Koronavirüs Gündemi

Maaşlı çalışan herkes köledir hocam. Mavi yaka, beyaz yaka da çok farketmiyor hele bir de bizim gibi orta doğu ülkesindeysen. Üzücü ama gerçek bu, kölelik kalkmadı sadece adı değişti “çalışan, eleman, işçi, memur, asker” oldu.

Gerekirse simit sat ama kendi işini yap diye de boşuna dememişler.

2 Beğeni

Ekonomi de ekonomi olsa …

Şöyle bir site buldum. COVİD 19 ile ilgili akademik makaleler var. Yeni bir makale çıktığında kısa sürede yayınlanıyor. İngilizce maalesef. Yabancı dili kuvvetli olan okusun, bizleri de aydınlatsın.

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi:

1-Normal otobüs ve minibüslere ayakta yolcu alınmayacak.

2-Raylı sistemlerde oturan+ayakta yolcu kapasitesinin yarısı oranında yolcu alınacak.

3-Metrobüslerde oturan+ayakta yolcu kapasitesinin 3/1 oranında yolcu alınacak.

5 Beğeni

Raylı sistem de bunun hesabını ve girene nasıl engel olacaklarmış. Lahanadan kanunlar.

@Blackheart başınız sağ olsun.

1 Beğeni

@Son.of.Yona teşekkür ederim.

1 Beğeni

Çok basit, raylı sistemlerde hoparlörden anons ve trenlere uyarı metinlerinin asılmasıyla.

Belediye otobüslerindeyse otobüs şoförü ve yolcular arasında birebir boks mücadelesi şeklinde.

Şu ortamda maske takmayan ve kurallara uymayan insan zaten problemlidir benim gözümde. Böylelerinin şiddete başvurması da çok kolay. Onun için maske takmayanları ve kurallara uymayanları uyarmak, polemiğe girmek yerine o bölgeden uzaklaşmak daha doğru olur. Forumdaki arkadaşlara da naçizane tavsiyem budur.

6 Beğeni

Sence bizim millet uyarı anonslarını ve metinlerini takar mı? Şimdi adam trene yetişmiş tam kapı kapanacak, tut bakalım o adamı. Başkalaşım geçirir yine o trene biner.

En sinir olduğum tipler, maskeyi çıkarıp öksüren, aksıran, tıksıran tiplerdir. Yahu o maskeyi takmanın anlamı ne?

3 Beğeni

Şu yorumunuza epey güldüm, hani ağlanacak halimize güldük derler ya o hesap.

Salgının ilk günlerinden beri mecburi haller dışında, evden çıkmıyorum. Dışarı çıksam başıma gelecekleri biliyorum çünkü. ATM önünde mesafe bırakıyorsun pat diye önüne geçiyorlar, herkesin maskesi çenesinde, kolunda. Her gün dışarı çıkmak zorunda kalanlara sabır diliyorum.

2 Beğeni

Kurallara uymayanlara para cezası yazılıp tahsil edileceği söyleniyor.
Her metro durağında bir polis memuru görevlendirilip ceza yazmaya başlanırsa uyulur.
“Canını al parasını alma” şeklinde atasözü olan bir toplum olduğumuz için para cezası yazılıp tahsil edilmeye başlanırsa sonuç alınır diye düşünüyorum.

Yakında hep birlikte göreceğiz zaten ne olacağını :slight_smile:

İyi de abi o zaman işe yasak koysunlar. Yada iş yerine desinler ki elemanlar ± 3 saat gecikebilir. Başka şehirleri bilmem ama İstanbul ve Ankara’da öyle bir kaos var ki 10 duraklı bir istasyon düşünün daha ilk kalkış yerinde doluyor ve ilk durağa kadar boşalmıyor. Nasıl olacak?

Bir ara memurlar için farklı mesai saatleri konuşuldu, toplu taşımada yoğunluk olmaması için 3 farklı mesai saati olsun fikri ortaya atılmıştı. Belki uygulanmışta olabilir kısa süreliğine emin değilim.

Özel sektör için hiç bir düzenleme hatırlamıyorum. Muhtemelen işe geç kalma ihtimalin varsa normalden 1 saat önce uyanıp evden çık gibi bir çözüm oluşturur işverenler :smiley:

@Boneca Toplum olarak şiddete olan sevgimizi savunma sporlarına yönlendirsek olimpiyatlarda çok başarılı olabiliriz aslında. Şimdilik güreşle yetiniyoruz, potansiyelimizi kullanmamız lazım bence :joy: :joy: :face_with_hand_over_mouth:

1 Beğeni

Onu bunu bilmem, tek bildiğim bu ülkede leblebi gibi kanun çıkar. Denetleme sıfır olduğundan kimse takmaz. Daha dün polisin teki polis kıyafetleriyle otobüs durağında bekliyor. Yanındaki çomar da maske yok. Kafasını dönüp bakmadı bile. Biz maalesef böyle bir ülkeyiz.

1 Beğeni

o polis de sizin “çomar” dediğiniz kişilerin arasından çıkıyor. Hepimiz bu toplumun parçasıyız, kanunları yapanlarda polisler de siyasetçiler de bizden farklı değil.

Toplum neyse polisi de, siyasetçisi de o. Başka ülkeden gelmiyorlar sonuçta bizim toplumumuz, kültürümüz üretiyor.

