Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Bu yazım çok önemlidir, kitapseverler lütfen dikkatlice okuyun, yılların tecrubesini içerir…
Ben ciltli bir kitabımı önce üst, alt ve yan kısmında lekelenmeler, kararmalar olmuşsa çok ince kağıt zımparayla bunları giderir, ardından motoru güçlü hava püskürtme makinesiyle belli mesafeden ve açıdan akordeon gibi açılan kitabın her sayfasına hava banyosu yaparak kitabı tüm tozlardan ve iç neminden arındırır, bir pamuk ya da pamuklu bir bezle sert kapağı Camsil’le iyice temizler, parlatır ve en sonunda uygun bir ebatta, bantlı bir jelatine koyarak onu tüm dış şartlardan (rutubet, toz, hava kiri…) koruyarak, kitabın doğal ağaç kokusunu içine hapsedip, cam gibi ışıltısıyla kütüphaneme yatay bir şekilde yerleştiririm. Gerekirse jelatinin üzerine kitabın künyesini de etiketliyorum. Üst üstte dizerken elbette dümdüz bir şekilde sıralıyorum.
Bu arada ister inanın ister inanmayın, doğru ebadıyla kitabı bantlı jelatinin içine yerleştirdiğiniz zaman(15x30+5, 18x30+5, 20x30+5) jelatin, kitabı bir kalıba sokarak onu derleyip topluyor, düpdüzgün durmasını sağlıyor. Jelatin bir kitabın koruyucusu ve kurtarıcısıdır.
Hamiş: Bu uygulamayı sadece ciltli kitaplarima değil, tüm kitaplarıma uyguluyorum.

2 Beğeni