Koronavirüs Gündemi

Bizim yeterli aşı dolabımız olmadığı için Çin aşısını alıyorlar galiba. Pfizer, Moderna RNA tabanlı olduğu için belli bir soğuklukta taşınması gerekiyor. Ben böyle konularda devletlerden çok şirketlere güveniyorum. O yüzden Pfizer veya Moderna’nın aşısını olmak lazım. Bu sitede de bu kadar aşı karşıtı olduğunu görmek üzdü. Cehaletin, komplocuların arşa çıktığı zamanlar.

Benim okuduğum kadarıyla bu bölümde yazan bir çok kişinin haklı bir sebebi var. Yani olmayacak olan arkadaşlar ki buna ben de dahil bir gerekçe sunmuşlar. Bu gerekçelerin hiç biri de bu sitede komplo teorisi olarak yazılmadı. ( Sadece bir adet var. @asfgdjh kendisine gelen bir mesajı atmıştı. Ama o bu alanda bir tartışma veya görüş savunması için olmadı. WP ile ilgili bir durum vardı) Ana gerekçeler Çin ve AB arası güven, T.C. ye güven, ekonomik sebepler, sağlık ve teknoloji gibi konularda toplanmış durumda.

Kaldı ki bu başlık altında epeydir, sitenin hiç bir başlığında olmadığı kadar metinlere dayalı ve düzgün bir tartışma yürümekte. Cehalet ve komploya dayandırmak bu site ve bu başlık için çok ağır duruyor.

1 Beğeni

Cümlenin birinci kısmına katılmıyorum, forumda aşı karşıtı yok ama yetkililere yönelik bir güvensizlik var ve tüm yaşanılanların ışığında haklılar da. İkinci cümle ise forumla ilgili değil ama ne yazık ki doğru.

Her aşı risk barındırır. Herhangi bir aşının milyonda bir bile olsa bir yan etkisi olabilir.

Corona aşılarının hepsi tam anlamıyla test edilmemiş aşılar, orta ve uzun gelecekte ne tür yan etkilerinin olacağını bilemiyoruz ancak ben virüsle doğal yollardan karşılaşmadan önce aşıyı yaptırmış olmayı umuyorum. Kitlesel, risk grupları için aşılama başladığında “hadi gel” dedikleri zaman gidip yaptıracağım.

15 Beğeni

Aşıya yapılış hızından ötürü mesafeli olanların bazı sorularına cevap olabilir

3 Beğeni

Arkadaşlar aşı konusunda benim bildiğim kadarıyla Çin’in seçilmesinin üç nedeni var:
1- Herkesin dediği gibi ucuz olması
2- Çin’e bağlanıyoruz artık. Abd ekseninden çıkıp Çin eksenine giriyoruz artık. Bu çançinlorla geçen aylarda swap anlaşması yapmıştık. Ona istinaden aldılar. Ülkede ne yazık ki para kalmadığından bu Çin swap’ı tek çaremiz.
3- 3 senedir tıbbi malzemelerin ve ilaçların ücreti doğru düzgün ödenmiyor. Böyle bir ödemeyi yapamayan ülke haliyle doz başı ücreti 35$ olan bir aşıyı alamıyor. Bakmak isterseniz aşağıya link bırakıyorum.

Semih Taaren Twitter da anlatıklarını daha detaylı olarak evrim agacında anlatmış.

2 Beğeni

TÜRKİYE’NİN AŞI SEÇİMİ

Ülkemiz, Çin’de geliştirilen SINOVAC adlı aşıyı şimdilik yeğlemiştir. Sağlık Bakanlığı 50 milyon doz bağlantısı yapmıştır ve 11 Aralık’ta uygulamayı başlatacaktır. Ancak Evre 3 (Faz3) raporları hiçbir aşı için henüz yayınlanmamıştır. SINOVAC yetkilileri bu hafta içinde Evre 3 raporlarının bilim dünyasına sunulacağını açıkladı. Dikkat edilmesi gereken noktaları madde madde sıralayalım:

1- Olumlu Evre 3 raporları yayınlanmadan hiçbir aşı uygulanmamalıdır.

Sözleşmelerde bu koşul temel madde olarak mutlaka konulmalıdır, öyle de yapılmaktadır.

2- Aşı dış alımını Ticaret Bakanlığı doğrudan yapmalı, aracı şirket kullanılmamalıdır.

3- Dış alımı koşullu olarak (olumlu Evre 3 raporu) yapılan aşılardan çekilecek uygun örneklem, ülkenin Ulusal Referans Laboratuvarları’nda biyogüvenlik testlerine alınmalıdır. Kapatılmasa idi, bu yüküm Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nin idi. Dolayısıyla teknik yeterlik raporu bu özerk bilim kurumundan alınacaktı. Şimdi ise bürokrasi içinde yer alan oradaki BSL-3 düzeyindeki Viroloji Laboratuvarı’ndan teknik biyogüvenlik raporları alınacaktır. Bu rapora dayalı olarak, Sağlık Bakanlığı’nın yine özerk olmayan- bağlı bürokratik kurumu Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) aşı için uygulama lisansı verecek ve Sağlık Bakanı – Erdoğan – CB Kabinesi uygulamayı başlatacaktır. Bu adımlarda Türkiye’de özerk – bilimsel – kurumsal yapılanma eksiği ciddi sorundur ve hızla giderilmelidir parlamenter rejim ile.

4- SINOVAC yetkilileri hafta içinde Evre 3 raporunu yayınlayacaklarını bildirdiler. Bu aşı Türkiye’de de 12.500 dolayında gönüllüde uygulanmış ve önemli sorun gözlenmemiştir. Brezilya, Endonezya, Çin’de de Evre 3 uygulamaları yapılmıştır. Hatta Çin’de 1 milyona yakın sağlık çalışanı aşı olmuştur ve erken sonuçlar olumludur.

5- Türkiye’de de zaman kazanmak için süreç hızlandırılmıştır, çünkü salgın tüm hızıyla can almaktadır. Atılan her adımın saydam, katılımcı, kamuoyuna açık – denetlenebilir olması zorunludur. Başka türlü halkın güvenini kazanmak çok güçtür; üstelik iktidar şimdiye dek salgın yönetiminde çok ciddi ve süregelen hatalar yapmıştır.

6 -Aşılama hizmetleri toplum katılımı ile düzenlenmeli, önceliklendirme uluslararası bilimsel – etik kurallara uygun yürütülmelidir. Önceki gün Bilim Kurulu’nca saptanan ilkeler yerindedir.

7- SINOVAC %90’a yakın koruyucudur. Fiyatı 30 dolar / doz olarak belirtilmiştir, ancak Sağlık Bakanlığı dış alım bedelini açıklamalı ve ülkemizde herkese ücretsiz ulaştırmalıdır.

8- 18 yaş altındaki çocuklara aşı uygulanmayacaktır! Kalan 70 milyon nüfusa 2-3 hafta ara ile iki doz gereklidir. İdeal koşullarda 70 milyon X %90 = 63 milyon kişi aşı ile bağışıklanmış olacaktır. Salgın halen çok şiddetlidir ve Ro değerinin 5 dolayında olduğu kestirilebilir. Dolayısıyla %63 toplum bağışıklığı oranı bile, salgını bütünüyle ve hızla sönümlendirmeye yetmeyebilir. Bu bakımdan, HEDEF KİTLEDE BİR KİŞİ BİLE AŞILANMAMIŞ KALMAMALIDIR.

%60’ı aşkın toplum bağışıklığına yaygın aşılama ile erişebilirsek, salgının hızını epey düşürebilir, hastalanmaları ve ölümleri azaltabiliriz.

9- Yirmi milyon dolayında 0-18 yaş çocuğumuz bulaşı (hastalığı, enfeksiyonu) alabilecek, taşıyıcı ve bulaştırıcı olabileceklerdir. Bu durum önemli bir kırılgan halkadır, okulların bir süre daha kapalı tutulması dahil, gerekli önlemler sürdürülecektir.

10- Akıldan çıkarılmaması gereken; aşılanma ile sorunun bitmeyeceği dir. Eldeki aşılar hastalığın bulaşmasını -yayılmasını önlemeden çok, hastalananların ağır geçirmesini, komplikasyonları ve ölümleri azaltma yönündedir. SINOVAC bir ölü aşıdır ve hastalığın aşı ile bulaştırılması riski yoktur. Ne denli güçlü bağışık yanıt oluşturacağı ve kalıcılığı, öbür aşılarda olduğu gibi, gerçekte, zamanla öğrenilecektir. Açıklanan koruma oranları deneyseldir ve sınırlı nüfus kümelerine ilişkin ön verilerdir. Maske- uzaklık- temizlik devam!

