Kitap Tavsiyeleri

Kitap acaba yetişkinlere yönelik mi her yaşa uygun mu ? Ayrıca kitapta karakterler ilgi çekici mi kurgu nasıl ?

Yetişkinlere yönelik kısmına bir şey diyemeyeceğim. Diğer kitapların nasıl olduğunu düşündüyseniz bu kitapta da aynı şekilde düşüneceğinize eminim. Zaten her kitap ayrı gezegenleri ve büyü sistemlerini ele aldığı için hem kitabın hem karakterlerin ilgi çekici olmaması pek mümkün olmuyor. Ek olarak zaten kitapların hepsi aynı evrende geçtiği ve birbirine bağlanacaği için şimdilik pek bağ olmasa da ileride bütünlük açısından cosmere dahil olan her kitabı illa okumak gerekiyor.

Özellikle Epik-Fantastik türündeki kitapların büyük çoğunluğunda ana karakterler çocuk oluyor.

Harry Potter’da geçen çocuksu diyalogların benzerlerini Zaman Çarkı’nda da görebilirsiniz.

Epik-Fantastik = yol hikayesi + macera + aşk

Salt yetişkin içerik arıyorsanız epik fantastik değil de Clive Barker tarzı Horror, Fantastik türlerine yönelebilirsiniz.

1 Beğeni

Dostum benim asıl aradığım grimdark ama mevcut türkçe ciltleri okumuş bulunmaktayım başka bulamadım. Epik fantastikte ise çocuk karakterde sıkıntı yok fakat çocuk büyümeli veya dönemine göre çocuk statüsünden sayılmamalı (orta çağda 16 yaş çocuk değil gibi ) . Misal kral katili güncesi çocuklara yönelik değil şahsi fikrim . Aynı şeyler locke lamora için de geçerli tabi yine okuyan okur bizler çocukken Ömer Seyfettin Kaşağı okumuş insanlarız. Ama demek istediğim bu tarz olsun Harry Potterin hedef kitlesi genç . Yanlış anlamayın Harry Potter kötü demiyorum.

Savaşkıranı da sepetime ekledim teşekkürler.

Bu şekilde bakarsak Fablehaven gençlere yönelik gelecektir.

the magıcıans (büyücüler) Pegasus yayınevinden çıktı.
demir druid günlükleri Artemis yayınlarından çıktı.

İkisine de bakacağım çok teşekkürler.

1 adet gönderi şu konuya taşındı: Yeni Kitap Haberleri

“Lüsid olabilen”!!! Yazarlık hayatınızda başarılar dilerim. Ne diyeyim ki?

Umutsuzca yazıyorum umarım dönüş olur, son zamanlarda Supernatural, John Constantine vari olay örgüsü içeren kitap ihtiyacı duyuyorum, ya bi karakterimiz olsun şeytanlarla vs uğraşan olaylar olsun ne bileyim arkadaşlar şu dizilerin bana verdiği hazzı versin istiyorum

Dresden Dosyaları tam Supernatural fanlarına göre bence.

Teşekkürler hocam, daha çok john constantine havası verebilecek bir tavsiyede de bulunursanız çok sevinirim

Karakter hakkında pek bilgim yok maalesef hocam ama eminim başka bir forumdaş size yardım eli uzatacaktır :slightly_smiling_face:.

Siz yazınca fark ettim şimdi. Harry Dresden’in John Constantine’e bu kadar benzedeğini hiç fark etmemiştim ama başlamanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü yan kitapla birlikte toplamda on sekiz kitap var. Türkçe’de sadece beş tane var ve ikinci kitap bulunmuyor diye biliyorum. Eğer İngilizce biliyorsanız ve İngilizce okurum derseniz o zaman başka.

Fantastik edebiyatta bu tiplemenin atası Vlad Taltos diye biliyorum. Biraz baktım da Dresden ile birçok benzerliği var.

5 kitapla açlığımı dindirebilirim muhtemelen seri devamını elbet bi gün çevirirler diye beklemek güzel olur teşekkürler :slight_smile:

Keşke öyle bir durum olsaydı. Elimde beş kitap da var. Sevdiğim bir tür, hele ki farklı bir dünyada değil kendi dünyamızda geçmesi daha da ilgi çekici hale getiriyor. Çünkü fantastik edebiyat çoğunlukla farklı dünyaları anlatıyor. Kitaplar çabuk bitmesin diye bir kitaptan diğer kitaba geçmeden önce başka bir kitap okuyorum. Yeniden basılmasını beklemektense herhangi bir dijital platfomun diziye çekmesini ummak daha mantıklı. O zaman kalan kitaplar hemen basılır.

Birkaç sene önce dizisi çekilmiş. O dönem kitaplarını okuduğum için merakla beklemiştim ama kötüydü ne yazık ki. Umarım başka bir platform haklarını alıp güzel bir dizi yapar.

Bizim dünyamızda geçmesi iblisler vs beni etkiliyor zaten, ne yazık ki bu türde çok fazla bir yapıt yok gibi. Aşırı derecede fantastik orta çağ ve bilim kurgu hayranıyımdır ithaki yayınlarını sıklıkla takip ediyorum ama bu aradığım tür maalesef yok gibi. Yanındaki herkes ölüyor yalnız kalması gerektiğini biliyor kara mizaha sahip hep espri yapan bir karakter ve şeytanlar sanırım hep çizgi romanlarda oluyor