Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Şu akademi kitaplarını okuyan,hakkında bilgisi olan var mı?Türkçe olarak 2 kitabı çevrilmiş,çevirisi devam ediyor mu ayrıca?

Evet, hazırlıyor ama keyfi bozacağını düşünmüyorum.

Bu kitabı okuyan oldu mu?

9786050380309

2 Beğeni

Arkadaşlar, şu iki kitabı okuyan var mı? Turgut Özakman ın Çılgın Türkler kitabından farkı nedir? Ekstra bir yanı var mıdır? Kronik ten çıktığı için merak ettim açıkçası almayı düşünüyorum.

indir

Ben ikisini de yeni okudum. Çılgın Türkler’den farkını şöyle söyleyebilirim. O tamamen roman iken, bu kitaplar çok daha askeri detaylı ve çok daha ayrıntılı. Odak noktasına aldığı savaş anlarını neredeyse saat saat, cephe cephe, birliklerin numaraları, mevcutları ve hareketlerini anlatıyor. Hikayeleştirilmiş kısımları da mevcut. Sadece savaş günlerini değil, o günlere gelene kadar olan siyasi olaylardan da bahsediyor. Kitaplarda cephelerin haritaları mevcut. Anlattığı savaş yerlerini takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda yazarı uzun süredir twitterdan takip ediyorum. Savaş alanlarını inceleyip birçok kayıp şehitlikleri bulduğunu biliyorum. O noktalardan ve kitapta anlattığı açılardan savaş alanlarının fotoğraflarını da eklemiş kitabına. Hani o bölgeleri gezmek için elinizde bir rehber olarak kullanabileceğiniz bir kitap yazmış yazar. Çılgın Türkler’den farkını umarım açıklayabilmişimdir.

10 Beğeni

Çok iyi anlatmışsınız, teşekkürederim. Hayli ilgi çekici , detaylı ve değişik bir yaklaşım var gibi gözüküyor.

1 Beğeni

Bence temel sorun böyle bir tarih kitabını yazma cesareti bulan arkadaşımızın yetkin olup olmadığıdır. Bu konuda ne diyorsunuz…

Açıkçası ben uzman değil de sadece meraklı, basit bir okuyucu olduğum için yazarın yetkinliği hakkında söz söylemek beni aşar diye düşünüyorum. Sadece yoğun bir emekle yazıldığı her sayfadan belli oluyor, bunu söyleyebilirim.

1 Beğeni

Brant Weeks - Işıkyaratan Serisi(2) - Körelten Hançer

Yazar ilk kitaptaki kaliteyi koruyor mu?
Kitap -seriyi uzatmak maksadıyla- gereksiz detaya mı kaçıyor, yoksa evreni genişletme çabasına mı gidiyor?
Karakter gelişimi genç-yetişkin türüne mi kayıyor, yoksa önceki kitaptaki özgün karakter gelişimini koruyor mu?

İlk kitaptaki kalite yok, daha yüksek kalite var. Serinin 3’le birlikte en güzel kitabı.

Hayır. Evren aynı evren, daha çok şey açıklıyor, yeni karakterlerle tanışıyoruz.

Yeni YA karakterler dahil oluyor ama kitap YA kitabı değil. Yani içinde YA karakterler var tabii ki ama YA’lara yönelik bir kitap değil.

3 Beğeni

Cehennemlik Yürek, kitabını okuyan var mı? Nasıl buldunuz?

İnceleme:

Ayrıca:

4 Beğeni

“One Punch Man” adlı serinin ilk iki kitabını okudum. Okuyan arkadaşlara sorum şu: Seri ileride değişik yerlere geliyor mu yoksa sürekli düşmanlar çıkıyor ve Saitama tek yumrukta indiriyor mu? Yani ileride değişik olaylar görüyor muyuz? Seriye devam etme konusunda kararsız kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim.:slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Kronik’in Osprey Büyük Komutanlar serisindeki Rommel veya Napoleon kitaplarını okumuş olan var mıdır?

60 sayfa olduğu gözülüyor, Wikipedia’dan daha çok bilgi çıkar sanırım. Fiyatı da az değil 35 TL’de etiket fiyatı var. Okumuş olan bilgi verebilirse çok sevinirim.

1 Beğeni

10 sene evvel clive barkerın jericho oyununu oynamıştım, erkisinden hala çıkamam. Bu heyecanla kitaba başladım ancak tek kelimeyle hayal kırıklığı, koca bir sıfır kitap.
Tek söyleyeceğim bu.

images

Bu kitabı okuyanınız var mı tavsiye eder misiniz? Kurgu dışı bu tarz kitap arıyorum gözüme çarptı tavsiye edebileceğiniz başka aynı tür kitaplar var mı?

Dan Simmons - Hyperion

Hikaye bilimkurguyu bilimsel ögelerle mi açıklamış, yoksa fantastik bir konuyu bilimkurgusal evrende mi açıklamayı tercih etmiştir(ya da tam tersi) ?. (örn: Gene Wolfe- Book of the New Sun)

Yazar safi kolay okunur (çerezlik) hikaye akıcılığını mı tercih etmiş, yoksa olaylara felsefi ve tarihsel arka plan ekleyip karakterler ve olaylar arasındaki etkileşimi dengeli kurup edebi değeri yüksek bir anlatım mı benimsemiş?

Karakterlere odaklı bir seri mi, yoksa karakterler zaman içerisinde kısa süre görünüp geçen figürlerden mi ibaret?

Tavsiye eder misiniz? Bu seriyi diğer serilerden üstün kılan özelliği nedir?

2 Beğeni

Hikaye bilimkurguyu bilimsel ögelerle mi açıklamış, yoksa fantastik bir konuyu bilimkurgusal evrende mi açıklamayı tercih etmiştir(ya da tam tersi) ?. (örn: Gene Wolfe- Book of the New Sun)

Bilimkurgu evreni: uzay gemileri, ışınlanma, yüksek teknoloji vs. Fakat bunların bilimsel açıklamalarını yapmıyor. Fantastikten ziyade paranormale yaklaşan kısımlar var.

Yazar safi kolay okunur (çerezlik) hikaye akıcılığını mı tercih etmiş, yoksa olaylara felsefi ve tarihsel arka plan ekleyip karakterler ve olaylar arasındaki etkileşimi dengeli kurup edebi değeri yüksek bir anlatım mı benimsemiş.

Karakterlere odaklı bir seri mi, yoksa karakterler zaman içerisinde kısa süre görünüp geçen figürlerden mi ibaret?

Tavsiye eder misiniz? Bu seriyi diğer serilerden üstün kılan özelliği nedir?

Evet. Evreni ve hikayesi.

6 Beğeni

Neal Stephenson - Anathem

2 yıldır kitaplığımda duruyor, okumak istiyorum ama gözüm pek kesmiyor. Okuyan var mıdır?

2 Beğeni

O kampanyalı fiyatından beri herkesin kitaplığında duruyor :grinning: okuyan söylesin nedir ne değildir

1 Beğeni