Kralkatili Güncesi

Yani aslında açıklama yapmaya bile gerek yok. Patrick Rothfuss’un yarattığı bu dünya hakkında konuşulacak birçok konu var. Kvothe sevenler buyursun gelsin :slight_smile:

19 Beğeni

Kaçınılmaz başlık sonunda geldi… O zaman Rothfuss övmeçler ve Kral Katili yüceltmeçler gelsinler efendimiz :crossed_swords:

1 Beğeni

Eh, şimdi yukarıda Odin var… Sonuna kadar övülmeyi hak eden, o dili ile bizi büyülemiş bir eser bu. Bilge Adamın Korkusu’nu gecelere kadar okuduğumu ve o kalınlıkta bir kitabı (Harry Potter’dan sonra) bir haftada bitirdiğimi hatırlıyorum.

O değil de bu Patrick çok bozdu yeaağğ— Tamam tamam. Bir şey demiyorum artık gelse de o eski bekleyişimin heyecanı yok yani. Küstüm.

14 Beğeni

Yedinci günün sonunda ufka bak, orada elinde üçüncü kitapla Yüce Patrick Hazretlerini göreceksin. Ve o gün geldiğinde anla ki kıyamet sana şah damarından daha yakındır.

Eski El Yazmalarından Kral Katili 3. Kitapla İlgili Kehanetler

10 Beğeni

Bu başlığın altına dünyanın en tatlış fan art’ını atmasam olmazdı.

12 Beğeni

“Hikayeler hakkında hikayeler anlatan bir adamın hikayesi.” tanımlaması bile serinin ne kadar güzel olduğunu anlatmaya yeter bence. Seriyi ikinci kez okuyunca fark edilen detaylar ve ilmekler her şeyi daha da güzel hale getiriyor. Kurgusunun güzelliğinin yanı sıra atmosferi ve anlatım dili de başlı başına sevme sebebi.

11 Beğeni

Şu başlık altında kitaptaki bazı konular üzerine olan teoriler konuşulsa amma keyifli olur, bence bunu bir düşünmeliyiz. :krs:

4 Beğeni

Ben de ikinciye okuma planları yapmaktayım şu sıralar. Hem son kutsal kitabımız indiğinde evreni, olayları ve kararkterleri daha da oturtmuş olurum. Ancak ne var ki okunacak çok kitap, okuyacak çok az zaman var metamorfoza uğrayan bir adamın da dediği gibi…

İlk teoriyi sen at o zaman :slight_smile:

1 Beğeni

Üç sene oldu okuyalı o yüzden ortaya bir sey atılırsa üzerine düşünebilirim belki maalesef çok başat kısımlar bile aklımdan çıkmıştır tahmin ediyorum ki :sleepy:

Ben tekrar okumaktan sıkıldım artık :expressionless: Cidden okuyucuyu çok bayan bir durum var ortada. Seriyi çok sevmesine rağmen üçüncü kitap çıkınca almayacak insanlar tanıyorum. Bunun boykotla alakası yok, adam kaç yıl olmuş seriyi okuyalı sırf üçüncü kitap için baştan okumak istemiyor. Hadi okudu diyelim kitabın ne zaman çıkacağı belli değil. Belki bir yıl sonra çıkacak ve yine adamın aklından detaylar uçup gitmiş olacak.

Pekala, ilk olarak kafamı en çok kurcalayan teoriyle başlayayım o zaman.

Kvothe'nin annesi hakkında

Kvothe’nin annesi Laurian’ın aslında kim olduğu ve Meluan Lackless’ın bizim oğlanın teyzesi olması teorisi.

Öncelikle şunu hatırlayalım, Meluan Kilipsiz kimdi? Kendisiyle ilk defa Bilge Adamın Korkusu’nda, Severen’de Maer’in sağlık düzenlemeleri için yapılan şenlikte karşılaşmıştık. Kvothe o şenlikte bilgi toplamak amacıyla Meluan’ın yanına oturmuş ve şu cümleleri kurmuştu:

“Leydi Kilipsiz’e masaya kadar eşlik edip, sandalyesini çektim. Salonu katederken ondan tarafa bakmaktan kaçınmıştım, fakat onu yerine oturturken profili öyle tanıdık geldi ki gözlerimi ayıramadım. Fakat nereden tanışmış olabileceğimizi bir türlü çıkartamıyorum.” Meluan’ın Kvothe’ye tanıdık gelme ihtimalini teyzesi olma ihtimaline yoruyorlar, elimizdeki ilk bilgi bu. (Teyze ana yarısıdır hesabı herhalde, doğru tabii.)

