Koronavirüs Gündemi

Yan etkileri de oluyor sanırım bu ilaçların. Şahsen ben ilaç kullanmadan atlattım. Yediğime içtiğimde dikkat ettim hep… Bu tarz ilaçlar bir tek Türkiye’de veriliyor sanırım.

Doktor arkadaşım iç dedi. İçiyorum tedavi süresince. Geçmiş olsun.

1 Beğeni

Geçmiş olsun @gozubocek

1 Beğeni

Geçmiş olsun. Umarım sıkıntısız bir şekilde atlatırsınız.

2 Beğeni

Geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede atlatırsınız. @gozubocek

1 Beğeni

Geçmiş olsun. Umarım bir sıkıntı yaşamadan atlatırsınız.

1 Beğeni

Hasta arkadaşlara geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda bu durum sona erer. Her geçen gün duyduklarım beni daha çok geriyor. Dershane hocam babasının hastalandığını söyledi. Gözetim altında kalıyormuş. Tedavi amacıyla hastalığı 28 gün önce atlatmış, hiç dövme yaptırmamış ve ameliyat olmamış bir erkeğin plazmasına ihtiyaç duymuşlar. İyileşme ihtimalinizin buna bağlı olduğunu bilmek bile korkunç. İnşallah daha fazla sevdiklerimizi kaybetme korkusu yaşamayız.
Ben Hatay’da yaşıyorum, burada vakalar %125 oranında arttı. Tabi artık herkes maske takıyor ancak ne yazık ki Suriyeli vatandaşlar bu konuda çok vurdumduymaz. Özellikle kadınların maske takıp onlarla beraber gezen çocuklarının maske takmamasına şaşırıyorum. Çocuklarını hiç maskeli görmedim. :roll_eyes:
Zaten bizim evden dışarı çıkan yok ama markete falan giderken de çift maske takacağım. Bunun dışında dua edip bilimin yolumuzu aydınlatmasını beklemekten başka bir şey gelmiyor elimizden.

90 gün biraz az değil mi? :flushed: :flushed:

Antikor oranını arttırmak için aşının 2. Dozunun da uygulanması gerekiyor diye okumuştum.

Aşı işi benim için gerçekten zor. Basit ilaçları bile kullanırken yan etkiler hayatımı yaşanmaz hale getiriyor ki en son tetanoz aşısı olduktan sonraki üç günü hatırlamıyorum. Bilincimi kaybedip baygın baygın yatmışım annemler de aşı olmuş, olur böyle filan diyerek ara ara kontrol etmişler. Kendime geldiğimde bir hafta kemikleri sanki sökülüp çıkartılmış et yığını gibi hissettim kendimi. O günden beri aşı, iğne vs. denildiği zaman yaptırmam. Aşırı zor durumda kalmam lazım yaptırmam için. Zaten iğne fobisi olan biri olmam da cabası. Kan aldırırken bile panik atak geçiriyorum. En son serum takmaya çalıştıklarında iğne geri tepti ve hemşire bayılıyordu. Bu noktada zor bir hasta olduğum için insanlara ve kendime eziyet etmeme gerek yok.

Güven bir yana yüzde 90 yan etkiler yüzünden hayatı çileye dönen birisi olduğum için zor yaptırırım diye düşünüyorum. Ülkesini, ülkeleri, o aşısı, bu aşısını geçtim yan etki konusunda endişelerim panik atak seviyesinde. Başıma ne geleceğini tam olarak bilmediğim şeyleri yapamam.

3 Beğeni

Sıkıntılı bir durum. Sizin durumda daha sıkıntılı. Yukarı tükürsek bıyık aşağı tükürsek sakal modundayız. Güvensizlik bende de var. 4 kol 4 bacak çıkar Goro gibi dolaşır mıyız diye de düşünmüyor değilim :sweat_smile: Bir koronamız eksikti o da geldi bizi buldu. Yaptırsak olmuyor yaptırmasak olmaz. Bakalım yakın zamanda aşılar ile ilgili daha fazla bilgi edinebiliriz belki biraz daha rahatlamış oluruz. Beni en korkutan bilinmezlik. Faz 3 sonucu falan açıklanırsa belki biraz daha rahatlatır.