11- mRNA teknolojisi ile üretilen aşılarda viral RNA’nın insan DNA’sına eklemlenebileceğine ilişkin (integrasyon) bilimsel veri yoktur. Ancak eksi 70-80° sıcaklık gerektirmesi ciddi bir lojistik engeldir (handikaptır). Türkiye’nin bu bağlamda bir altyapısı yoktur.

Eldeki soğuk hava depoları -21° içindir ve SINOVAC bu koşullara uyumludur.

12- Yetmiş milyon insanımıza 2 dozdan 140 milyon doz aşı, 30 dolar/doz hesabıyla 4.2 milyar dolar gibi muazzam bir tutara erişmektedir. Tartışmasız biçimde Halkın sağlığı SEÇİLEREK bu kaynak yaratılmalı ve HERKES AŞIYA ÜCRETSİZ ERİŞEBİLMELİDİR. Zamanla aşı fiyatları düşer.

13- AŞI KARŞITLARINA bir çift sözümüz var:

Aşılar en güvenilir tıbbi – biyolojik ürünlerdir ve uzun on yıllardır bu gerçek kanıtlanarak gelinmektedir. Bilimsel olmayan savlarla insanları aşıdan soğutmak ağır bir sorumluluk hatta suçtur! Salgının denetlenemeyip sürmesi, masum insanların ölmesi – engelli kalması asla savunulamaz. Anayasa’nın 56. maddesi, herkese sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı tanımaktadır. Aşıyı bilimsel temellere dayanmadan reddetmek, öbür insanların bu hakkını çiğnemek demektir. Ayrıca Anayasanın 12. maddesi de temel hak ve özgürlüklerin kötüye kullanılamayacağını düzenlemektedir. Uluslararası Oviedo Sözleşmesi, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi vb. pek çok uluslararası sözleşmede de aşı hakkı tanınmaktadır. Kaldı ki, Umumi Hıfzıssıhha Yasası’nın 72. maddesi de SALGIN koşullarında aşıların zorunlu uygulanmasına yetki sağlamaktadır.

Unutulmasın; korona salgınını AŞI İLE YENEBİLİRİZ…

Prof. Dr. Ahmet Saltık

Ayrıca:

DSÖ ve CDC maskeye arka çıktı: Aşılar virüsü sıfırlamayacak

Dünya dört gözle aşı adaylarına onay verilmesini beklerken, Dünya Sağlık Örgütü ile ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri maskenin öneminin altını çizdi. DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Dr. Michael Ryan, “Aşılar Covid-19’u sıfırlamayacak. Tek başına bunu yapamazlar” dedi.

4 Beğeni

Bence doktor, kronik hastalığı olanlara ve 65+ üstüne ücretsiz olur. Bu bile en iyi ihtimalle. Ücretli olunca mecburiyet olamaz, o zaman da çoğu kişi aşı yaptırmayabilir. Biz bile hemen yaptırmayız yani, Yaptıranları gözlemledikten sonra karar veririz.

1 Beğeni
6 Beğeni

Çin aşısına karşı anket yapmışlar. Kararsız kesim de baya varmış.

Bu arada “hiçbir” birleşik yazılır. :smile: Hani bilmeyen varsa yanlış öğrenmesin.

1 Beğeni

Olmayacağım ve kararsızım diyenlerin %90’ı kesinlikle ülkenin başındakilere güvenmediğinden böyle diyor. Ben de öyle diyorum.

4 Beğeni

Prof. Dr. Olcay Neyzi: Aşı karşıtlığı insanları sömüren yalancı din gibi

DW Türkçe kanalında geçen pazar günü yayınlanan “Türkiye’nin Değerleri” programının 3.bölümü. Buradaki tartışmaları okuyunca izlemeyenler için paylaşayım dedim. Benim çok hoşuma gitti. Konuyla ilgisi olanların da seveceğini düşünüyorum.
İçinde Çin’in aşıyla ilgili adının geçtiği bir bölüm de var. (Sürprizbozan vermiyorum. :joy:)

(Bu seri bence çok güzel gidiyor. Kanalda başka değerli videolar da var, özellikle depremle ilgili olanlar çok hoşuma gitti. Bazen DW Türkçe asıl devlet kanalı, TRT’nin olması gereken haliymiş gibi hissediyorum… Bunu “Dök İçini Rahatla” başlığına mı yazmalıydım acaba? :joy:)