Meluan o şenlikte bize Netalia hakkında bazı bilgiler vermiş, onun gösterişçi bir Edema Ruh’a kaçtığını ve bu yüzden ailesi tarafından reddedildiğini söylemişti. Peki Kvothe’nin babası neydi? Gösterişçi bir Edema Ruh’tu.

Bunların öncesinde hatırlarsanız ki Kvothe daha ufacıkken annesinin yanında Lackless’lara iftira niteliğinde yazılan bir şarkı söylemiş, sonrasında da bir güzel azar işitmişti. Bunun sebebinin ise tekerlemenin Laurian’ın kız kardeşi hakkında olabileceği konuşuluyor.

Son olarak -bence- en sağlam kanıta geldik. Hatırlarsınız ki Kvothe’nin babası Arliden, karısı Laurian için bir şarkı yazmış, bu şarkı yüzünden de Laurian tarafından azarlanıp arabanın altında yatmıştı. Şarkıdaki kelime oyununu anlayabilmemiz için ingilizce olarak alıntılıyorum:

"…
It’s worth my life
To make my wife
Not tally a lot less…"

Ne var şimdi bu şarkıda diyebilirsiniz, fakat Laurian’ın aslında Natelia Lackless olduğu teorisini ortaya atmamıza yardımcı olan en sağlam kanıt da bu. Lütfen son satırı güzelce okuyunuz, sesli bir şekilde okuduğunuzda dudaklarınızın arasından Natelia Lackless isminin döküldüğünü göreceksiniz. Tam senlik bir kelime oyunu Pat, harikasın!

Bugünlük teorimizin sonunda geldik, eğer ki bu sohbet okuyucuların da hoşuna giderse Auri, Bast ve Elodin gibi isimlerle alakalı da teorileri konuşabiliriz. Imm biraz fazla kafa şişirdim, sizin de neler düşündüğünüzü merak ediyorum. :kalp:

6 Beğeni

Olsun ben zaten karakterleri hatırlatmak amacıyla açıklamalar da yaptım, yardımcı olabilmişimdir umarım. :kalp:

1 Beğeni

Bast ve Elodin hakkında bazı fikirlerim var ama, özellikle Auri ile ilgili söyleyeceklerini çok merak ediyorum. Auri için gördüğüm en ilginç kurgu karakteri desem yeridir, apayrı bir sevgim var ona karşı. Bildiğin bütün teorileri anlat bize bence :kalp:

2 Beğeni

Auri’nin yeri bende de çok başkadır. Onunla ilgili çok fazla teori de atıyorlar ortaya, anlatmayı ben de çok isterim. En kısa zamanda onunla ilgili olanları da bir toparlayıvereyim o zaman :krs:

2 Beğeni

Meluan’ın Edema ruhlara olan sinirini düşününce mantıksız gelmiyor ama seriyi okuyalı o kadar uzun zaman oldu ki küçük ayrıntılar aklımdan çıkmış gitmiş. Bir daha okumak gibi bir niyetim var, bakalım…

1 Beğeni

Benim de öyle bir planım yine var da ne zamana olur bilemiyorum, üçüncü kitabın çıkmasına yakın bir vakitte demek istiyorum ama sorun bakalım üçüncü kitap kim bilir ne zaman çıkar…

3 Beğeni

Seriye küsmek değil de hevesim kaçtı daha çok. Çıkarsa şu onuncu yıl özel baskısını almayı planlıyorum ama üçüncü kitap için beklemek gerçekten çok zor.

1 Beğeni

Ne zaman seriyi tekrar okumaya niyetlensem “yav acaba 3. kitap kaç sene sonra çıkacak?, o zamana kadar tekrar unutur muyum acaba?” şeklinde düşüncelere dalarak vazgeçiyorum. Ulan Rothfuss, bu kadar bekledikten sonra bizi tatmin edemezsen yandın sen koçum, bittin. :facepunch:

4 Beğeni
  1. kitabın 3000 sayfa falan olması lazım tatmin edebilmesi için :roll_eyes:
1 Beğeni