Çomar lafını siyasi ideoloji gibi anladınız. Çomarı,
kurallara uymayan, hanzoluktan ödün vermeyen, ne anlatsan anlamayan insanlar için söyledim. Halkı genellediğimi nereden çıkardınız? Düzgün insanlar da çok bu ülkede.

Dün babamın yakın arkadaşının testi pozitif çıktı maalesef. Ateş ve halsizlik şikayetiyle özel hastaneye başvurmuş. Doktor kendisine Covid-19 belirtileri göstermediğini, sadece üşüttüğünü söylemiş. Babamın yoğun ısrarı üzerine kendi isteğiyle test yaptırdı. Kendisi Antep’te yaşıyor. Zaten buraya (Hatay) gelen bir hasta Antep’ten geldiğini belirtince bile direkt test yapılıyor. Çünkü orada vaka epey artmış durumda. Hal böyleyken doktorun bakış açısını anlayamadım.

Virüs ilk geldiğinde etrafımda hiç hasta birini duymamıştım. Normalleşme sürecinden sonra ise etrafımızdan üzücü haberler almaya başladık. Asıl dalgayı okullar açılınca göreceğiz. Allah yardımcımız olsun.

8 Beğeni

Aslında asıl dalgayı görmeyi başladık gibi. Kendi çevremizden insanlar ölmeye başladı. Yakın ve uzak akraba ölenler var. Son zamanlarda oturduğum bina da hatta şu an bizim katta pozitif olan aileler var.

13 Beğeni

Bugün ilginç gelişmeler var, paylaşıyorum;

• İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamada 14 gün karantinada olması gereken ve evlerinden çıkan 440 kişi hakkında para cezası kesildiğini, 86 kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

• Ordu Valisi: “İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak karantina ihlali yapan vatandaşlarımızı, KYK yurtlarına alarak karantina sürelerinin tamamlanmasını sağlayacağız. Yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşan masrafları da kendilerine fatura edeceğiz.”

• Giresun Valisi: “İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak karantina ihlali yapan vatandaşlarımızı, KYK yurtlarına alarak karantina sürelerinin tamamlanmasını sağlayacağız. Yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşan masrafları da kendilerine fatura edeceğiz.”

• Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu: İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak karantina ihlali yapan vatandaşlarımızı, KYK yurtlarına alarak karantina sürelerinin tamamlanmasını sağlayacağız.
    Yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşan masrafları da kendilerinden fatura edeceğiz.

• Rize’de, salgının yayılmasını engellemek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarına Hayat Eve Sığar (HES) koduyla giriş yapılması kararı alındı.

• Kayseri Valisi Şehmus Günaydın: ‘‘Pozitif olduğu halde evinde bulunmayan kişilere idari para cezası yanında haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bugünden itibaren bu kişiler KYK yurtlarına yerleştirilecek olup masraflar kendilerinden tahsil edilecektir.’’

• Nevşehir Valiliği: ‘‘Kovid-19 testi pozitif çıkan ve karantina kurallarına uymayarak toplum sağlığını tehdit eden kişilerin, KYK yurtlarında karantina süresinin tamamlanması sağlanacak ve yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşan masrafları da kendilerinden tahsil edilecektir.’’

• Elazığ Valisi Erkaya: İzolasyon ve karantinada olması gerekirken; evinde bulunamayan ve dışarıda toplum sağlığını tehlikeye atan vatandaşlarımıza adli işlem yapılacaktır.KYK yurtlarına alınıp, süreleri orada tamamlatılacaktır. Masrafları da kendilerinden tahsil edilecek.

• Düzce Valisi Cevdet Atay : İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak karantina ihlali yapan vatandaşlarımızı, KYK yurtlarına alarak karantina sürelerinin tamamlanmasını sağlayacağız.
    Yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşan masrafları da kendilerinden tahsil edeceğiz.

• Çankırı Valisi Abdullah Ayaz: “Pozitif olduğu halde evinde bulunamayan ve toplum sağlığını tehdit eden kişiler, KYK yurtlarına alınarak karantina sürelerinin tamamlanması sağlanacak, ilgili masraf kalemleri de kendilerine fatura edilecektir.”

• Sakarya Valisi: “Pozitif olduğu halde evinde bulunamayan ve toplum sağlığını tehdit eden kişiler, KYK yurtlarına alınarak karantina sürelerinin tamamlanması sağlanacak, ilgili masraf kalemleri de kendilerine fatura edilecektir.”

• Afyonkarahisar Valisi: “Pozitif olduğu halde evinde bulunamayan ve toplum sağlığını tehdit eden kişiler, KYK yurtlarına alınarak karantina sürelerinin tamamlanması sağlanacak, ilgili masraf kalemleri de kendilerine fatura edilecektir.”

• Sivas Valisi: “Pozitif olduğu halde evinde bulunamayan ve toplum sağlığını tehdit eden kişiler, KYK yurtlarına alınarak karantina sürelerinin tamamlanması sağlanacak, ilgili masraf kalemleri de kendileri tarafından karşılanacaktır.”

• İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kentte 14 Eylül’den itibaren esnek çalışma modeline geçileceğini bildirdi. Hamile (24. hafta ile 32. hafta gebeliği bulunan) yasal süt izni kullananlar ve Sağlık Bakanlığının belirlediği dezavantajlı gruplar idari izinli sayılacak.

2 Beğeni