KR Kitap Kulübü #1 Yu Hua - Kanını Satan Adam

(Barışcan Bozkurt) #167

Baştan söyleyeyim kitabı beğendim. Gülümsedim de, üzüldüm de. Elime çok geç ulaştığı için okumaya başlarken herhangi bir beklentim de kalmamıştı fakat beklentim olsa bile üstüne çıkardı. Çünkü birçok açıdan başarılı bir kitap. Birincisi karakterlerin işlenişi çok iyi. Kitabı bitirip bir kenara koyduktan sonra onları gerçekten tanıdığımı iddia edebileceğim kadar kişiliklerini gösteriyor. Zaman zaman davranışları gerçekçilikten uzaklaşmış bir hale gelebiliyor, hatta ani davranış içeren kısımları anime gibi hayal ettim, fakat o kadar da yabancı gelmedi. Özellikle köy insanlarını düşününce “Evet, böyle şeyler yaşanabilir.” diyebiliyorum.

Kitabın bir diğer çok iyi olduğu kısım kuşkusuz akıcılığı. Şu sıra Zweig da okuyordum, ondan daha çok beğendim dilini. Okuyucuyu yormuyor ama gerektiğinde de gayet güzel süslüyor dilini.

Yine bahsetmek istediğim bir şey başlarda karakterlere hiç ısınamadım. Üzüntüleri pek etkilemedi. Çünkü olaylar daha çok bir halt işlenir, ardından telafi edilir şeklinde ilerliyordu. Ortalara doğru gelince, devrimde yaşanılan kıtlık ile birlikte etkileyiciliği baya arttı. Xu Yulan’ın uzun uzadıya hesaplamalarını taktir ettim. Zaman zaman o da hata yapsada “Böyle bir eşle insanın sırtı yere gelmez.” dedirtti.

Kapağını beğenmeyenler gördüm fakat ben beğendim açıkçası. Okuduktan sonra dikkatlice bakınca Xu Sanguan’ın ismini ve 0 kan grubunu görmek güzel geldi.

Tüm bunların dışında aklıma takılan ufak bir detay var, o da Xu Sanguan’ın kan satışından hep 35 yuan kazanması. Bu kadar uzun bir süreçte aldığı paranın hiç değişmemesi -kıtlık zamanı bile- tuhaf geldi.

Kanını Satan Adam İdefix’in 2018’in En İyi 50 Romanı listesinde 10. sırada yer almış.

(Cem) #169

İdefix bizim sayemizde fark etmiş… :stuck_out_tongue:

Hayatımda ilk defa bir çekiliş kazandım ya, kitabı kaybedeceğim tutar tabi. Evde kayboldu desem inanır mısınız, kaç aydır dert oldu içime hahaha. Yorumları okuyayım dedim uğradım tekrar başlığa.

Bu arada külübün okuma vakti geçtikten sonra da yorumlarımızı paylaşabiliyor muyuz? Bu sene içinde bulursam okuyacağım da :joy:

(Ezgi ) #171

Ben bir çekilişten kitap kazanmış olsam ne yapar eder gerekirse yapışık gezer ama nerede olduğunu muhakkak bilirdim :smile: Yani nasıl kaybedebildin neyse bunu bir kenara bırakalım, istediğin zaman yorum yazabiliyorsun diye biliyorum.

(Cem) #172

İstediğiniz zaman yazabilirsiniz. :slight_smile:

Hahah haklısın ama ben kaybetmedim sayılır aslında annem almış ve nereye koyduğunu hatırlamıyor o yüzden evde bir gizem haline geldi. “Sana söz o kırmızı çizgili kitabını bulucam tatilde” diyor. :joy:

Çok sevindim :smile: