Kitap Kampanyaları - İndirimli Kitap Fırsatları

Katılıyorum. Canım sıkılıyor bu tabloyu görünce. Umarım şu zırvalık sonlanır artık tüm sitelerde.

Amazon’un algoritmasına karşı geliştirdikleri bir durum olarak düşünüyorum. Amazon bütün siteleri (yayın evlerinin kendi satış siteleri de dahil) karşılaştırarak en ucuz fiyatı veriyor. 10 kuruş bile olsa en uygununu veriyor. Diğer sitelerde kendi fiyatları Amazon’dan pahalı olmasın diye hepsi aynı fiyatı belirliyor. Sonra da indirim kuponları tanımlayıp kendince indirimli fiyata satıyorlar ama aslında öyle bir şey yok. Mesela bir yayın evi bir kitabı 270 liradan satmak istiyor. Bu fiyat üzerinden de kar edebiliyor ama liste fiyatı olarak 600 lira belirliyor ama isteseniz de bu fiyattan o kitabı satın alamazsanız. Çünkü en pahalı yerde bile 390 lira gözüküyor. Sonra bir bakıyorsunuz bir sitede o yayın evi yüzde elli beş indirime girmiş. Kitabın fiyatı 270 lira olmuş. Kitabı almak isteyenler o kitabı indirimli aldım diye düşünüyor. Aslında yayın evinin istediği fiyata almış oluyor. Pahalıyken bile almasa olmuyor, çünkü bir de kara sahaf boyutu var. Çok çok alıp baskıyı bitirenler aynı ürünleri sıfır diyerek liste fiyatının bile kat kat üstüne satışa çıkarıyorlar. Yayın evi, site ve sahaf üçgeni hallerinden memnun. Olan her zaman olduğu gibi son kullanıcıya oluyor.

13 Beğeni

İdefix için kod var mı?

Hepsiburada tıkla kazan aktif.

https://www.hepsiburada.com/kampanyalar/edebiyat-kitaplarinda-100-tl-ye-20-tl-indirim

Bu kampanyayla da birleştirilebilir.

Kitapsepeti veya bkmkitap için geçerli 200tl üstü kod var mı?

Neuromancer Amazon’da biraz daha düşmüş, Kidega’da da 50₺

3 Beğeni

Bkm için 300 tl üzeri %10 indirim var. [BKMNEHIR]

2 Beğeni

Açıkçası 5 hesapla katıldım ve hiçbirine gelmemiş… Müşteri hizmetlerine en azından prime üyeleri için ön koşulsuz bir 120/40 kampanyası yapmalarının onları tercih etmemizi etkileyebileceklerini yazdım. Tek başıma pek etki yaratamam ama diğer forum üyeleri eğer destek çıkarsa bir kampanya yaptırabiliriz belki.

2 Beğeni

Ahmet Arslan Alfa set yüzde 40, tek kitaplar yüzde 37 indirimli.

4 Beğeni

Uyarı gelmiş galiba, birçok sitede bu durum mevcut.

“İndirim oranları artık liste fiyatı üzerinden değil, son 30 gün içindeki en düşük fiyata göre yazılacak.” kural bu, liste fiyatını yazmaya mani bir düzenleme yok. mesela kitapyurdu liste fiyatını ve satış fiyatını yazıyor. Satış artsın ya da azalsın diye değil, indirim dönemlerinde liste fiyatı yukarı çekilip indirim çokmuş gibi gösterilerek tüketicinin satın alma davranışı manipüle edilmesin diye yapılmış bir düzenleme. Sadece kitaplar için değil bu düzenleme

Üretici fiyatını da yazmaları gerekmiyor mu?

Örneğin Üretici fiyatı - son 30 gün içindeki en düşük fiyat ve indirim yapıldıysa son 30 gün içindeki en düşük fiyat üzerinden yapılan indirim gibi… diye ilan etmeleri gerekmiyor mu?

1 Beğeni

Bilmiyorum etiket yönetmeliğine bakmak lazım. Bazı yerlerde görüyorum 30 gün içindeki en düşük fiyat ibaresini ama zorunluluk mu bilmiyorum. Amazon belirtiyor mesela:
resim

Kitapyurdu ise şu şekilde kullanıyor, indirim miktarı belirteceği zaman da “%X’e varan” kalıbını kullanıyor.
resim

1 Beğeni

Kitapların etiket fiyatını siteler değil yayınevleri belirlediği için pek anlamlı bulmadım açıkçası.

Bir de insanların hayrına yeni bir hak veriyoruz söylemiyle var olan hakları almak bu ülkede moda oldu.

Etiket fiyatının olması ortalama fiyatı göstermelerinin önünde bir engel değildi.

3 Beğeni

Konu zaten etiket fiyatının olması yada olmaması değil, isteyenler etiket(liste) fiyatını yazabilirler, bu konuda bir kısıtlama bulunmuyor. Bu tamamen sitenin insiyatifinde bir durum.

Kısacası indirim miktarını liste fiyatı üzerinden yazamazsın diyor. Eksik ama başlangıç adına oldukça güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Sadece kitapları ilgilendirmediğini söylemiştim, hoş kitapların liste fiyatlarıyla oynayan örnekler de mevcut.

Kidega anasayfada ilan etmemiş görünüyor ama sitede YKY’den 6-7 kitaba baktım %50 indirimli görünüyor

Süper Çarşamba Başladı: İş Bankası ve Can Yayınları’nda %50 İndirim Fırsatını Kaçırmayın! ?

Ayrıca sipariş verecek olan varsa artı olarak Mobil uygulamasında 250 üzeri 30 indirim var.

2 Beğeni

Saçma sapan adam gibi çalışmayan bir uygulamaları var. Kitap bulmak, sipariş vermek tam bir eziyet.

3 Beğeni

https://www.amazon.com.tr/Açıklamalı-Notlarıyla-Hobbit-J-R-R-Tolkien/dp/6053753963/ref=sr_1_1?crid=2SBTAM2VTHN6Z&keywords=açıklamalı+notlarıyla+hobbit&qid=1679388818&sprefix=açıklamalı%2Caps%2C127&sr=8-1

Bir tane kalmış kapanın elinde kalır. Açıklamalı Notlarıyla Hobbit.

7 Beğeni

Bedava. Yine de rekabeti kızıştırmak gibi olmasın ama 5000 TL’ye ben veriyim :smiley:

2 Beğeni

Yahu yüreğime iniyordu, aklım yerinden çıktı linke tıklarken :frowning: böyle şaka olmaz.

3 Beğeni