Kitaplıklarımız

İtalyan milliyetçiliği veya Alman milliyetçiliği yani faşizmle karıştırıyorsunuz. Faşizmi faşist yollarla çözmeye çalışıyorsunuz

7 Beğeni

Nasıl bir faşist yol kullanarak çözmeye çalışıyorum?

2 Beğeni

Siz değil, desteklediğiniz kişi

Ben burada bir ideoloji savunmuyorum. Sadece birçok insanın okuduğu bir platformda birçok insanın sahip olduğu bir düşünceye hakaret edilmesinin yanlışlığından bahsediyorum. Burada durup hangi ideoloji yanlıştır hangisi doğrudur tartışması yapacak değilim. Siz veya Kaan da bir düşünce tartışacak olsa saygı duyarım fakat bir düşünceye bir dayanak koymadan hakaret edip geçmenin neresi doğru?
Örnek olarak ne olduğu bariz bir partiden bahsediyor bile olsak partiye hakaret edip durmak yerine o partinin neden kötü olduğunu söylemek daha etkili ve doğrudur bence.

5 Beğeni

Öncelikle cevabınızı ona yazmalıydınız. Kaan ve ben aynı insanlar değiliz. Belli bir konuda ona hak versem bile her dediğini savunacak değilim (ki ben “bayağı ve arabesk” demezdim mesela).

Şunu yanlış anlıyorsunuz: X kişisine vebalı dersem, hakaret olabilir. Şu zümre vebalıdır, dersem hakaret olabilir. X düşüncesi vebadır, dersem hakaret değil düşünce özgürlüğüdür. (Çünkü ilk iki örnekte kişi/lere saldırı varken. Sonuncusunda herhangi bir kişiye saldırı yok.) Katılmıyor musunuz? Tamam. Beni dinlemek zorunda değilsiniz.

Türk milliyetçiliği ve İtalyan, Alman milliyetçiliği hakkında çok şey söylenebilir ama burada siyaset konuşmayalım isterseniz.

6 Beğeni

Genellemeler üzerinden gidildiğinden bazı çatışmalar olmuş sanırım. “İki tarafa” ayrılınca bu tarz bir algı oluşabiliyor.

Örneğin;

Böyle yazılan mesajlar var, ancak Türk edebiyatının önemini yukarıda her savunan bu şekilde yazmamış.

Yukarıdaki @Everfever’ın yazdığı yorumlara çoğu noktada katılıyorum. Ama şu gözden kaçıyor gibi geldi. Özellikle bu alıntıda yazdığınız düşünceye katılacağını düşünüyorum zaten oradaki Türk edebiyatını bazı savunan ve beğenenlerin.

Ahahahahah. Yok daha neler. Heybetli yazınca görüşler daha altı dolu görünmüyor. ^^

9 Beğeni

Heybetli yazmak nedir? Yazıyı yazarken üzerimde gri bir üniforma, altmışbin adet birbirinin kopyası insanın karşısındaki bir kürsüde bağır çağır retorik yapmadım. Nadir yanlışlanamazlardan olan basit bir cümleydi benimki, birçok edebiyatçı ile bilim ve felsefe insanının aktardığı şekliyle.

2 Beğeni

Zihinsel hastalık apayrı bir şey. Şahsen milliyetçi değilim, ancak bir görüşü içeriği boş bir şekilde yanlışlamaya çalışmayı mantıklı bulmuyorum.

Evet yazdığın şey yanlışlanamaz. Aynı sahte bilim argümanları gibi. Çünkü tartışılabilir veya çürütülebilir değil. Her şeyi kasteden, aynı zamanda hiçbir şeyi de içermeyen klasik tweet şeklinde. Yanlışlayabilmek için ortada bir fikir olması lazım.

5 Beğeni

Bunu daha önce yazmıştık, bir konuda. @Everfever ve Kaan’da farklı noktalara değinmiş ama kitap forumunda olsak bile okuduğumuzu anlamak da ve iki olguyu karşılaştırırken tartışmak da zorluk çekiyoruz gördüğüm kadarıyla.

2 Beğeni

Oh be @Nemo sonunda yapmaya çalıştığımı anlayan birisi.
Yeniden diyeceğim ben burada bir ideoloji savunmuyorum savunmam da. Hatta milliyetçiliğe karşı tutumum burada oluşan algının çok dışında. Bunu dememe rağmen milliyetçilikle ilgili eleştirileri bana yapmanız bence anlamsızdı. Dediklerine birçok noktada katılıyorum @Everfever fakat şu noktadan sonra düşüncelerimiz çatışıyor işte:

Her şeye rağmen düzgün bir dille tartıştığınız için teşekkür ederim.

6 Beğeni

Bu “milliyetçilik” kavramının da içini boşalttı, Atatürk sonrası nesil. Milliyetçiliği ele alacaksanız Atatürk’ün bahsettiği ilkeyi almalısınız. Zaten geri kalmış toplumlar da ( gerçi ABD istisnası da var) milliyetçilik , ırkçılığı doğurur, ırkçılık faşizmi ve sorunlar katlanarak büyür. Açık zihinli insanlar bu yanılgıya düşmez.

Şimdi de Litvanya’dan gördüğümüz acelece eğitimsiz bir topluma sunmaya çalıştığımız bir kampanya düzenleniyor hükümet tarafından. Yerli ürünlere kalp konulacakmış etiketlerde, ambalajlarda. Sen coca-colayı protesto etmek için sokağa döken insanlara, apple’ı çekiçle kıran insanlara bunu getirirsen sonuçlarına da katlanmalısın bence. Döviz zaten roket yapmış ilerliyor. Ülke de yerli ve milli ne kaldıysa ona “kalp” koyacaklarmış bak sen. En çok iş gücü, istihdam sağlayan firmalar hep yabancıyken biz onları protesto etmeye çalışan bir milletiz. Ülkede ideolojiler, algılar, düşünceler hepsi birbirine karışmış.

3 Beğeni

Rica ederim, asıl ben teşekkür ederim.

3 Beğeni

Kitaplıklarımız konusundan bayağı uzaklaşılmış, milliyetçilik tartışmasına dönmüş. :thinking:

Ben kitaplığımı genelde türlerine göre raflara ayırıyorum. Raf içinde de genelde yazara göre diziyorum ancak kitap yükseklikleri de önemli oluyor. Engebeli bir görünüm olsun istemiyorum. Okuduğum ve bir daha okumayı düşünmediğim kitapları artık elimdek çıkartma eğilimde olduğum için de seri idzme durumunda kalmıyorum.

5 Beğeni

Tartışmaya girip kendimi yorma gibi bir niyetim yok, sadece şu anlamsız ve boş yazılar arasında kalbim sıkıştı…

Değilsiniz efendim. Ne okumak istiyorsanız açıp onu okursunuz, sizin zaten Türk edebiyatını çok okumadığınız dediklerinizden belliyken böyle konuşmanız da şaşırtıcı olmuş. Neyse… Türkçe yazmak adına Türkçe okuma zorunluluğu kadar saçma bir şey görmedim hayatımda… Hangi stil, hangi tarz seviyorsanız onu okursunuz, o şekilde yazarsınız, herhangi bir yazı biçiminde zorunluluk yoktur.

Milliyetçilik çok açık fikirli olmayan insanların kölesi olduğu boş bir düşünce akımıdır, faşizm ve ırkçılığı doğuran bir akımdır. Tartışmanız bile saçma. Onu geçtim, açık zihinli insanlar bu yanılgıya düşmez demeniz komik, çünkü elinizde bir adet bile örnek yok…

4 Beğeni

Yakın zamanda yeni kitaplık ve çalışma masası alacağım, düzenledikten sonra burada paylaşacağım :smile:

Kitap sıralaması olarak da ben kitaplarımı yayınevine göre diziyorum çünkü kitabın kapağı aklımda kaldığı için aradığımda daha rahat buluyorum.

3 Beğeni

Ben yayın evlerine göre diziyorum çünkü aynı yayın evinden çıkan kitaplar genelde boyut olarak aynı oluyor böylece yan yana koyulduklarında çok güzel duruyorlar.

6 Beğeni

35 Beğeni

Hangi mağaza bu, çıkaramadım :slight_smile:

4 Beğeni

15 Beğeni

Ben de birkaç fotoğraf ekleyeyim. Yorumlarınızı merak ediyorum.

Fantastik kitaplığı

Burası türk ve dünya edebiyatı… burayı da çok seviyorum.

Güney amerika yazarlar falan… karışık ama aslında kendi içinde düzgün bir raf. Çift sıra. Arka tarafta ilk baskı can yayınları var… vsvs… agafya boşluğu doldurmak için konuldu :slight_smile:

dünya edebiyatı devam

burada tasavvuf fantastik bir araya gelmiş umarım çarpılmam

53 Beğeni

Kitapliginiza aşık olabilirmiyim ?

4 Beğeni