Kitap Öneri/Tavsiye Platformu

Herkese selam iyi pazarlar. Önümüzdeki günlerde Rus Edebiyatına giriş yapmayı ve bu konuda bir toplu alışveriş listesi hazırlamayı düşünüyorum. Bu sebeple aşağıdaki Rus yazarlarla ilgili olarak “bu yazar için giriş olarak şu kitabını okusan daha iyi olur diyebileceğiniz” kitapları yazabilirmisiniz?

İlk etapta okumayı düşündüğüm yazarlar;

Dostoyevski
Aleksandr Puşkin
Tolstoy
Nikolay Gogol
Maksim Gorki
Anton Çehov
İvan Turgenyev

Şimdiden teşekkürederim. Herkese iyi forumlar.

2 Beğeni

Dostoyevski- İnsancıklar/Kumarbaz
Gogol- Bir Delinin Anı Defteri (İş Bankası)

2 Beğeni

Rus edebiyatı yazarlarının kitaplarını kronolojiye dikkat ederek okumaya özen gösterenler var ama bunun yerine büyük ve ses getiren yapıtlarını okursanız daha iyi olur bence. Çünkü ben de öyle yaptım ve bir zararını da görmedim bu sürecin.

Savaş ve Barış (Dört Cilt)- Tolstoy /Alfa Yayınları-Sabri Gürses Çevirisi
Anna Karenina (İki Cillt)-Tolstoy/ Alfa Yayınları- Sabri Gürses Çevirisi

(Yordam Kitap basımlarına da bakabilirsiniz.)

Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler-Dostoyevski/Yordam Kitap

Babalar ve Oğullar-Turgenyev/Can Yayınları

Ana-Maksim Gorki/Can Yayınları

Avda Trajedi-Anton Çehov (yazarın tek romanı)-Yapı Kredi Yayınları
Kısa Klasiklerde de okuduğum iki hikayesi var; Altıncı Koğuş ve Öylesine Bir Hikaye

Aklımda kalanlar bunlar. Hepsini severek okudum. Dostoyevski ve Tolstoy’un büyük yapıtlarını okuduktan sonra diğer kitaplarını okumak kötü etkilemedi beni. Siz kronolojiye göre okumak isteyebilirsiniz tabii.

4 Beğeni

Rus edebiyatına bence Gogol’un Ölü Canlar’ıyla başla hocam, gülmekten yerlere yatacaksın. Komik dediğime bakma, Rus edebiyatının baş taçlarından biridir. Gogol’un tek romanı zaten; hayatının sonlarına doğru depresifleşip delirdiği için Ölü Canlar’ın ikinci kısmını yakıyor, bize kalan aslında eksik bir metin. Buna da şükür…

Diğer yazarlar için bir başlangıç romanı önermeyeceğim, zaten hepsinin belli başlı şaheserleri malum. Yanılma ihtimali düşük.

3 Beğeni

Ölü Canlar kitaplığımda uzun zamandır beklemede. Kısa hikayelerinden Palto’yu okumuştum ben de. Ölü Canlar’ı okumak hiç aklıma gelmemişti :)) sizin samimi yorumunuzu görünce başlayasım geldi şimdi :)) Kitabın bir kısmı olmadığı için belki elim gitmiyordu nedense. Teşekkürler :+1:

3 Beğeni

Selamlar. Ben de kendi kitabımı önermek istedim. Halibya Güneşin Maden Ocağı isimli polisiye türündeki kitabım ismini Anadolunun unutulmuş bir medeniyeti Halibya ( İlyada da Homer, Halizonlar olarak bahseder) medeniyetinden alıyor. Halibler gümüş ve demir işletmedeki maharetleriyle döneminde bilinen Samsun Ordu arasındaki bölgede yaşamış bir boydur. Devlet olmamışlardır. Kitap 2. Abdulhamit döneminde Osmanlıyı Mavzer silahı mecburiyetinden kurtarmak için üretilen yerli uretim tüfeklerin Alman ajanlarca sultana sunulmadan çalınması ve işlenen cinayetlerle başlar. Perrde arkasindaki mitolojik efsane ve Haliblerin sırlı çeliğini ele gecirmek isteyenlerin yüz yıl sonra Istanbul Erenköyde tren istasyonunda geride bıraktıkları ceset polisi bir ucu Truva savaşına kadar uzanan bir demirci hikayesinin içinde bulmasına neden olur. Ard arda işlenen cinayetler ve kirli ilişkiler ağı işleri karmaşık bir hale sokar. Eminin film izler gibi keyifle okuyacağınız farklı bir deneyim olacaktır. Pişman olmazsınız.