Ekleme: Yılmaz Özdil’in bugünkü yazısı da aşı ile ilgili.

Vallahi açıklansa da zor. Yan etkiler neler ve bunların hangilerini yaşayacağım bilmiyorum. Çok seyrek yazan etkilerden bile üç dört tanesini gösterebilen bünyem var. Öleceğim kesinse filan ancak aşı olurum. O durumda bile şaibeli biraz. :sweat_smile:

1 Beğeni

Allah uzun sağlıklı ömür versin. Ben Çin aşısına ısınamadım. Benim gönlüm Avrupa aşısından yana ama bilmiyorum. Bir şekilde mecbur bırakılıp olmak zorunda kalacağımızı düşünüyorum. Bir yerden sonra aşı olmayanların bakkala dahi gidemeyeceğini, sıkılığın artacağı düşüncesindeyim. Umarım yan etkiler çok hafiftir ve siz ve sizin gibi olan insanlar da aşının yan etkilerini hissetmeden atlatır. Biraz iç sıkmış olabilirim :sweat_smile:

Aşı olmadan bakkala bile gidemeyecesem ölmek daha iyi. Bir şey çok diretiliyorsa ben altında bir şey ararım. Bugüne dek hiçbir aşı için bu yapılmadı. Bence çok fantastik bir şey olması.

1 Beğeni

Benim görüşüm tabii bu. Umarım öyle bir şey olmaz. Genelde en kötü ihtimalleri düşünürüm. Bu konuda @Bay_Karamsar 'a belki rakip olabilirim :grin:

Aşı bulduk da yaptırmak için Çin’i, Avrupası kaldı. Ülkemiz için tüm işaretler 2021’de toplumun çok büyük kısmının gelecek yıl da aşıya ulaşamayacağını gösteriyor.

@Agape örneğin 80’lerde unicef destekli çocuk aşı kampanyası zorunlu idi ve Türkiye çocuk ölümlerini önemli oranda önlemişti. Daha böyle onlarca örnek var.

Bana kalırsa toplum boşu boşuna kendini “kuruyor”

Dünya da son yıllarda sosyal medyadan mıdır geleneksel kitle haber edinme araçlarının yerini internet yayıncılığı, sosyal medya almasından ve 100-150 kelime üzerinde öğrenilen şeylerden tüm her şey hakkında fikir yürütülmesinden kaynaklı mıdır bilmiyorum ama negativizm toplumlarda çok yaygın ve sosyal medya üzerinden de körükleniyor devamlı.

6 Beğeni

Böyle bir sıkıntı da var doğru. Bakalım konuşmak anlamsız. Yaşayıp göreceğiz.

1 Beğeni

Bu arada “çin aşısı” 3 puan artırmış antikor üretimini . :slight_smile: Aşı borsasında son durum. :slight_smile:

The Covid-19 vaccine developed by China’s Sinovac Biotech Ltd. showed up to 97% effectiveness in early trials, according to an Indonesian company set to produce the doses locally.

The efficacy rate is based on preliminary data from a one-month clinical trial, with the final rate to be decided in January, said Iwan Setiawan, head of corporate communications at Indonesia’s state-owned company PT Bio Farma.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-08/sinovac-vaccine-up-to-97-effective-in-early-trial-bio-farma

4 Beğeni

Optimist Karamsar’ım. Sırtımı umutsuzluğa dayayarak umut ararım. :sweat_smile:

3 Beğeni

Şu faz3 sonuçlarını bekliyorum bakalım :slight_smile: Bu arada @Agape içinizi sıktıysam kusura bakmayın. Niyetim aslında iç sıkmak değildi :slight_smile: