Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Kitaplıktayken korumak için yaptığım bir şey yok ama benim en büyük problemim dışarı çıktığımda veya okula giderken yolda okumak için yanıma aldığım kitabın çantamda zarar görmesiydi. Onu da böyle bir kitap kılıfı satın alarak çözdüm. Evdeyken bile kullanıyorum, o sıralarda okuduğum kitap masanın üzerinde dururken muhabbet kuşumun ben görmeden gelip kemirmesini önlüyor :sweat_smile:.
Aynı problemi yaşayanlar varsa yardımı dokunur belki.

9 Beğeni

Ben yatay olarak konumlandırıyorum, tabii ki dikey şekilde dizince çok daha güzel gözüküyor ama şuan pek kitaplığımda yerim olmadığı için mecburen yatay olarak yerleştiriyorum. Bel verme gibi şeyler yaşamadım ben. Sıcaklığında kitapların kendini salmasında etkili bir faktör oluşturduğunu duymuştum. Ben Ankara’da yaşıyorum, buralar genelde soğuk olur bilmiyorum bir etkisi var mı ama yazmak istedim. Belki de soğuk olması kitaplar için kötüdür. :sweat_smile:

1 Beğeni

Odanın çok sıcak veya çok soğuk olması haricinde sıkıntı olmaz sanki :slight_smile: Teşekkür ederim.

Evet bu konu beni çok düşündürüyor. Kitaplar özellikle ciltli kitaplar dik mi durmalı yoksa yatık mı?

Yıllar önce TTK’den aldığım Cihannümanın kutusunda böyle bir ayrıntı var. Kutunun dibine birkaç milim kalınlığında bir mukavva yapıştırmışlar. Böylece kitap ray misali girerek kutusunun zeminine tam şekilde oturuyor. Sanıyorum ki bunu cildinin sarkmasını önlemek için yapmışlar. Ancak bu kitap haricinde, en azından kendimde olan pahalı veya ucuz hiçbir kitapta bu detayı göremedim.

12 Beğeni

Forumda @narpal tarafından verilen “gümüş böceğinden korunma” tavsiyeleri üzerine koliye kaldırdığım (salgından sonra muhtemel tayin için) kitaplarımı(okuduklarımı vs), yine forumdan @fortknoxt tarafından önerilen jelatinlerden sipariş edip, bu jelatinlerle kaplayarak kaldırdım. İçim rahat en azından. Teşekkür ederim bu tavsiyede bulunan herkese :slight_smile:.

13 Beğeni

Arama kutusunu ağlattım ama yine de bulamadım. Sorma gereksinimi hissediyorum… Sert kapaklı -tabiri caizse ci̇ltli̇- kitaplarınızı yere dik olarak mı dikiyorsunuz yoksa yanlamasına mı? Görüntü elbette önemli ama uzun soluklu bir hayat için (kitaplara :slight_smile:) ne yapmamız daha iyi olur? Ne tarafa yatırırsak ne derecede etkilenir ¿

Ben şimdilik dik koyuyorum. Bilgisi olan varsa ve bizi aydınlatırsa sevinirim. :smiley:

1 Beğeni

Elimde 1970 baskı Altın Kitaplar’dan çıkan Monte Kristo Kontu var. Hep dik durduğu için gövde ciltten ayrılmış tamamen her iki ciltte de. Uzun vadeli saklama için -özellikle de kalın kitapları- mutlaka yatık saklamanızı öneririm.