15 Beğeni

Mehmet Bey merhaba, hoşgeldiniz. Kitabınızın reklamını yapmaya uğraşmadan böyle güzellikle tanıtmaya çalışmanızı takdir ettim. Umarım bol satış ve okunma sayısına ulaşırsınız.

9 Beğeni

Bir ara birisi gelmişti, okuduğu en iyi korku romanının kendi romanı olduğunu söylemişti. :slight_smile:

13 Beğeni

teşekkür ederim maalesef ülkemizde kitap yayınlatmak sizin emek ettiğiniz ve edebi bir eser olarak kıymet aradığınız bir şeye yayınlatma süresinde bir meta olarak kıymet biçilmeye çalışılması ve işin içine pazarlama reklam stratejilerinin girmesi hiç anlamadığım ve haz etmediğim bir süreç oldu. Ama bu da işin bir gerçeği. Bu gibi platformlarda eseri tanıtmaya çalışıyorum. İlginize teşekkür ederim.

4 Beğeni

@alper

Abi İranlı subayın esareti ile ilgili kitabı okumustun ne zamandır seninle bunları da paylaşılan unutuyorum.bu seriye bir bak derim. Ben daha başlamadım…

4 Beğeni

Bir öneri isteyecektim; ana karakterleri zeki olan ve bu karakterler arasında akıl oyunları dönen türü fark etmez bir kitap önerisi istiyorum sizden. Örnek olarak Yıkıma Giden adam kitabını ve Death Note animesini gösterebilirim. Okumuş olma ihtimalime karşı birden fazla önerirseniz sevinirim. Önerilerinizden biri Türk edebiyatından olursa daha iyi olur benim için. Şimdiden teşekkür ederim.

1 Beğeni

Arkadaşlar ülkemizde kolay bulunabilecek, (amazon.com.tr vb.), polisiye türünde İngilizcesi çok zor olmayan romanlar okuyanlar var mıdır?
Ara ara İngilizce konuşurken kelime dağarcığımın ve kelime kompleksliğinin azaldığını düşünüyorum. Bu şekilde çözüm bulabilirim diye düşündüm.

1 Beğeni

Kaplan Kaplan, başka bir Alfred Bester kitabı.

1 Beğeni

Tam olarak istediğiniz gibi mi bilmiyorum ama Suç ve Ceza’da mufetiş ile Raskolnikov’un diyalogları beyin yakıcıydı benim için.

1 Beğeni

Manga tavsiyesi alabilir miyim? Daha önce hiç Manga okumadım.

1 Beğeni

All You Need Is Kill - Öldür Yeter
İki kitaptan oluşan bir seri yeni başlayan biri için cep yakmayan bir tercih. Fakat tr’de mangalar çok pahalı olduğu için online okumanızı öneririm.

4 Beğeni

Teşekkür ederim. 1. cilt her yerde tükenmiş. Fiyat konusunda hiçbir fikrim yok. Pahalıysa şimdilik kenara alayım mangayı

2 Beğeni

The seven deaths of Evelyn Hardcastle olabilir hocam. Bilimkurgu-polisiye. Bence dili çok anlaşılır. Sürükleyici bir kitap. Aynı günü yaşama konulu hikayeleri seviyorsanız bir göz atabilirsiniz.

2 Beğeni

Locke Lamora’nın Yalanları (Scott Lynch)

2 Beğeni

Biraz okudum fakat fazla ilerleyemeden bıraktım. Biraz fazla uçuk ve saçma geldi. Belki bir gün tekrar şans verebilirim.

1 Beğeni