Kitap Öneri/Tavsiye Platformu

Medyum, göz ya da hayvan mezarlığı ile başlayabilirsiniz.

2 Beğeni

Son zamanlarda ilgimi çekecek kitap bulamıyorum. Çok okuduğumdan dolayı farklı kurgu bulamıyorum. Arkadaşlar sizden ricam, konusu alışılmışın dışında, okuyunca insanı “EVEETT ANLAADIMM” dercesine beyin yakan bir roman arıyorum. Popüler romanları lütfen yazmayın, çünkü hepsini okudum. Gereken ilgiyi görmemiş, kıyıda köşede kalmış başyapıt tadında kitaplar okumuş olan varmı acaba?

1 Beğeni

Forumda birkaç kişinin şu kitabı aldığını gördüm.
resim
Okuyan var mı? Önerir mi?

1 Beğeni

Okuyan vardır ya da yoktur önermek istedim.
-Morgue sokağı cinayeti (Arthur Conan Doyle ın esinlendiği eser.)
-Otostopçunun galaksi rehberi
-Labirent serisi

6 Beğeni

Yakın bir zamanda, Metis’in bastığı Ölen Bir Kültür Üzerine İncelemeler kitabını okumayı planlıyorum. Burjuvazinin her alanda eleştirisini içeren bir eser. Bu kitapla eş zamanlı olarak marksizm eleştirisi de okumak istiyorum. Merak ediyorum bu konuda forumda iyi bir eleştiri, inceleme kitabı önerecek biri var mıdır? Yalnız direkt marksizm ve marksist düşünürleri eleştiren bir kitap istiyorum yoksa liberalizm güzellemesi değil aradığım.

4 Beğeni

Bu videoda bolca spoiler var arkadaşlar. İzleyecek olanları uyarayım. Spoiler’dan kastım yer yer majör ve minör şekilde, kitaplar hakkında hiç fikir sahibi olmadan okumak isteyenler vardır belki aramızda. Ben mesela arka kapak yazısını bile okumuyorum. Bunun dışında Alican çok bilgili birisidir. Spoilerlar beni etkilemiyor diyenler gönül rahatlığı ile izleyebilirler.

İş yerindeyim, müsait olunca videoda hangi kitaplardan bahsettiklerini tek tek yazarım. :slightly_smiling_face:

Fantastik Edebiyat Tavsiyeleri - Kitap Günlükleri #3

4:54 Elric Serisi 6:25 LeGuinn Külliyatı, Shannara Chronicles 9:20 Ejderha Mızrağı, Salvatore Evreni 13:25 Zaman çarkı, Buz ve Ateşin Şarkısı, Doğruluk Kılıcı Serileri 15:00 Sanderson (Elanders, sissoylu), Bıçağın Kendisi, Scott Lynch (Locke Lomora’nın Yalanları), Patrick Rothfuss (Kral Katili serisi), Kara Prizma 18:30 Mongoliad, Malazan 26:55 Türkiye Fantastik Edebiyatı: Barış Müstecaplıoğlu (Şamanlar Diyarı), Var Olmayanlar, Yiğit Değer Bengi, Galip Dursun, Sadık Yemni, İhsan Oktay Anar

Videonun altında birisi dakikaları yazmış. Forumdan direkt dakikaların üstüne tıklayarak ilgilendiğiniz yere giriş yapabilirsiniz.

4 Beğeni

Videoyu izlemek istemeyenler için önerilen liste şu şekilde:

5 Beğeni

Dark dizisinin mihenk taşı olan bir kitap. Tüm olaylar bu kitap sayesinde oluyor. Tabi içeriği farklı sadece kitap aynı. Diziyi izlediyseniz alın, izlemediyseniz diziyi izleyin. Muazzam bir dizi

2 Beğeni

Babam için kitap önerisi rica edeceğim.

Emekli okurumuz 60 yaşlarında ve kısa bölümlü kitaplardan ve öykü derlemelerinden hoşlanıyor. Bütün gününü kitap, bulmaca, belgesel üçlüsüne ayırabildiği için son zamanlarda kitap yetiştiremiyoruz.

Sevdiği kitaplar genellikle kısa bölümlerden oluşan eserler. Stefan Zweig, Reşat Ekrem Koçu, Sunay Akın, Aydın Boysan, Halil Cibran, Gülse Birsel, Ahmet Şerif İzgören’in bütün kitaplarını okudu. Bunun haricinde çeşitli yayın evlerinin öykü derlemelerini de bitirdi. İş Bankası Kültür Yayınları’ndan takip ettiğim serilerden de hoşuna giden kitapları okudu. Mitoloji, tarih, sanat hatta mimarlık gibi konularda başvuru kitaplarını da uzun döneme yaya yaya okudu. Hastalık korkusundan kitapçıya gidemediğimiz için ona önerebileceğim kitap gelmiyor aklıma. Bu yüzden aklına bu saydıklarıma benzer kitap önerisi gelenler yazarsa çok sevinirim.

Tür sınırlaması yok mizah da okur tarih de, adamın sadece kısa bölümlü kitap takıntısı var. :grin:

2 Beğeni

Asker Kaçağı ve Klasik Bilimkurgu Öyküleri benim Bilimkurgu alanından önereceğim kısa öyküler içeren eserler.