Sayfa sayısı 300’den fazla olmayan ciltli kitaplarda bel verme sorununu hiç görmedim, duymadım. (tanık olan varsa bilgilendirebilir mi?) ama 300’den fazla sayfa sayılı ciltlileri yarın hemen yatıracağım aşşağı :slight_smile:

1 Beğeni

Ciltli kitapları yatık konumda rafta tutmak konusunda kafama şu takılıyor. Özellikle kuşe kağıt olanlar hayli ağır. Bir kaç kitapta belki bir şey olmaz ama raf boyu üst üste dizildiğinde de bu ağırlıktan dolayı altta kalan kitaplarda hasar oluşabilirmiş gibi geliyor🙄 Yatık konumda sergileyecek kadar çok raf bulmak zor. Kutularda, kolilerde filan belki. Bu durumda da ya sergilemek ya da saklamak konusunda orta yolu bulmak lazım. Sanki bu paylaştığım kitap şeklinde belki sarkmanın önüne geçilebilir. Bugünlerde üşenmediğim bir ara başlayabilirsem benzer şekillerde mukavva kesip her ciltli kitaba destek olması amacıyla alt kısımlarına yerleştirmeyi düşünüyorum. Her kitaba özel şekilde, ölçmek kesmek gözümde büyüyor Yaparsam sonucu paylaşırım.

Bence hiçbir sorun olmaz (boyutları birbirine yakın ise tabi ki). Dümdüz yüzeyleri var çünkü kitapların. Anahtar-kilit gibi birbirlerine bağlanırlar

ilgili resimde ki kütüphane sosyal bilimlerde profesör olan Richard A. Macksey in kütüphanesi ve onun kitapları korumak gibi bir derdi yok gibi, içindekilere sahip çıkmak, korumak ve üzerine yeni bir şey inşa etmekle koruruz gibi geliyor bana Dosya_001

5 Beğeni

Söyleyeceğim şey biraz basit gelecek ama yine de dile getirmek istiyorum. Böyle bir yere biz de sahip olsak biz de aldığımız tedbirlerin çoğunu almayız. Bizler de bir kütüphane kurup gayet güzel bir ortam oluşturabiliriz. Ama el mahkum. Yapamıyoruz. Topu topu 200 250 kitaptan oluşan kitaplık bana göre sahiplenmeyi de korunmayı hak ediyor. Hele bir de kitaplar kişinin mutluluk sebebiyse bu alınan önlemleri yadırgamamak gerek. :slight_smile:

8 Beğeni

Aynen katılıyorum. Kolilerde kitap tutmayı bende sevmiyorum. Mecbur olduğum için koyuyorum. Malikanem olsa sorun yok :joy: :joy:

4 Beğeni

Profesörün hatta biz de İlber Ortaylı, Celal Şengör gibi hocaların kütüphaneleri ile bizlerin kitapları aynı değil. Hem biliyoruz çoğu profesyonel yardım alıyor, Belki personelleri olmuyor ama kütüphane eğitimi almış profesyonellerden koruma, arşivleme, kataloglama yardımı alıyorlar. İlber hoca veya Celal Şengör kütüphanesi ile ilgili youtube da videolar var izlemenizi öneriirm. Biz HAY klasikleri ciltli kitap peşinde koşarken Celal Şengör 500 sene önceki latince baskının peşinde koşuyor.

Bize gelecek olursak; koruyalım elbette ama sizde göreceksiniz arkadaşlar 20 yıl sonra bugün BKK klasikleri diye topladığımız kitapların çoğunun sizin için değeri olmayacak. Ya zamanla sevmediğiniz kitaplar olacak ya da daha iyi baskılar olacak elinizdeki eski baskıları atıp yeni iyi baskıları alacaksınız.

9 Beğeni

Zamanla bazı şeyler kesinlikle değerini yitirecektir. Bunun önüne geçmemiz olanaksız.

2 Beğeni

Bundan dolayı seri diye tüm kitapları almamak lazım. Cidden istiyorsak almalıyız. Böyle olunca insan ondan bundan sakınır hale geliyor (benim için en azından)

2 Beğeni

Murat Gülsoy’un Alemlerin Sürekliliği kitabını okuyorum ve 105. sayfada dediğine göre: o da Engels’in Doğanın Diyalektiği kitabını ince bir jelatinle kaplayıp sakladığını öğrendim.

1 Beğeni

Kitap biti.Hiç duymamıştım ben.Gerçekten öyle birşey var mı? :astonished: