Koronavirüs Gündemi

Başınız sağ olsun Allah rahmet eylesin.

1 Beğeni

Allah rahmet eylesin. Başın sağ olsun.

1 Beğeni

Çok üzücü gerçekten. Başınız sağolsun. Bol bol sabır diliyorum size. Ben de bir arkadaşımı aniden, kalp krizi sebebiyle kaybetmiştim. Çok zor bir durum o şoku atlatmak. Mekanı cennet olsun…

1 Beğeni

:confused: Yani, ne denebilir ki. :worried:

1 Beğeni

@noronikkirbac @MelihAntepli @raispecial @Bay_Karamsar teşekkür ederim.

3 Beğeni

Başınız sağ olsun. Allah rahmet eylesin. @Blackheart

@Blackheart başınız sağ olsun.

1 Beğeni

Başınız sağolsun. Mekanı cennet olsun.

1 Beğeni

@Arqonquin @hunter dostlar sağ olsun. Teşekkür ederim.
@Makoides evet insanın inanası gelmiyor. Teşekkür ederim.

@Edward @taurenim teşekkür ederim.

2 Beğeni

Çok üzücü bir durum. Başınız sağ olsun. Huzur içinde yatsın.

1 Beğeni

Başınız sağ olsun…

1 Beğeni

@Blackheart Başınız sağ olsun.

1 Beğeni

5 gün önce bunu yazmıştım. Tam olarak beklentimi karşılamasa da kısıtlamalarda ilk adım atıldı denilebilir. Paylaşıyorum;

• -Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. ( Biliyorsunuz bu zaten normal zamanlarda da yasak olmalı. )

• Bunların dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle ilanı sağlanacak.

• -Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek. Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacak.

• -Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgelerinde belirtilen Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler vali ve kaymakamlarca alınacak.

• -Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda vali/kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecek.

• -Vali/kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Kişisel Fikrim;

• Yeni kısıtlama/tedbirler bana çok yumuşak geldi. Minibüslerde ayakta yolcu almak zaten yasak normal zamanlarda da. Evet biliyorum kural uygulanmıyor ayakta yolcu alınıyor ama alınmamalı, bu yönde kural var.

• Otobüs, Metro, Tramvay gibi belediyenin toplu taşıma araçlarında ise ayakta yolcu alınmaya devam edilecek.

• Eğlence mekanları, kafe, bar, restoranlar için saat kısıtlaması dahi getirilememiş. Sadece gece 24’den sonra müzik çalınması yasaklanmış…

Muhtemeldir ki asıl atılması gereken adımları bir sonraki kısıtlama/tedbir düzenlemesinde göreceğiz.

• Otobüs/Tramvay/Metro da ayakta yolcu alınmaması
  • Dolmuşların %50 yolcu kapasitesi ile çalıştırılması
  • Eğlence mekanları, kafe, bar, restoranların 22.00’da kapatılması gibi

Asıl yapılması gereken düzenlemeler bunlar ve geç kalındıkça kaybettiğimiz insan sayısı artıyor :confused:

3 Beğeni

Hayatımızda hiçbir şey değişmeyecek yani. Çok kızıyorum böyle olunca üniversiteleri kapat geri kalan bütün yaşantıya devam et. Sert tedbirler gelmeyecekse okulların kapanmasının hiçbir anlamı olmayacak.

2 Beğeni

Ben de şundan nefret ediyorum… Salak yerine konulmak. Tamam çok haklı bir karar belki, ayakta yolcu almamak… Ama çok merak ediyorum Sayın Soylu, “sayın halk adamı” hayatında hiç sabah 6.30- 7.00 gibi kalkıp Tuzladan Beşiktaş’a filan gitmiş mi otobüsle? Tuzladan- Pendikten- Kartaldan yada Başakşehirden kalkan bir araç daha kalktığı gibi dolu olur zaten. Bu araçlara yol güzergahı üzerinde binmek imkansızdır. Biz normal zamanda ayakta dahi binemiyoruz ki… 20 koltuk kapasiteli bir araca birinin binip zamanında işe gitmesi Ankara ve İstanbul için imkansız. Hoş benim artık arabam var tuzum kuru. Ama milyonlarca işçi, öğrenci var. Öyle yasak demekle olmuyor. İşte kovulma yasak ama adam fabrikaya iki kere zamanında gidemesin çat diye parası kesiliyor!

7 Beğeni

Başınız sağolun. Kolay değil gerçekten. Kendinize dikkat edin.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Evet gerçekten zor. Varlığına alıştığınız birinin birdenbire artık hayatınızda olmaması çok zor.

Ağır vaka(Serious Critical) sayısında Türkiye 10. sırada bulunuyor. (1.159)

Çalıştığım iş yerinde sadece bizim kısımda 4 kişi pozitif. Diğer bölümlerde de olduğu söyleniyor. Biz ne yapıyoruz evden çalışma imkanımız olduğu halde servislerle işe gidip çalışıyoruz. Gerçekten hem ülke hem de firmalar bu virüsle ilgili mantık dışı kararlar alıyor.
Bu arada yine iş yerinde pozitif çıkan bir arkadaş yüzünden daha önce test yaptırmak zorunda kalmıştım. O test negatif çıkmıştı ama çember iyice daralıyor gibi.

2 Beğeni

Bizim hayatımız ekonomiden önce gelmiyor malesef. Piyon olmuş durumdayız.

4 Beğeni