Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Merhaba,

Elinde bu kitap olan varsa içindekiler sayfasını paylaşması mümkün mü? Kitabın içindekilere bir türlü ulaşamadım, ona göre alıp almamaya karar vereceğim.

Tolstoy Bütün Eserleri 10: 1872-1886 Masallar Ve Halk Hikayeleri

Teşekkür ederim.

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim :slight_smile:

1 Beğeni

Heidegger’in Varlık ve Zaman kitabını okuyan veya okuyabilen var mı? Sizce çok karmaşık olduğu için okunması imkansız mıdır yoksa Kaan Ökten’in rehber kitabı yardımıyla bir şekilde okunur mu? Amazon’daki kodla alayım diyorum ama bir türlü karar veremedim. :sweat_smile:

1 Beğeni

Kötülük Çicekleri’ni okuyan var mı? Çevirisi nasıldır, aslına uygun mudur? Kimi okur çevirisini berbat bulduğunu dile getirmiş. Eleştiriler bana biraz mantıksız geldi. Çünkü Sait Maden eserin üzerinde 40 yıla yakın bir süre çalışmıştı yanılmıyorsam. Yazarın sözcük tercihiyle alakalı olabilir diye düşünüyorum.

Bir de, Yitirilen Cennet’in hangi çevirisi tercih edilmeli?

Bu kitabı okuyan var mı acaba? Çevirisi nasıl?

1 Beğeni

Abraham H. Lass’ın 4 ciltlik 100 Büyük Roman isimli kitaplarını okuyan ya da kitaplar hakkında herhangi bir fikri olan var mı?

1 Beğeni

Merhabalar herkese. Şu seriye zamanında küçümseyerek bakıyordum fakat Tudor hanedanı ilgimi çekiyor birçok yönden. Okunmaya değer bir seri midir diye sizlere sormak istedim. Watpadd tarzı gibiyse hiç bulaşmak istemiyorum çünkü.

Şu kitaba rastladım bir de. Dili basit ve bol resimli diye belirtmişler, ama hanedana dair yüzeysel de olsa şu an için yeterli olur diye düşündüm. Daha sonrasında varsa detaylı kitaplara geçilebilir.

2 Beğeni

Boleyn Girl filmi ve Tudors dizisinden sonra deli gibi bunları alıp okuduğum bir dönem olmuştu :smiley: Hala canım istediğinde okurum. Tarihi aşk kitaplarını seviyorum maalesef :sweat_smile:
Sende tarihi kurgu kitapları sevip Tudor hanedanına ilgi duyuyorsan oku bence. Edebi yönden zayıf ama whatpadd kitapları kadar da kötü değil :smiley: Arada şöyle yormayacak basit bir şeyler okumak istersen iyi gidebilir.
Tudorların Karanlık Tarihi kitabını okumadım ama kapağını görünce aklıma Alison Weir’in Dokuz Günlük Kraliçe romanı geldi. Çok güzel ve etkileyiciydi onu da ayrıca tavsiye ederim. Bu arada Alison Weir de Tudorlarla ilgili romanlar yazıyor ve bence Philippa Gregory’den daha başarılı.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim öncelikle :slight_smile: Genelde edebi yönü ağır basan kitaplar okuduğum için arada böyle eserlere şans vermek istiyorum aslında. Tarihe de ilgim var zaten, edebiyatla da birleştirmek lazım arada bir. Geçen yıllarda Boleyn Girl filmini izledim sadece ve çok beğendim. Kitaplar filme göre daha detaylı ve kaliteli oluyor diye bunları da listeme eklemiştim dün gece aklıma geldi bir sorayım dedim :slight_smile: Peki sıralamaya göre mi okumam lazım? Dediğiniz diğer yazarın kitapları nasıl, bunun gibi seri mi? Çok soru sordum :smile::grimacing:

Rica ederim :slight_smile:
Benim okuduğum dönemde ilk Boleyn Kızı yayınlanmıştı onunla başlayıp yeni kitapları çıktıkça okumaya devam etmiştim. Kronolojik sırayı takip etmedim yani. Alison Weir kitaplarını da aynı şekilde yayınlandıkça alıp okudum. Onun da her kitabı farklı dönemlerde yaşamış farklı Kraliçe’lere odaklanıyor. Seri değil ama dönemlerine göre kronolojik olarak okunabilir tabi.

1 Beğeni

Tudorlar hakkında izleyip okumayı ben de çok severim. Tudorların Karanlık Tarihi kütüphanemde var, henüz okumadım ama içinden fotoğraf atacağım şimdi. :slightly_smiling_face:

İçeriği çok doyurucu görünüyor. Şimdi biraz inceledim, o dönemlerin edebiyat ve sanatına kadar her şeyden bahsedilmiş gibi. Yaşanan olaylar da ayrıntılı anlatılmış. Bol görsel ve yazı var, dolu dolu görünüyor. Zaten kuşe kağıt, baskısı benim için yeterince kaliteli.

Sadece kaynakça bölümü yok ama A Dark History adında bir kitap serisinin parçası. Ketebe zaten aynı serinin papalar ve ABD başkanları hakkında olanını da yayınlamıştı. Kitabın Goodreads puanı iyi, bazıları yüzeysel demiş ama o kadar da yüzeysel görünmedi bana. :slight_smile: İngiliz falanlarsa yüzeysel gelmiş olabilir tabii ama çok kapsamlı bir araştırma aramadığınız sürece doyurucu görünüyor. :slightly_smiling_face:
Serinin diğer kitaplarını şöyle bırakayım: A Dark History Series by Judith John

12 Beğeni

Boleyn Kızı diğerlerine göre daha çok okunmuş gibi görünüyor. Diğer yazarın kitaplarına da baktım farklı dönemlerden bahsediyormuş evet. Baskıları eski görünüyor umarım satışları vardır. Detaylı bir araştırma yapacağım bu konuda :slight_smile: Tekrar teşekkür ederim :blush:

1 Beğeni

Ayy çok teşekkür ederim, zahmet oldu size​:heart_eyes: Kitabın içeriğine bayıldım şu an. Bence yüzeysel görünmüyor, aşırı bilgi depolamak istemiyorum da, tam ayarında bence bu kitap. Bu kitabı listeme ekliyorum o halde. Tudorlar hakkında başka kitap önerileriniz var mıdır onları da eklemek isterim sonsuz listeme :slight_smile:

1 Beğeni

Rica ederim, ne demek. :slight_smile:

Bence de içerik olarak doyurucu görünüyor. Bu tarz Tudorlara odaklanan başka bir kitapla karşılaşmadım hiç. Tarihi kurgular var sadece üstte de konuşulduğu gibi. En fazla İngiltere tarihini anlatan kitaplarda geçiyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Tamamdır, bunlara bakacağım mutlaka. Tekrar çok teşekkür ederim :blush:

1 Beğeni

Haşhaş Savaşı - R.F. Kuang

• Dili edebi mi yoksa basit mi?
  • Konusu ne derece özgün? Çin soslu yüzeysel bestseller’dan öteye geçebiliyor mu?
  • Genç yetişkin öğeler ne denli hakim?
  • Kitap bir ürün hissi mi veriyor yoksa bir eser hissi mi veriyor?
  • Evren acımasız mı yoksa genel okuyucuya göre hafifletilmiş mi?
2 Beğeni

Henüz son kitabı okumadım ama ilk iki kitap için konuşmak gerekirse;

• Dili basit(kötü anlamda değil ama, yazar bir şeyi betimlerken bunu tam anlamıyla hissetmenizi sağlıyor)
  • Çin-Japon yakın tarihinden esinlenilerek yazılmış bir seri, bence evet, ötesine geçebiliyor.
  • Aşk meşk, vıcık romantizm vs. yok, ana karakter yaşı itibarı ile zaman zaman (özellikle 2. kitapta) sinir bozucu olabiliyor ama kitap bundan çok daha fazlasını sunduğu için gözardı etmek kolay.
  • Eser diyebilirim sanırım, yazar oldukça genç ve hevesini farkedebiliyorsunuz.
  • Kesinlikle hafifletme söz konusu değil, gayet sert. (İlk kitabın bazı sahneleri okumuş olduğum en sert sahnelere sahip olabilir.)
    Ayrıca kitabın okuma etkinliği sayfasında çok değerli -ve spoiler içeren- yorumlar mevcut.
    @Aspergerian @isos81 @Huseyin_Oz
13 Beğeni

O seri bence oldukça iyi. Sadece ilk kitabi bitirdim ama en kısa zamanda devam edeceğim.

• Dili sade ama yeterli

• Kesinlikle yuzeydel degil. Çin soslu da değil, doğrudan Çin tarihinden uyarlama olarak yazılmış ama bu negatif bir yön degil bence.

• Baş kahraman genç olsa bile hikaye oldukça olgun. Çok ciddi konular hiç sakınmadan anlatılmış

• Yazar her ne kadar kariyerinin başlarında olsa da guzel bir eser çıkarmış

• Hikaye oldukça kasvetli ve yer yer şiddet dolu. Bu türün en sert hikayelerinden biri sanırım.

5 Beğeni

Dili basit, kolay anlaşılan ve okunan bir kitap.
Çin tarihinden esinlenerek yazılmış ama özgün bana göre.
Ben oldukça sevdim, benim için geçer.
2.kitapta bazı yerlerde aşk kısımları sıkabiliyor, ana karakrer ergen zaten ama kitabın konusu o kısımsaki olumsuz yerleri göz ardı etmemi sağladı.
Eser diyebilirim.
Bayağı acımasız, özellikle bazı bölümler kan, vahşet diz boyu. Hiç hafifletme söz konusu değil.

3 Beğeni