Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Babam yıllarca matbaada çalıştı. Gençliğinde yerel bir matbaada gazete basımı yaptılar. Sonra devlet hastanesinin matbaasında devam etti ve emekli oldu. Çalıştığı dönemde kapak yapımı da yaptı bir çok kez. Deri kapak artı üstüne ve sırtına kitap ismi, yazar ismi basımını da yapmıştı. Aslında önce kendi kitaplarımdan başlayarak emekliliğinde ciltlemeye yönlendirsem hiç fena olmaz. Annem de rahatlar biraz. :grin:

2 Beğeni

Ekşi Sözlük’te görmüştüm, bir yazar kitap yazıyor ve bastıramıyor. Sonunda kendi kitabını kendi bastırıp birde kitapları tek tek ciltliyor, toplam 666 tane kitap ciltliyor ve adam artık seriye bağlamıştı. Bende bu yazarın videosunu izledikten sonra ciltlemeye merak salmıştım.
Videoyu bulursam eklerim.

1 Beğeni

Güzel fikir aslında. İlerde ben de öyle yapabilirim tabi yazmayı başarabilirsem. :sweat_smile:
Ama şimdi olmasa da babama bazı kitaplarımı ciltletmeyi düşünüyorum eninde sonunda. Eskiden ona yardım etmişliğim de var. Şimdi tekrar yapılışı görürsem kendim de kavrarım diye düşünüyorum.
Kim bilir belki ilerde kitap yazabilirsem sınırlı sayıda (max 3-5 olur herhalde) özel kapak tasarımı da denerim. :grinning:

1 Beğeni

Bahsettiğim video bu. Daha önceden yaptığınıza göre çoğu şeyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

4 Beğeni

3 aylığına evden ayrılıyorum. Kitaplığımın üzerine pike örtmeyi düşünüyorum, havasızlık sıkıntı yaratır mı? Tozlanmasın diye üstüne bi şey örtmek mantıklı mı?

Hadi bir tane neyse de, 666 kitabı bu biçimde ciltlemek… Of of of… Bey kafayı sıyırırdım sanırım…

2 Beğeni

Araya girmiş olacağım ama… Cihan Gülbudak’ı epey bir zamandır takip ediyorum ve kendisi gerçekten de tuhaf birisi. Meczup mahlasıyla theremin çalar (eserleri için buradan), drone ile belgesel çekmeye niyetlenir (ISENGARD - Anadolu’da Muhafazakâr Talan ve Bilanço), bir de videoda gördüğünüz gibi yayınlatamadığı kitabını sıfırdan kendisi basıp ciltler. Ben de bitmeden bir adetine sahip olmayı planlıyorum bu eserin. Satın almak isteyen arkadaşlar buradan bakabilirler: https://www.shopier.com/ShowProductNew/products.php?id=873858

2 Beğeni

Belki çok fazla absürt ve saçma olduğundan basmamışlardır yayınevleri.İçeriğini biraz takip ettiğim zaman meraktan araştırmıştım aşırı absürt bir yapıya sahip.Kitap olurmuydu onu bilemem ama insan kendi isteği ile seyma misali kitaplarını çıkarabilir:)

Bende aynı satıcıdan aldım. Adam 20TL’lik ürüne 20TL’lik paketleme yapmış :slight_smile:

Ürün normal streç filme göre daha kalın, boyu oldukça uzun ve baya da fazla paketleme yapar. Streç film alacaklara tavsiye ederim gerçekten başarılı :slight_smile: @alper

6 Beğeni

Bir kitap üzerinde denedikten sonra fotoğraf atar mısınız?

1 Beğeni

Yiyecekleri kaplayan vakumlu makineler var. Ben de dün ambalajcıdan kitapları toplarken sizin şu poşetler aklıma geldi yarım kiloluk aldım 15 tl’ye, yetti bütün kitaplık için de; sonra aklıma geldi şu vakumlu makine. Hem böyle poşette artan bölüm falan olunca da israf oluyormuş gibi hissettim ama poşeti enli alınca kitap yan sığıyor katlayarak tam oturuyor bazen öyle hoş ama enlisinin boyutlarını bulamadım burada belki internette vardır.

Vakumlu makina da çok pahalı değilmiş aslında hem onu da alırım, işim bitince mutfakta felan kullanırım almışken.

1 Beğeni

Nasıl bir şey görsel atar mısın? (Makine)

resim

Biraz ucuz olanları bu şekilde gittikçe bizim bildiğimiz asetat kaplama makinesi gibi parası buna oranla artan şekilde ilerliyor.

1 Beğeni

Adı ne diye geçiyor acaba. Bu fazlalık olan kısmı ısıtıp yapıştırma işlemi mi yapıyor? O makinelere benziyor aynı :slight_smile:

1 Beğeni

Freshpack pro adı.Yazıyor üstünde.

1 Beğeni

Ev tipi vakum makinesi diye geçiyor. Bunun kağıtları da ayrı satılıyor tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum. @Husey video atmış orada açıklıyordur sanırım. Almayı düşünürseniz eğer memnun kalırsanız ben de size göre hareket ederim, bilgilendirerseniz (:

Çin’den almanızı tavsiye ederim diyecektim fakat vergi muafiyeti kalktığı aklıma geldi Türkiye’dekiyle aynı hesaba gelebilir sanırım. Çünkü baktım da çoğu Türk firması gibi Çin’den ithal et marka bas geç yapmışlar.

1 Beğeni

Bu iş görmez bence. Benim aradığım Zaman Çarkı Serisi’ndeki gibi paketleme yapan makine.

O paketleme çok iyi değil ya küçük bir çarpmada hemen poşeti yırtılıyordu bende.Bu makinenin naylonu şert ve vakumlama sanki çok iyi yapılıyor gibi.

Naylonun kalitesi artırılırsa daha iyi paketleme yapar. Vakum makinesi de güzel ama poşetin fazlalık ksımı hala durmuş oluyor.

Benim bahsettiğim makinelere Shrink Makinesi deniliyormuş ama modellerin hepsi endüstriyel. Ev tipi bulamadım.

Evet zamanında o makineyi konuştuk fakat her yerde bulunmuyor elle yapması ayrı zor. Bir de merkez ilçede olmama rağmen en yakın yer ilçede oraya kitapları nasıl götürüp getireceğim ayrı sıkıntı. Yoksa asetatla kaplama işi karton kapaklı kitaplar için en iyi koruma yöntemi diye düşünüyorum hala.

Düzeltme: Shrink makinesi şu bildiğimiz seri üretim ambalaj kaplama makinesiymiş. Benim dediğim farklıydı, asetatla kaplıyor asetat daha sert bir madde ve mikronu fazla olduğu için shrinkten farklı.

Bir günlük Eskişehir gezisi planladım gitmişken kitapları da götürüp kaplatayım, fiyatı da uygun olursa iyi olacak umarım.

1 Beğeni