Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Boleyn Kızı diğerlerine göre daha çok okunmuş gibi görünüyor. Diğer yazarın kitaplarına da baktım farklı dönemlerden bahsediyormuş evet. Baskıları eski görünüyor umarım satışları vardır. Detaylı bir araştırma yapacağım bu konuda :slight_smile: Tekrar teşekkür ederim :blush:

1 Beğeni

Ayy çok teşekkür ederim, zahmet oldu size​:heart_eyes: Kitabın içeriğine bayıldım şu an. Bence yüzeysel görünmüyor, aşırı bilgi depolamak istemiyorum da, tam ayarında bence bu kitap. Bu kitabı listeme ekliyorum o halde. Tudorlar hakkında başka kitap önerileriniz var mıdır onları da eklemek isterim sonsuz listeme :slight_smile:

1 Beğeni

Rica ederim, ne demek. :slight_smile:

Bence de içerik olarak doyurucu görünüyor. Bu tarz Tudorlara odaklanan başka bir kitapla karşılaşmadım hiç. Tarihi kurgular var sadece üstte de konuşulduğu gibi. En fazla İngiltere tarihini anlatan kitaplarda geçiyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Tamamdır, bunlara bakacağım mutlaka. Tekrar çok teşekkür ederim :blush:

1 Beğeni

Haşhaş Savaşı - R.F. Kuang

• Dili edebi mi yoksa basit mi?
  • Konusu ne derece özgün? Çin soslu yüzeysel bestseller’dan öteye geçebiliyor mu?
  • Genç yetişkin öğeler ne denli hakim?
  • Kitap bir ürün hissi mi veriyor yoksa bir eser hissi mi veriyor?
  • Evren acımasız mı yoksa genel okuyucuya göre hafifletilmiş mi?
2 Beğeni

Henüz son kitabı okumadım ama ilk iki kitap için konuşmak gerekirse;

• Dili basit(kötü anlamda değil ama, yazar bir şeyi betimlerken bunu tam anlamıyla hissetmenizi sağlıyor)
  • Çin-Japon yakın tarihinden esinlenilerek yazılmış bir seri, bence evet, ötesine geçebiliyor.
  • Aşk meşk, vıcık romantizm vs. yok, ana karakter yaşı itibarı ile zaman zaman (özellikle 2. kitapta) sinir bozucu olabiliyor ama kitap bundan çok daha fazlasını sunduğu için gözardı etmek kolay.
  • Eser diyebilirim sanırım, yazar oldukça genç ve hevesini farkedebiliyorsunuz.
  • Kesinlikle hafifletme söz konusu değil, gayet sert. (İlk kitabın bazı sahneleri okumuş olduğum en sert sahnelere sahip olabilir.)
    Ayrıca kitabın okuma etkinliği sayfasında çok değerli -ve spoiler içeren- yorumlar mevcut.
    @Aspergerian @isos81 @Huseyin_Oz
12 Beğeni

O seri bence oldukça iyi. Sadece ilk kitabi bitirdim ama en kısa zamanda devam edeceğim.

• Dili sade ama yeterli

• Kesinlikle yuzeydel degil. Çin soslu da değil, doğrudan Çin tarihinden uyarlama olarak yazılmış ama bu negatif bir yön degil bence.

• Baş kahraman genç olsa bile hikaye oldukça olgun. Çok ciddi konular hiç sakınmadan anlatılmış

• Yazar her ne kadar kariyerinin başlarında olsa da guzel bir eser çıkarmış

• Hikaye oldukça kasvetli ve yer yer şiddet dolu. Bu türün en sert hikayelerinden biri sanırım.

4 Beğeni

Dili basit, kolay anlaşılan ve okunan bir kitap.
Çin tarihinden esinlenerek yazılmış ama özgün bana göre.
Ben oldukça sevdim, benim için geçer.
2.kitapta bazı yerlerde aşk kısımları sıkabiliyor, ana karakrer ergen zaten ama kitabın konusu o kısımsaki olumsuz yerleri göz ardı etmemi sağladı.
Eser diyebilirim.
Bayağı acımasız, özellikle bazı bölümler kan, vahşet diz boyu. Hiç hafifletme söz konusu değil.

2 Beğeni

Octavia Butler’ın Lilith’in Dölü kitabını okuyan var mı? Yorumlarınız nedir?

3 Beğeni

Merhabalar, Doğan Cüceloğlu’nun kitaplarını bayağıdır okumayı düşünüyordum ve almaya karar verdim. İndirim ile beş kitabı birden mi alsam yoksa önce birini alıp baksam mı emin olamadım. Sizce hepsini alayım mı? Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

H.G Wells’in Zaman Makinesi ve Görünmez Adamı’nı okuyan var mı önerir misiniz?

4 Beğeni

Fikir olarak işlenişi bakımından kolay okunan bir kitaptır. Görünmezlik konusunun ne kadar kötü oalabileceğine yönelik olaylar var romanda. Aksiyonu nol bir bilimkurgu romanı değil. :slight_smile: Zaman Makinesi de elbette okunması gereken bir eser.

5 Beğeni

Ben biraz önce Görünmez Adam’ı bitirdim. Bu başlıkta görmek güzel tesadüf oldu.
Bilimkurgu’nun atalarından biri görüldüğü için çok yüksek beklentiyle okunup düşük not verenler olmuş ama ben çok beğendim.
Yazılış zamanını göze alırsanız çok güzel bir kitap. Bilim yönü az ama kurgu yönü güzel. O sayede şimdi Zaman Makinesine başlayacağım.

3 Beğeni

Görünmez Adam diye film vardı ama isim benzerliği mi, uyarlama mı bilmiyorum.

1 Beğeni

Hem 1933 yapımı kült klasik korku filmlerinden olan The Invisible Man, hem de 2020 yapımı Elisabeth Moss un başrolünde oynadığı The Invisible Man bu kitabın uyarlamaları. Hatta bazı diziler de var yine Wells’in Görünmez Adam’ından uyarlanan. Korku-gerilim favori kategorim olmasa da Moss’lu son filmi beğenmiştim ben.

Çok eski bir tarihte yaratılıp meşhur olan bir karakter olduğundan ve telifi de düştüğünden izlediğimiz her Görünmez Adam H.G.Wells uyarlaması olacaktır muhtemelen :joy:.

4 Beğeni

O zaman isim benzerliğidir. Vcd moda olmuştu, o zaman izlemiştim ama güzel filmdi. En azından çocukken sevmiştim, aklımda kalmış :smile:

1 Beğeni

O zaman çok tuhaf bir trivia vereyim. Elizabeth Moss 1993’te Batman The Animated Series’in görünmez adam temasını işlediği bölümde bir karakteri seslendirmiş. Kendisinin en erken rollerinden biri. İki senaryoda da Moss’un karakteri görünmez adamın yakalamaya çalıştığı karakter. Çocukken yaptığı seslendirmenin çok benzerini neredeyse 30 yıl sonra cidden oynamış yani.

3 Beğeni

Bu seriyi okudunuz mu? Ek olarak seri tamamlandı ve bu kadar mı? Tavsiyelerinize göre alacağım.

2 Beğeni

Daha önce sorulduysa kusura bakmayın. Decameron’u Rekin Teksoy uğruna Oğlak’tan aldım ama yazı boyutu çok küçük, satır aralığı çok az gibi geldi. Okuyanlar zorlandı mı ve rahatsız oldu mu? İade edip etmemekte kararsızım.

Asıl seri bu. Özerk’in Hisarı ile bitiyor. Buna ek olarak bir devam kitabı da yazdı yazar ama yayınevi çıkarır mı bilinmez.

En aslında da bu 4 kitap aslında tek kitap, farklı nedenlerle 4’e bölünüp çıkarılmış ilk çıktığında.

2 Beğeni