Kitaplıklarımız

(Mertcan Kurnaz) #222

Bi kitaplık almak istiyorum ama koyabileceğim tek bir yer var. Balkon önü ve kışları ise çok soğuk bir oda kendileri. Bu sartlar kitaplara zarar verir mi acep? Bilginiz var mıdır? Google de bulamadim da sizlere bir sorayım dedim

Soğukla birlikte nem olursa (ki sıcaklık değişimlerinde bu kaçınılmaz) sayfalarda sararmalar olacaktır. Bir zamanlar benim başıma gelmişti.

Başka koyacak yeriniz yok ise, kitapları kilitli poşetler içinde saklamanızı öneririm (yazları kitapları havalandırmayı unutmayın). Bu durumda nem yüzünden sayfalarda sararma, lekelenme olmayacaktır. Ama sıcaklık değişimi kitaplarda hafif eğilip bükülmelere neden olabilir.

(Harun Pekdemir) #225

Kilitli poşetlere alternatif olarak streç film kullanabilirsiniz. Kitapları raflara biraz sıkıca yerleştirerek Faust’un bahsettiği eğilip bükülmeleri de en aza indirgeyebilirsiniz.

(Mertcan Kurnaz) #226

Teşekkür ederim herkese. Evde okudugum icin sene ici bulunmuyorum o dikkati vermez evdekiler de. O yuzden bi süre daha almamak en iyisi sanırım

(Umut K.) #227

Herkesin ne kadar da güzel kitaplıkları var böyle. Benim kitaplığım da bu:

Tavana ulaşmama az kaldı😁

(Erdal) #228

Şimdi oradan Yakma Zevkini okuman gerektiğinde mesela ne yapıyorsun. Zor olmuyor mu :roll_eyes:

(Umut K.) #229

Kitabı okumak için ayırdığım zaman kadar, kitabı yerinden çıkarmak için zaman ayırıyorum. Ve böylelikle sorunu daha büyük bir sorun yaratarak aşıyorum😅

(Erdal) #230

Kitapları indir, kaldır yaptıkça toz tutmaz en azından :grin:

(fatih çetin) #231

Bir yandan kitap okurken bir yandan da spor yapıyorsunuz ne güzel :slight_smile:

(Umut K.) #232

@Erdal_Hellacoglu, @fatihcetin Aslında işin şakası bu, gerçekte böyle değil demek isterdim ama diyemiyorum.
Tabii, havalansın diye kitapları aşağı indirdim, bu ayrı bir konu. Ama evdeki kitaplıklarımın hacmi en fazla 3 sırayı alabildiği için durum bundan çok da farklı değil. Geri kalanları kitaplığın üstüne istiflemem lazım. Bu yüzden de her ay okuma listesi yapmam lazım. Maalesef, kafama göre kitap okuyamıyorum. Yoksa aradığım kitabı çıkarana kadar ölürüm😭

(Özgür Kuru) #233

şöyle bir indirim var 99 tl :slight_smile:

(Umut K.) #234

Bu kitaplığı almak isteyen varsa, Dh’de Trendyol 100/30 indirim çekleri 3-5 TL’ye satılıyor. Kitaplığı 75 TL gibi güzel bir fiyata indirip alabilirsiniz.
(Keşke odada yerim olsa da ben de alsam.)

(Özgür Kuru) #235

valla hocam hiç o kadar uğraşamam :slight_smile: ben bir tane aldım.

(Umut K.) #236

Yok be hocam. Dh’de takılıyorsan 2-3 dakikalık bir iş. En azından başka almak isteyen arkadaş olursa dediğim yöntemi izleyebilir. (%5 falan indirim olsa hadi neyse de, %25 indirim olunca biraz uğraşmaktan zarar gelmez😉)

(Can) #237

Bunların raflarının yüksekliği gereksizce büyük bence. Brandon Sanderson kitaplarını sıfır alacak şekilde olsun yüksekliği daha güzel olur. Tabi kişisel fikrim.

(Özgür Kuru) #238

Böyle bir boyutu standart olarak neredeyse hiç görmedim ancak ya mobilyacı sanayi sitelerine gidip özel yaptırmak lazım ya da malzemeleri alıp -yer müsait ise- kendimiz yapmamız.

Kitaplık geldi bu arada ben sevdim. Lakin yeni bir sıkıntı çıktı ortaya. Kitaplık düzenleme işi çok büyük dert benim için. Şimdilik yeri yurdu belli olan kitapları dizdim, belli olmayanları yeni kitaplığa yığdım.

(stormblessed) #239

Benim kitaplığıma hem Brandon Sanderson kitapları hem de resimli özel basım Harry Potter serisi sığabiliyor. Sanırım aralıkları biraz fazla yüksek yaptırmışım :dd

(Burak Kuşcu) #240

Brandon Sanderson’lar sığmıyorsa yakında yayınevi sizin için daha küçük ve 7 ye bölünmüş şekilde tekrar basar merak etmeyin :slight_smile:

Bu da benim kitaplığım. Kusura bakmayın baya dağınık. Uzun süredir düzenleme fırsatım olmadı. Rafların çoğunun arkasında da yine kitaplar var. Aslında çok daha geniş bir kütüphanem olabilirdi. Çocukluğumda evin her tarafından kitap çıkıyordu :joy: ama taşınırken babam hepsini elden çıkarmak zorunda kalmış. Bende sıfırdan bir kitaplık kurmak zorunda kaldım.