Gelenekselcilik vs E-Kitap

Geleneksel olduğum belki de tek konudur kitap. E-kitap okuyunca kendimi kitap okuyormuş gibi hissedemiyorum. Dikkatimi toplayamıyorum, ekrandan bir şeyler okumak gözümü çok yoruyor. Derslerim için gönderilen materyalleri bile çıktı alıp okurum mesela. Ayrıca kitaplık sahibi olmak da özellikle evde küçük çocuk varsa kesinlikle olumlu etkisi olan bir şey. Ek olarak kitaplıkta duran kitaplar o kadar da çabuk eskimiyor, babamdan kalan kim bilir kaç yıllık kitaplar duruyor rafımda. Sararıyorlar biraz ama illaki aramızda eski kitap seven de vardır. Mesela ben severim. Herhangi bir şey konusunda romantizm yapmayı hiç sevmem ama bu “kitap kokusu” olayı benim için de hoş bir unsur. Bir de eskiden okuduğum kitaplara bakınca kitabı okuduğum sıra hayatımda olup bitenler de gözümün önüne geliyor, bir nevi anı görevi görüyorlar. Toplu taşımada çok kitap okuyan biri olarak da şunu söyleyebilirim ki havada karada kitap okuyabiliyorum. İş çıkışı saatinde bile o kargaşadan etkilenmeksizin ayakta sayfa çevire çevire kitap okuduğum oldu. Tabii kitapların yıpranmaması için dikkat ediyorum ve şimdiye kadar öyle bir problem yaşamadım.
Zaten iki seçeneğin de zarar görme ihtimali var. Biri eskiyor ya da yırtılıyorsa teknolojik aygıtın da düşüp bozulması gibi bir ihtimal var. Tabletin yenisini alabiliyorsan kitap da okunmayacak duruma geldiyse yenisi alınır. Sonuçta ikisinin de artı ve eksi yönleri var. Kim hangisini tercih ediyorsa da eksi yönüne bir çare buluyor illaki. Birinin daha iyi olduğunu ispat etmek yerine neden tercih ettiğimizi belirtmek yeterli bence, en azından ikisi arasında kalanlar için yardımcı oluruz.

7 Beğeni