Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Kapaklı kitaplıklar toz konusunda oldukça iyi çok memnunum. Eğer odayı havalandırırsanız düzenli olarak nem vs sorunda olmaz.

2 Beğeni

403974003_tn50_0

Şunun gibi mesela.

2 Beğeni

Korumuyorum ama lekenenince üzüluyorum.:krs:

3 Beğeni

Bazı kitaplarım ufak ufak sararmaya başladı. Sararmanın ilermesini nasıl durdurabilirim?
Not: Kitaplığım kapaksız.
Leke örnekleri aşağıda.

2 Beğeni

Yahu birakın eskisin eskimeyen kitap iyi kitap değildir.:slight_smile:

7 Beğeni

Ben de herhangi bir önlem almadım ama hiç hazzetmediğim bir konu var o da böcekler. Gümüş renkli böcekler ne kadar temizlenirse temizlensin bir yerden peydahlanıyorlar. 1 ay kadar öce tüm kitapları indirip tek tek tozunu alıp kontrol ettim herhangi bir şeyle karşılaşmadım ama karşılaştığım zamanlar olmuştu…

2 Beğeni

Ben önlem olarak kitaplarımın tamamını stretch film ile kapladım. Fakat böyle yapınca da alıp okumak istediğim kitap diğer kitapların arasındaysa çıkarmak çok zor oluyor. Birbirlerine yapışıyor çünkü. :smiley: Son olarak yakın bir zamanda bantlı jelatin poşet alıp öyle muhafaza edeceğim. Bakalım ne olacak.

3 Beğeni

Yapışmadan dolayı bende streçlemiyorum. Jelatinli poşet güzel fikir ama kitaplıkta nasıl duruyor önce bir görmem lazım, birde hangi boyutta almam gerekiyor onu bilmiyorum. Poşetleyince fotoğraf atar mısınız?

1 Beğeni

Jelatinli poşetin boyutu ve kitapların kitaplıktaki duruşu en önemli nokta zaten. Denediğim zaman buraya atarım fotoğrafları.

3 Beğeni

Şöyle bir yöntemde var denerseniz: ince bir zımpara alıp (kırtasiyelerde kağıt zımparası diye geçer) o zımparayla dikkatli bir şekilde sararmaları ve lekeleri zımparalayarak halledebilirsiniz.

2 Beğeni

Güzel bir fikre benziyor. Feda edebileceğim bir kitapta bu yöntemi kullanayım işe yararsa tüm kitaplarımda uygularım.

1 Beğeni

Bu küf başlangıcı ya da dayandığı yerdeki ahşabın lekesi olabilir. Arka plandaki duralit zemini iyi kontrol edin. Kuru olduğundan emin olun. Bu şekil beneklenme bende zamanında rutubetten ötürü olmuştu. Sonra başka duvara taşıdım. Dış duvarlara dayanan kitaplıklarda oluyor böyle şeyler. Bir diğer önerim ise kitapları bir santim öne çekin arkaya değmesinler.

2 Beğeni

Kendi icadım olan özel bir kutuda saklıyorum. Bu kutudaki hava tamamen vakumlanmış. İçinde kitaptan başka hiçbir şey yok. Işık da girmiyor. Böylece havanın ve ışığın olumsuz etkilerinden koruyorum. Ayrıca bu kutunun içinde yer çekimi de yok. Yani yer çekiminin de olumsuz etkileri yok. Tabii ki kitapları bu kutuya koymadan önce X ışınları ile üstündeki bütün mikroorganizmaları öldürüyorum. Bu yöntem sayesinde kitaplarımın 3 milyar yıl boyunca hiç yıpranmamasını bekliyorum.

9 Beğeni

Kitapları da kutuda okuyorsunuz herhalde kendinizi vakumlayıp. :rofl:

5 Beğeni

Okumuyorum. Ortadirek Şaban’ın zeytini uzaktan sevmesi gibi bir şey bu. :rofl:

8 Beğeni

Tebrik ederim o zaman sizi. Harika bir tercih. :sweat_smile:

4 Beğeni

Kitapları rafın en önüne koyuyorum, kitaplığın sırtıyla arasında 10-15 cm boşluk var. Kitaplığın bulunduğu odanın duvarları terleme yapıyor, gerçi daha önce de yapıyordu ama bu sene kitaplığı başka duvara taşıdığım için kitaplar bir anda sarardı.

Bu lekeler hepsinde mi var yoksa bazılarında mı var? Acaba yeni aldığınız kitaplardan mı yayılıyor? Odayı da epey havalandırmayı tavsiye ederim. Bir odada rutubet, terleme varsa bu kitaplara da sirayet ediyor maalesef. Arka kaplamaları değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ölçüleri alıp marangoza giderseniz hemen keserler. Tanesi 15 tl civarında tutuyor.

2 Beğeni

Book shower diye bir makine var. Kitaptaki bakteri ve mantarları yok ediyor. Türkiye’de bazı kütüphaneler kitapları korumak için bu makineyi kullanıyor. Evdeki kitapları korumak için almaya değer mi bilmem ama kitapları küflenmekten kurtarıyormuş.

10 Beğeni

Eski kitaplarda var, gerçi eski dediğim de 4-5 yıllık. 200 civarı kitap içinde yaklaşık 10 tane kitapta sararma var. Sararan kitaplar yan yana değil.

2 Beğeni