Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Ben açılma olan kapak ucunu ince bir katman japon ile yapıştırıyorum. Hem düzeliyor hem o uç sertleştiği için tekrar açılma yapmıyor. O yüzden bu açılmalar bana pek problem gelmiyor artık.

3 Beğeni

Keşke yayınevi temsilcileri ve aynı zamanda basit buluşlar yapmayı seven arkadaşlar bu sorun üzerine kafa yorsalar ve üretimde kalıcı bir çözüm üretseler. Mesela kapaklar hazırlanırken anında köşelere özel bir takviye yapmak gibi…

4 Beğeni

Uçlardaki açılmalar için bence de en iyi çözüm Pritt.

3 Beğeni

@Tobizume

Öncesi: (Sol üstteki koyu sarılar leke değil, japon yapıştırıcısı.)

2 Dakika Sonrası:

.

Bu sıcakta pek yapılacak bir iş olmadığından 2 dk yapıp bıraktım. Gözlemlerime göre:

Zamana bağlı sararmalar 3-5 dakikada halledilebiliyor. 1200 numara zımpara bu konuda oldukça iyi.

Lekeler içinse, galiba bir 10-15 dakika lazım. Özellikle vantilatör veya klimanın olduğu bir ortamda rahat rahat lekeleri çıkarabilirsiniz. Diğer türlü, zımparayla birlikte alev alıyorsunuz.

10 Beğeni

Güzel olmuş. Zımpara’nın kum sayısı işlem hızını da etkiliyormuş demek ki. Sizin 2 dakikada elde ettiğiniz sonuca ben benim kullandığım zımpara ile 10-15 dakikada ulaşmıştım. Aldığınız sitenin linkini atar mısınız? Yapı markette bulamazsam eğer internetten sipariş vericem.

1 Beğeni

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/2-adet-1200-numara-zimpara-kagidi-1-kalite-a4-boyutunda-kargodahil-450920293

1 Beğeni

Zımpara piyasası canlandı, Rıhtım sağolsun :smirk:

4 Beğeni

Sipariş verdim. Gelince deneyeceğim.

Edit: Müsait olunca zımparanın arka yüzeyinin fotoğrafını atar mısınız? Birşeyi merak ettim.

1 Beğeni

1 Beğeni

Sağolun, merakımı giderdim.

1 Beğeni

Bu arada koruma için bir de streç film önerisi yapayım.

https://urun.gittigidiyor.com/supermarket/17-mikron-ambalaj-ve-paketleme-strec-filmi-1-5-kg-443748416

Normal streç filmlere göre çok daha kalın ve çok daha dayanıklı. Kitabı 3-5 tur sardığınızda neredeyse baloncuklu poşet etkisi yaratıyor. Kitabı koruma, saklama veya taşıma için güzel bir alternatif.

(Bu arada donanımhaber’de Gittigidiyor 20/10 kodları 1 TL civarına satılıyor. Yani maliyeti kolayca 11 TL’ye indirebilirsiniz.)

4 Beğeni

Sen daha önce nerdeydin ya :slight_smile: Bu fiyata bu malzeme çok iyiymiş. Küçücük streç filme aynı parayı veriyoruz. Peki kaplı olan iki kitap yapışma yapıyor mu?

2 Beğeni

Evet, maalesef yapışıyor. Diğer streç filmlerden farkı, daha büyük, daha kalın, daha dayanıklı olması. Diğer özellikleri aynı; sonuçta bunun da adı streç film.

1 Beğeni

Streçin yanında kesme aparatı çıkıyor mu? Bende ev tipi 8 mikron streç var ve sizdekinin yaklaşık yarı boyutunda. Bendeki küçük olduğu için ciltli kitaplarda bir enlmesinee birde boylamasına sarmam gerekiyor.

1 Beğeni

Hayır, çıkmıyor. Streç film odukça güçlü olduğu için kesme aparatının da kaliteli olması lazım. Bu fiyat seviyesinde kaliteli bir kesme aparatının verilmesi zor.

2 Beğeni

Kitap tamiratı ile ilgili başlık kapanmış buraya yazayım. Geçenlerde aldığım 2.el Asimov kitabım elime geçince sırtında kayma olduğunu gördüm. Ezelden beri kendi kendime kitap tamiratı yapmayı sevdiğimden kitabı sırtından ayırıp düzeltmeye çalıştım. Eski tutkalı alkolle yumuşatıp epey kazıdım. Kıskaçlarla sabitleyip ince katman tutkalladım. O katman kuruyunca da kapakla tekrar tutkalla birleşimini yaptım. Kıskaçlarla formunu istediğim halde sabitlemeye çalıştım. Sonuç bu oldu;

ÖNCESİ

SONRASI

25 Beğeni

Baya adama benzemiş (Arda Turan’a değil :joy:). Kitap tamiri ile bende uğraşmak istiyorum ama tamir edeceğim kitapları ciltli hale getirmek istiyorum, yani sizin gibi ıslahat yapmak yerine ben inkilap yapmak istiyorum :joy:.

Kullandığınız malzemelerin de fotoğraflarını atar mısınız?

1 Beğeni

Yeni başlayacaksanız önce ıslahatla başlamanız daha iyi olur. Kendi kendinizi geliştirir tecrübe edinirsiniz hemen inkılaba kalkışmayın :grinning: Bu konuda bende profesyonel değilim hatta pek araştırma yapmış değilim kendimce malzemeler ve yöntemler uyduruyor ve geliştiriyorum. Malzemelerim evde olduğu için ben size fotoğraflar bularak yardımcı olmaya çalışayım.

Öncelikle maket bıçağı gerekli. Bunun için fotoya gerek yok.

Benim için en önemlilerden biri kıskaçlar;

image

Su bazlı tutkal;
image

Hem temizleyici hem de tutkal için çözücü alkol;

Bende saf alkol yok gidip almakla da uğraşmak istemedim. Elimde alkol içerikli reşo yakıtı vardı onu kullanıyorum. Siz sıfırdan alım yapacaksanız alkol almayı düşünmek daha doğru.

Başlıca malzemelerimiz bunlar. Gerisi sizin işçiliğinize kendinize nasıl bir çalışma ortamı kurduğunuza bağlı.

Kitaplardan etiket ve etiket yapışkanı temizleyecekseniz en iyi çözücü zippo çakmak yakıtıdır. yıllardır kullanıyorum korkmadan her etiketi söküyorum.

image

9 Beğeni

Islahat bile zahmetliymiş.:joy: Sonra Osmanlı neden çöktü. :joy::joy::joy:

Şaka maka tamire ihtiyaç duyan kitabım yok.Kendime bir hobi edinmek için ciltleme öğrenmek istiyorum sadece. Tamirlik bir durum olursa en azından gerekli malzemeleri öğrendim.

1 Beğeni

Daha önce bahsedildi mi bilmiyorum ama benim daha çok izlemesi zevkli olduğu için takip ettiğim Save Your Books isimli youtube kanalı eminim ki buradaki pek çok arkadaşa yardımcı olacaktır.
https://www.youtube.com/user/DIYbookrepair

1 Beğeni