Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Belki şu fikir verebilir Anathem hakkında.

2 Beğeni

Kazuo ishiguro Günden Kalanlar ve Beni Asla Bırakma kitapları var elimde okuyan var mı aranızda, beğendiniz mi akıcı mı ya da diğer kitapları nasıl? Onları da almak istiyorum ama daha hiç okumadan almayayım diye bekletiyorum.

Merhabalar,aranızda hiç Dede Korkut Hikayeleri’ni okuyan var mı ? Ben hangi yayınevinden alacağıma karar veremedim,hangisinden almamı tavsiye edersiniz ?

@ahyoka_XD Beni Asla Bırakmayı okudum ama hiç beğenmedim. Konu enteresandı ama kitap bana hiç akıcı gelmedi.

@UlfricHanim ben “bu” baskıyı okudum. Gayet güzeldi. Ancak yeni bölümlerin tespit edildiğini hatırlıyorum. Benim okuduğum güncel değildi. Güncel baskılar hakkında bir fikrim yok.

2 Beğeni

Dedem Korkudun Kitabı Kabalcı Yayınları. Dede Korkut üzerine hazırlanmış mükemmel bir eser.

1 Beğeni

Okuyabileceğiniz en iyi kaynak Boğaziçi Yayınları’ndan çıkan Muharrem Ergin’in hazırlamış olduğu kitaptır. Akademik olarak da bundan faydalandık. Aşağıda arkadaşın bahsetmiş olduğu Kabalcı Yayınları tarafından çıkan kitap çok ayrıntılı, akademiye hitap eden şaheserdir. Başlangıç için ideal değildir. Benim önerdiğimle başlarsanız, ilginizi çekerse ona da göz atabilirsiniz.

1 Beğeni

Suç ve Ceza için hangi çeviriyi tavsiye edersiniz? İş Bankası’ndan Mazlum Beyhan çevirisi ile İletişim’den Ergin Altay arasında gidip geliyorum en çok isimleri geçenler oldukları için. Okuyanlar hangi yayınevlerinden kimlerin çevirilerini okudularsa fikir belirtebilirlerse çok sevinirim.

İletişim Yayınları dediniz, aklıma geldi. Çeviri dışında söylemek istediğim bir şey olacaktı:

Çevirilerin yetkinliğine bir şey diyemem, o konu beni aşar. Fakat bundan farklı şunu diyebilirim en kötü: Geçenlerde İletişim’den Oblomov’u okudum. Epeyce doyurucu bir ön söz ve son söz içeriyordu. Kitapta kaçırdığım ufak noktaları yakaladım ve Gonçarov’un yazarlığına şapka çıkardım. Bu iki metin olmasa çok eksik kalmış olacaktım. Serinin diğer kitapları da böyle olacak, diye bir kaide yok tabii ki ama bilin istedim (İki metin de tatkaçıran [ya da sürprizbozan, spoiler, neyse] içeriyor, kitabı okumayı tamamladıktan sonra onları okumaya geçmenizi tavsiye ederim).

2 Beğeni

İletişim’in bu yanı benim çok ilgimi çekiyor zaten. Bir de çeviri Ergin Altay’dan olunca alıp almamak arasında karar veremedim. Suç ve Ceza için en iyisi neyse onu okumak istiyorum açıkçası. İş Bankası da tatmin edecektir muhtemelen ama ihtimalleri değerlendirmekte fayda var.

Mümkünse ikisini de alın derim ama bunun abes kaçacağını biliyorum :sweat_smile: . Ergin Altay’ın ismini bir “Çevirmen Önerisi” videosunda görmüştüm, beni kitaba almaya iten tek şey buydu. Ön söz ve son söz olayından haberdar değildim.

Pek yardımcı olamadım sanırım :sweat_smile: . Benden daha bilgili forumdaşlar yardımcı olurlarsa eğer daha faydalı olacaktır. Aklıma gelen ufak bir bilgiyi paylaşmak istemiştim.

1 Beğeni

Aslında bende İş Bankası versiyonu var ama kitaplığımı tekrardan düzenlemeye geçtiğim için ya tekrardan ciltli versiyonunu alacağım kalıcılık açısından ya da İletişimi tercih edeceğim.

Var mı yardımcı olacak forumdaş heyyooo? Başka çeviri yorumlarına da açığım. :slight_smile:

Rus dilini bilenler ve karşılaştırmalarını yapanlara farklı mecralarda denk geldim. Ergin Altay çevirilerine karşı bir önyargı var. Ancak Mazlum Beyhan çevirileri hakkında en ufak bir eleştiriye bu zamana kadar denk gelmedim. Suç ve Ceza’yı her iki çeviriden de okuyan birisi olarak size gönül rahatlığıyla Mazlum Beyhan çevirisini tavsiye ederim. Bu ikisi dışında birde Yordam’dan çıkan Hasan Ali Ediz çevirisi vardır ki çok güzel bir çeviridir. Belki bazı arkadaşlara biraz eski bir çeviri olarak gelebilir ama lezzetli bir Türkçe’dir.

3 Beğeni

Mass Market paperback dedikleri baskıdan kitap okuyan var mı? Amazon.uk’de sürekli görüyorum. Hardcover, paperback ve Mass Market Paperback olarak geçiyor da sonuncusunun ne olduğunu pek anlayamadım.

(Başka nereye soracağımı bilemediğim için buraya sorayım dedim :sweat_smile:)

1 Beğeni

Şu videoları izleyebilirsiniz. Biraz küçük boyut olarak. :slight_smile: Ucuz versiyon olduğu için kağıt kalitesi de normal versiyona göre geride olabilir.

1 Beğeni

İkisini de okudum. Bu ikisine ilaveten Gömülü Dev, Değişen Dünyada Bir Sanatçı, Uzak Tepeler, ve Öksüzlügümüz kitaplarını da okudum, geriye kalan iki kitabını da okuyacağım. Sorunuza gelirsek çok akışkan olmayan ama çok kaliteli kitaplar. Günden Kalanlar bir dönem kitabı, Beni Asla Bırakma ise distopik bir kitap. Yazarın en sevdiğim kitabı ise Gömülü Dev, kararında bir mitolojik fantazyayla harmanlanmış kaliteli bir kitap O.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Özellikle Gömülü Dev ve Öksüzlüğümüz çok merak ettiğim kitaplar. Ian McEwan ve Ishiguro kitaplarını hep toplamak istiyorum. YKY siyah kapak tarzını da seviyorum yenilerine göre. Ama keşke YKY azıcık daha uygun olsa :((

Bu kitabı okuyan var mı acaba?

Salon Yayınları’nın bastığı Makinelerin İmparatorluğu serisini okuyan var mı?
Bir çok ödüle aday olmuş ve Young Adult olmayan bir kitaba göre Goodreads puanı iyi sayılabilir.
3. kitap basıldığında alıp okumayı düşünüyorum.

1 Beğeni

Bu kitabı ben değil ama eşim okudu. Sana çok hafif kaçar okuma dediği için okumadan sattım ben. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Başlığı yanlış çevirmişler sanki. Machineries makine demek, ama aynı zamanda sistem/düzen/işleyiş de demek. İki türlü de Makinelerin İmparatorluğu olmuyor, çünkü “The Empire of Machineries” değil.

1 Beğeni