Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Bir de böyle bir başlık var

Henüz yeni kullanım aşamasındayım. 1 ay bile olmadı. :slight_smile: Ama memnunum. İçim de rahat. Toz yok yıpranma yok. Hele hele içinde böcek olmayacak. :smiley:

3 Beğeni

Hocam tekrar rahatsız ediyorum. Poşete koyduğunuz en kalın kitabın fotoğrafını atar mısınız? Mesela Dune’un poşete girip girmediğini merak ediyorum.

1 Beğeni

Dune, İskandinav Mitolojisi ve PKD Ciltlilerini koymadım. Ama Dune’yi koyarken 1 tane poşet zayiatı oluştu diyebilirim. :smiley: :smiley: Sığmıyor kısacası. Ama eve geçince en kalın kitabın resmini atabilirim poşetlediğim.

1 Beğeni

Dune’da da olmuyor demek. Her türlü iki boyut alacağız o zaman.

Zımpara üzerine biraz araştırma yaptım. Zımpara üzerindeki kum sayısı arttıkça zımpara daha hassas yüzeylere uygulanıyor. Benim kullandığım zımparadaki kum sayısı 180 veya 188 olması lazım. Kitaplarda kullanılması gereken zımparadaki kum sayısı ise 600 ile 1200 arasında olması gerekiyormuş. Uygun aralıkta bir zımpara aldıktan sonra bir deneme daha yaparım.

4 Beğeni

Siz resimleri atmadan önce, hazır elimde de indirim kuponu varken 1200 numara zımpara siparişi verdim. Okuduğuma göre numara sayısı yükseldikçe zımpara inceliyormuş ve en yüksek numara 1200’müş. Artık 1-2 güne gelir.

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/2-adet-1200-numara-zimpara-kagidi-1-kalite-a4-boyutunda-kargodahil-450920293

1 Beğeni

2000’lik zımpara da gördüm ben internette. Gelince sizde deneyip fotoğraf atarsanız iyi olur.

Aldığım yerde en yüksek 1200 yazıyordu. Zaten amatör kullanıcıyız. Bu da yeterli.
Ben zımparayı, özellikle, sayfalarının yanı pürüzlü olan kitabımda kullanmak için aldım. Bir tane de lekeli bulup ikisini birlikte zımparalarım. Fotolarını da buraya atarım.

1 Beğeni

@Tobizume iç sayfalarda zımpara kitabı daha kötü hale getiriyor yanlış hatırlamıyorsam.
ve dediğim gibi şimdi bir saat 10 veya 20 kitap sonra 15 veya 20 dakika.
zımpara makinesini bilmiyorum kitaplarda işe yararsa bende almayı düşünebilirim.

1 Beğeni

İç sayfalarda malesef uygun değil kullanmak. Zımpara makinesinin bireysel kullanım için uygun modelini bulamadım, daha çok marangozluğa uygun bir makine izlenimi verdi bana. Zımpara üzerine biraz araştırma yapınca kullandığım zımparanın kitapta kullanmak için uygun olmadığını öğrendim. @SydneyCarton kitaba daha uygun bir zımparayla deneyeceğini söyledi. Uygun zımparayla işlemin 10-15 dakikaya düşeceğini öngörüyorum.

2 Beğeni

@Tobizume @SydneyCarton @Salacak
Ben aslen ne sararmalarına ne de eskimelerine takarım. Benim asıl taktığım kapakların uçlarının açılması ve kapağın bozulması.

1 Beğeni

Bunun için kendi şahsi çözümüm bu
ince bantlarla uçlara küçük operasyonlar.

2 Beğeni

Kitabın eskimesi sorun değil ama sararmalara sinir oluyorum Sanki kitaba yağ dökülmüş izlenimi veriyor. Kitaba bant yapıştırmak kısa vadede çözüm olsada bant bir süre sonra eriyor. Ben ucu açılan kitapların ucunu biraz daha açıp araya Pritt marka kağıt yapıştırıcı sürüyorum. Sonra kapağın üzerinden sert bir cisim geçirip(ciltli bir defterim var onu kullanıyorum) fazla yapıştırıcıyı kapağın üzerinden alıyorum. Kapağın iç tarafından yapılması daha iyi olur çünkü yapıştırıcı dikkatli alınmazsa kapakta yapışkan iz bırakıyor.

4 Beğeni

Bir zamanlar geniş bir Fumetti kitaplığım vardı. Bilmeyenler için belirteyim, “Fumetti” sözcüğü İtalyan çizgi romanlarına verilen ad. Özellikle Zagor’un 1980’li yıllardan beri Türkiye’de çıkan bütün sayıları vardı elimde. Sonra Teks, Brendon, Dragonero vs… Kıyamet sonrası bir dönemde geçen Brendon’u çok severdim; ama ne yazık ki seriyi sonlandıramadılar (ancak favorim Zagor’du). Fakat bütün arşivimi geçen yıl sattım; daha doğrusu parça parça satarak satmayı bitirdim…

O zamanlar oturduğumuz ev kışın çok nemli oluyordu. Kitapları korumak için sizin yukarıda gösterdiğiniz kilitli poşetlerden kullandım ve çok yararını gördüm. Evinizde nem sorunu varsa kilitli poşet güzel bir çözüm. Ama nem yoksa buna gerek yok. Kapaklı bir kitaplık bence en iyisi. Hele kapaklar cam olursa görsel bakımdan da etkileyici oluyor…

5 Beğeni

Bizde bu yıl kışa doğru taşındık. Benim şimdi kaldığım odada doğalgaz yakılmamış bir anda biz doğalgaz yakınca nem yaptı duvarlar ve alt raftaki kitaplarda sararma olmuş, yukarıdaki raflarda ise tek tük ufak boyutlarda sararma olmuş. Ben geç fark ettim. Şimdilik çok önem verdiklerimi streçledim geçici olarak. Yukarıdaki poşetlerden alıp kullanmayı planlıyorum daha kalıcı önlem olarak.

2 Beğeni

Yalnız, yazın poşetlerin kilidini açıp kitapların hava almasını sağlamayı unutmayın…

1 Beğeni

Kenar açılmaları için pritt de çok iyi sonuç veriyor. Yapıştırıp 5-10 dakika baskı uyguladıktan sonra kenarlar sıfır haline dönüyor.

3 Beğeni

Hatırlattığınız iyi oldu. O zaman 3-4 ayda bir hava aldırırım.

2 Beğeni

Aldığım her kitabı gözden geçirip bu tür açılmalar olup olmadığına bakarım. Kitapların açılma bulunan yerlerini solventsiz bir yapıştırıcıyla yapıştırırım. Bant hem kötü görünüyor, hem de zamanla açılıyor.

1 Beğeni