail Şahin) #171

Ben alacağım kitapların fiyatlarını karşılaştırmalı liste olarak tutuyorum. BKM - Kitapyurdu - Eganba - İlk Nokta - Kidega fiyatlarını yan yana yazıp en ucuz olanını işaretliyorum. Sipariş vermeden son bir kontrol yapıp listeyi güncelliyorum. Bazen sürpriz fiyatlar olabiliyor.

Şu anda tükenmiş olan Anathem kitabına 40 TL vermiştim zamanında. Sanırım geçen sene çok büyük bir indirim yapmışlardı. Kitap sitelerinde indirimli fiyatları 10 TL’nin altında ama tükenmiş durumda. Bazen böyle büyük indirimler olabiliyor. Hatta “Küçük öfkeli gezegene yolculuk” oldukça yeni olmasına rağmen ben aldıktan birkaç gün sonra 10 TL’nin altında satılmıştı.

(Selin gökçen) #172

https://www.kitabinabak.com Şöyle bir site var.Satış sitelerindeki fiyatları sıralıyor.Almak istediğiniz kitabın hangi sitede en ucuz olduğunu görebilirsiniz.Belki işine yarayan olur

(İsmail Şahin) #173

Süper. Sık kullanılanlara ekledim bile.

(Doğan) #174

KDV’nin kaldırılacağına dair bir haber var, aslı astarı nedir bilmem.

(Hüseyin gök) #175

Umarım kalkar’da 5-10tl ucuzlar kitaplar ve tek korkum elektrik’deki gibi %10 indirim yapıp dağıtım bedeline %15 zam yapma meselesi gibi olması.

(Umut Özak) #176

Ne zaman yürürlüğe gireceğine dair bir bilgi var mı?

Kitaplardan alınan KDV zaten %8’di. Sadece bu KDV kaldırılır ise ve bu tüketiciye yansıtılır ise (beyaz eşya ve mobilyadaki sözde kdv indirimi sadece mağaza sahiplerine yaramıştı) 25TL’lik kitap 23TL olacak demektir :slightly_smiling_face: Pek bişey değişmiyor.

(Doğan) #178

Buna da şükür diyoruz artık ne yapalım. Sonuçta kağıttan veya basım maliyetinden KDV’yi kaldırmayacak, kaldıramayacaklar. Temel sorun kur, o da düşecek gibi değil.

(Kenan Ulusoy) #179

Ya bu yayıncılar zam oranını düşük tuttuk diye bu kdv oranlarını kitaplara yansıtırlar. Benden söylemesi…

(Tansel Diplikaya) #180

Açıkçası ben artık çok beklediğim bir kitap değil ise almıyorum. Daha çok sahalardan alıyorum. Bir de Eskişehir’de İnsancıl kitapevi aldığınız kitabı 4 ay içinde geri götürünce 0 kitapta %50 ikinci el de %70 para iadesi yapıyor. Benim gibi kitap istiflemeyi seviyorsanız çok güzel bir uygulama.