1 Beğeni

60+ için favorim Teksas Tommiks. Bana bunu niye aldım kızım demez, devamını iple çeker. :smiley:

2 Beğeni

Kara çınar dizisi. 6 kitap ve içeriğinde her tür var. Kesinlikle tavsiye ederim :smile:

1 Beğeni

@SJack önerilerini not aldım. Çok teşekkür ederim. Klasik Bilim Kurgu Öyküleri iki oyla sipariş listesinde yerini aldı bile. :blush:

@Artorias Teksas Tommiks olabilir hakikaten, çünkü ülkeye karikatür dergisinin geldiği zamandan beri düzenli bir karikatür okuyucusu. Çizgi roman da seviyordur muhtemelen. :grin:

Artık yetişemez hale geldim bir de ananem var çünkü 75+, haftada bir ne kitap ısmarlayacağız diye bana soruyor haliyle. Neyse ki o sadece tarih seviyor 2-3 set sipariş edip bir senelik kitap ihtiyacını tek seferde hallettim. :grin:

@Ozgur başka bir yayın evinden İnfernaliana’yı okumuştuk. Çevirmen aynı kişi muhtemelen içeriği aynıdır. Diğer kitapları not alıyorum. Öneri için teşekkürler. :+1:

3 Beğeni

Bilimkurku öykülerini severse birkaç tane daha öneririm aklınızda bulunsun.

2 Beğeni

Daha bir kaç hafta önce bu kitabı inceliyordum ben de alsam mı diye :joy_cat:. Dark serisindeki kitap olması ile ilgimi çekti ama malesef dizi tarafından onaylı şekilde basılan bir kitap değil. Dizi karakterlerini barındıran bir nevi hayran kurgu. Büyük ihtimalle de Türk bir yazar tarafından yazılmış satsın diye de böyle bir taktik uygulamışlardır. Kitabı okumadım ama henüz almadıysanız bilgilendireyim dedim.

1 Beğeni

Türk Edebiyatı klasiklerinden bazı yazarların öykü kitaplarını önerebilirim. Burada Sabahattin Ali’den Ses, Kağnı, Yeni Dünya, Sırça Köşk; Ömer Seyfettin’den Bahar ve Kelebekler ile yeni çıkacak Primo Türk Çocuğu olabilir.

Korku türünden hikayeler isterseniz Karanlık Kitaplık serisinden Uykulu Kuytu Söylencesi, Hareket İblisi, Tekinsiz Öyküler, Körler Ülkesi ve Diğer Karanlık Öyküler, Hayalet Öyküleri kitaplarını öneririm.

2 Beğeni

Kitabı almamıştım. Ben de sizin gibi Dark dizisinden görmüştüm; forumdan birkaç kişinin de satın aldığını görünce ilgimi çekmişti fakat kitabı daha okuyan olmamış sanırım. Yayınevinin o dönemde çıkarttığı tek kitap olması sebebiyle ben de işkillenip satın almamış, hakkında bilgi bulamayınca ilgimi sonra kaybetmiştim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. :smile:

2 Beğeni

Arthurian Legend konulu YA olmayan, Türkçe basımı olan kitap önerisi rica etmekteyim. Goodreads’te şansımı deneyeyim dedim fakat Mary Stewart, Bernard Cornwell ve Marion Zimmer Bradley yazarlarını öne çıkarıyor.

Mary Stewart kitaplarının dilimizde çevirisi yok sanırım. Bernard Cornwell’in kitaplarını da Phoenix yayınevi basmış ama onun da ilk kitabı sıkıntılıymış sanırım. T. A. Barron’un Merlin serilerine bir bakayım dedim ama güzel yorumlarla karşılaşmadım bu yüzden biraz duvara toslamış durumdayım.

Arthurian olmasa bile benzer temalarda ( kılıç, büyü, kral, şövalye vb. ) baskısı sıkıntılı olmayan roman önerileri rica ediyorum.

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar

İngiliz, Fransız, Amerika ve Rus edebiyatı ve yazarlarının hayatlarını anlatan kitap tavsiyesi verebilecek olan varmı acaba?
Genelde İngiliz ve Amerikan bulabiliyorum (say ın 101 serisi gibi) ama Fransız ve Rus yok sanki.

1 Beğeni

Uzun bir süredir kitap okuyamıyorum sınavlara, ders çalışmalarına odaklandığım için. Görüyorum ki dersler yoluna girdi, her ay yapılan sınavın ilkinden geçtim. Ben de diyorum ki, ikinci sınavımı da verip, iki haftadan geç olmayarak okumaya devam edeyim, pdf’lerle başlayıp bir süre sonra basılı kitaplara geçirim. Ama bir soru var ki hangi kitap? Yüzüklerin Efendisi olmaz çünkü ben bu yıl 20 kitap okumayı hedefleyip sadece 16’sını okuyabilmiştim ve psikolojik bakımdan hedefimi tamamlamam çok önem taşıyor, Yüzüklerin Efendisi’ne devam edersem yıl sonuna kadar zar-zor bitiririm, zaten ilk filmini izleyip öyle devam edeceğim, Yerdeniz desem okuduğum ilk kitabını çok beğenmiştim ama pek de akıcı gelmedi bana. Ümidim akıcı ve kısa kitaplara. Bilimkurgu ve korku-gelirim olmasını istemem, bilimkurguya bir sorun çıkmazsa 2021’de köklü bir geçiş yapmak istiyorum, korku-gelirimse hala erken diye düşünüyorum, hayatımda bir korku-gerilim eksik zaten. Var mı önerileriniz? 2020 sonuna kadar 4 kitap bitirebilir miyim?
(Kitap okuyamamış olmam yüzünden çok rahatsızım, bir bakıma suçlu hissediyorum kendimi, o yüzden de okul otobüsünde de olsa okumak için elimden geleni yapmakta kararlıyım)

3 Beğeni