Koronavirüs Gündemi

Hangi ekipmanla nelere nelere koşturuldu kim bilir? Yazık gerçekten böyle aydınlık bir hayatın sönmesi.

1 Beğeni

WuhAnkara’ dan selamlar. Çok kötü zamanlardan geçiyoruz. Durum kötü gibi ne yapacağız bilmiyorum. Moralimi çok bozmamaya çalışıyorum. Allah sonumuzu hayır etsin.

3 Beğeni

Bu tam olarak neye yarıyor? Benim konumum ve HES programım kapalıysa nasıl bir katkı sağlıyor? Bundan 1.5 ay evvel süresiz HES kodu aldım ve 5 şehir gezdim. Bana ne faydası oldu? Ben bu kodu anlamadım.

HES kodunun size bir faydası yok. HES kodu risk taşıyıp taşımadığınızı paylaşmanızı sağlıyor sadece.

Bunu nasıl paylşıyorum? Bu kodun asıl amacı etkileşimde olduğum kişiler ve bulunduğum ortama göre beni uyarması veya buna göre korona birisiyle fazla yakınlaşmam sebebiyle buradan kontrol edilmesi değil mi? :expressionless:

Mobil uygulamadaki konuma göre uyarıyla karıştırdınız galiba. Mobil uygulamada sizin bulunduğunuz konuma göre bulunduğunuz yerin riskini belirtiyor.

HES kodu istenen yerlerden birinde sizinle teması olan birisinde kovid çıkarsa kod sayesinde sizinle temas kuruyorlar. Uçaklar ve kamu kurumları vs gibi yerler mesela.

1. HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

Aklıma Kubbe’nin Altında geldi. Keşke öyle bir teknoloji olsaydı. Corona Çin’de çıktığında kapatırdık üstlerini kalkanla giriş - çıkış olmazdı ve virüste yayılmazdı. Virüsü atlattıklarında kaldırırdık kalkanları oh mis.

3 Beğeni

Sanırım önemli olan bu fakat ben kafamda daha farklı düşünmüştüm. Aslında bu sistem konum açık tutulduğu takdirde kurallara uymayıp sokakta dünya benim havasında gezen karantinalı kişilere yaklaşınca bildirim verse çok daha iyi bir kullanım olurdu. Hayaller ve uygulamalar işte… Biraz PokemonGo gibi düşündüm galiba. :sweat_smile:

Neyse, baktım yüksek riskli bölgedeymişim. Böyle bölgeleri kapatmaları lazım aslında ama işte olmuyor.

2 Beğeni
4 Beğeni

3 günde 10 kitap az olmuş, zorlarsa 20 de okuyabilirler. Hatta bence öncesinde hemen yakalandıkları yerde 20 şınav 40 mekik yapsınlar yapamayanın çarşı izni kesilsin, dışarı çıkamasınlar.

10 Beğeni

Haberde uygulama Sakarya’da gerçekleşecek diyor. İç çamaşırı mağazasında cansız mankenlerin üstünde neden iç çamaşırı var diye protesto yapılan yerde insanlara üç günde 10 kitap okutursalar güzel olur valla. Xd

https://www.google.com/amp/s/www.cnnturk.com/amp/turkiye/ic-giyim-magazasinin-cansiz-mankenlerini-protesto-edecek o_O

2 Beğeni

Aslında okunur. Sonuçta kitap var 1000 sayfa, kitap var 50 sayfa. Al 50 sayfalık 10 kitap, sonra 4 saatte 10 kitap okudum diye havada basar :joy:

5 Beğeni

O da doğru, İş Kültür Modern klasiklerden Çehov, Zweig 3 günde 10 kitap rahat okunur. :slight_smile:

1 Beğeni

Tüm veriler yalan. Son günlerde halk bunun farkına vardığı için verileri gerçeğe yaklaştırdılar ama maalesef durum çok daha kötü.

Evet isim ve sunum şaşalı olunca insan bi beklentiye giriyor :smiley:

HES kodunun çalışması için gidilen yerde bu kodun sizden istenmesi gerekiyor. Aynı işlemi tc no veya ad soyad + tel no alarakta yapabilirler.

Biraz iletişim ve propaganda stratejisi gibi sanki :slight_smile:

Tabipler Odası ve diğer prof unvanı taşıyan sağlıkçılar Korona PCR testi negatif çıkmasına rağmen tomografileri ve diğer bulguları bariz korona olan ve tedavi gören kişilerin açıklanan pozitif vakanın 6 katı olduğunu söylüyor.

Bize açıklanan rakamlar PCR Korona testi pozitif olan kişi sayısı bunu bilmekte fayda var.

Benim tanıdığım dahi 1 kişi var PCR testi negatif çıkmasına rağmen ciğerlerinde kristallenme olduğu için tedavi gören. Bu insanlar da bariz korona pozitif ama verilere yansımıyor. PCR testinin güvenirliği şüpheli, bunların farkında olmak gerekiyor.

Dikkat ederseniz bakanlık hiç bir zaman açıklamalarında “Korona Tedavisi gören”, “Korona olan” gibi ifadeler kullanmıyor. “PCR testi pozitif çıkan” ifadeleri kullanılıyor.

3 Beğeni

Kitabın ceza olarak okutulması sanırım ülkece kitaba olan bakış açımızı özetlemiştir.

16 Beğeni

Ceza değil de ıslah yöntemi olarak görmek lazım. Böylesi günlerde bile maske takacak ödev bilinci yoksa belki okuyarak biraz ufukları açılır, farkındalıkları artar, bir çeşit medenileşme çabası. Ha bana sorarsan bu saatten sonra kurumuş ağacın belini eğmek gibi bir şeydir bu.

1 Beğeni
  • Elazığ’da koronavirüs tedbirleri kapsamında belediye evlendirme dairesinde yapılacak resmi nikahlara gelin ve damat dahil 10 kişinin katılmasına izin verileceği açıklandı.

• Niğde Valisi Yılmaz Şimşek: '‘Vakalar artıyor, artık sözün bittiği yerdeyiz. Arkadaşlarımız bundan sonra ceza yazmaktan hiçbir şekilde tereddüt etmeyecekler. Uyarıdan ziyade ceza yazma dönemi başladı.’’

• İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: “(Ayakta yolcu yasağı) Şu anda alınan yasağa bakarsanız 2 milyon yolcuya ‘sizi taşımıyoruz’ demek anlamına geliyor. Önümüzdeki hafta İstanbul’a özel çözümlerimizle sahaya çıkacağız. Bunun içinde mesai düzenlemesi de var.”

• İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: “Toplu taşımada sorunun en önemli çözümü mesai düzenlemesi. Örneğin İBB’de saat 6’da işe başlanacak, saat 3’te bitecek. Böylece farklı zamanlamaları planlayacağız.”

• İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: “Şu anda hem valilik hem de büyükşehir tarafında bir heyet oluşturduk. Çünkü İstanbul’un kendine özel bir çözümü olmak zorunda. Düzenleme burada çalışılır, karar verilir, Ankara’ya gönderilir, kimse yetkili o açıklar.”

• İçişleri Bakanlığı Genelgesi: “Ülke genelinde evde izolasyon koşullarını ihlal eden kişiler, karantina süreçlerini yurt ve pansiyonlarda tamamlayacak. Konaklama kaynaklı masraflar da karantina kurallarını ihlal edenlere fatura edilecek.”

2 Beğeni

Ha birde Çehov okuyacaklar değil mi! :joy:

5 Beğeni