2 Beğeni

Bir hekim olarak sonunda ben de coronaviruse yakalandım. Hemen yatağa düşürdü, 1-2 gün sonra da nefes darlığım başlamıştı ve çektiğimiz tomografide pnömoni vardı. Hastalık Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz dönemine göre çok daha ağır gidiyor kişisel gözlemime göre. Gençlerde de önceden olduğundan daha ağır geçtiğini düşünüyorum. Burada soru işareti hissedeceğimiz konu aşının tüm fazlarının şeffaf bir şekilde yansıtılıp yansıtılmadığı olabilir. Şahsen bize gelecek aşının çalışmalarının tüm aşamaları şeffaf bir şekilde açıklandı mı, bu konuda bilgim yok. Ben üniversitemin enfeksiyon hastalıkları hocalarının önerisine göre yol izleyeceğim aşı vurulmak konusunda(hastalığı geçiren birçok kişi hastalığı tekrar geçirebiliyor bilmeyenler için). Yakınlarıma da bunu önereceğim. Benim de bakanlığa güvenim var diyemem

2 Beğeni

Bir de niye şöyle bir seçenek sunulmuyor: Mesela 1 milyon ABD, 1 milyon Avrupa aşısı da alınsa onlar da paralı olsa? Şart mıdır illa ücretsiz Çin aşısı olmak (onun bile ücretsiz yapılacağına inanmıyorum ya).

Sanırım Çin aşısının en ucuz aşı olduğu bilgisi doğru değil.

Youtube’da İntegral Forex Kanalında Oxford: 2 $, Pfizer: 20 $, Moderna: 30 $, Çin Aşısı: 75 $ şeklinde bilgi verildi.

Aynı şekilde Nevşin Mengü’de kendi kanalında Sözcü Gazetesine dayanarak aşıların 2 doz fiyatını Pfizer: 50-74 $, Moderna: 39 $, Oxford: 6$, Sputnik: 20 $, Çin Aşısı: 60 $ dedi. Sağlık Bakanlığına sorduğunu cevap beklediğini de söyledi.

Bir de BilimKurulu üyelerinin mRna aşısı almamamızın sebebini -70 derecede taşıma ve saklama kapasitemizin olmaması olarak açıkladıklarını söyledi.

Ben de Twitter’da çok ilginç bir haber gördüm -70 derecede taşıma ile alakalı. Doğruluğunu araştırmak gerekir ama çok ilginç gerçekten. Tam anlamıyla bilgi kirliliği ve kime inanacağını şaşırıyor insan. Yukarıdaki bahsettiğim videoların linklerini aşağıya koyuyorum. Videolara tıklarsanız ilgili dakikalara ulaşabilirsiniz.

Covid pozitifim arkadaşlar. Bugün ilaç tedavisinin 3. günü. Kendinize çok dikkat edin.

Geçmiş olsun. En kısa sürede iyileşmenizi dilerim.

1 Beğeni

Geçmiş olsun. Ne ilacı veriyorlar ki?

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Favimol kullanıyorum.

8 Kasım Çarşamba günü ilk aşımı oldum. Takviye aşısı için aralık ortasında dönmemi hatırlatan bir randevu kartıyla oradan ayrıldım.

Ertesi gün üşümem ve hafif ateşim oldu. Bu semptomlar, bu pandeminin başka herhangi bir noktasında beni dehşete düşürürdü, bu bağlamda beni heyecanlandırdılar. Hepsi bu kadardı! Bu, aktif aşıyı almışsam yaşayabileceğime dair hemşirenin beni uyardığı uyarıcı bağışıklık tepkisiydi. Şırınganın içeriğine dair resmiyette “kör” olsam da ateşim birkaç saatliğine 37,8 civarına fırlayıp kademeli olarak normale dönünce havalara uçtum. Bana kalsaydı, damarlarımdakini yeni bir yaşam iksiri olarak da görebilirdim.

23 Kasım Pazartesi günü AstraZeneca, denizaşırı klinik deneylerden elde edilen ön sonuçların umut verici olduğunu duyurdu. AZD1222, yüzde 90’a varan etkinlik oranıyla Pfizer ve Moderna’nın formüllerine katıldı. Sevincim arttı: Sadece Kovid-19’a karşı muhtemelen aşılanmakla kalmamıştım, aynı zamanda büyük olasılıkla aşım yüzde 90 etkiliydi! “AstraZeneca önceden harekete geçerek hayatımı kurtarmış olabilir” gibi düşünceler beni minnettarlık ve neşeyle doldurdu.

Ancak bu neşe kalıcı olmadı.

Geçmiş olsun @gozubocek

1 Beğeni