Küçükken En Sevdiğiniz Kitap

Bi ara şu seri çok sarmıştı beni :smiley:

1 Beğeni

Robinson Crusoe

Hele şu kapağına bayılıyordum, sürekli bi bölümünü açıp okuyasım geliyordu.
Hoş, şu anda da klasikler arasında en sevdiğim kitap olma özelliği hala kendisinde :slight_smile:

3 Beğeni

On Beş Yaşında Bir Kaptan - Jules Verne
Altın Kupa - John Steinbeck
Olsada tekrar okusam :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Kitabın adını hatırlayamıyorum ama özetleyeyim belki okuyan vardır.

Özet

Kitabın kapak resmine beyaz renk hakim. Sanırım çocuk, atı ve onların arkasında da anne ve babası vardı.

Ana karakter bir ilkokul çağında öksüz bir erkek çocuğu. Babası çocuğunu çok seviyor, kıymetini biliyor. Mekanımız bir köy. Baba bir kadınla evlenecek, çocuk bunu ilk duyduğunda yadırgıyor ama evleneceği kadını öğrenince çok mutlu oluyor. Çünkü yakın zamanda zaten kendisiyle tanışmış olan bir kadın. Evlilik oluyor ve bu çocuk edinebileceği en iyi üvey anneyi ediniyor. Kadın çocuğa öz çocuğu gibi sıcak davranıyor. Her şey çok güzel. Bu arada çocuğun bir atı var. Bembeyaz bir at. Doğduğundan beri çocukla birlikte.

Hikayenin ilerleyen kısmını net hatırlayamıyorum. Sanırım baba işten güçten dolayı asabileşiyor, hem kadına hem çocuğa kötü davranmaya başlıyor. Kitabın sonunda kadın ölüyor, çocuğun atı kayboluyor ve sanırım baba da hapse giriyordu. Çocuğun hayatı alt üst oluyor.

Ben bu kitabı bitirirken hıçkıra hıçkıra ağlamıştım :face_with_symbols_over_mouth: :crazy_face:

3 Beğeni

Küçük Vampir serisi :slight_smile:

2 Beğeni

Televizyonda aslan cadı ve dolabı izlerken arkadaşlarım bu filmin kitaplarıda çok güzel demişti.Bende hemen filmi bitirdikten sonra narnia okuma macerama atıldım ve en sevdiğim kitap buydu. Okuduğumda 3.sınıftaydım sanırım.

80 günde devri alem.

Peter Pan J.M.Barrie
Cipollino J.Rodari
Bu ikisin, özellikle Peter Pan’ı çok severdim, hep hayallere sürüklerdi beni :smile:
Harry Potter demeyeceğim, geçen sene okudum çünkü :face_with_hand_over_mouth:

1 Beğeni

Haritada Kaybolmak ( ◜‿◝ ):heart:

1 Beğeni

Benimki Şeker Portakakalı’ydı. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Pal Sokağı Çocukları. Geçen sene 1 kere daha okuyup ağladım.

3 Beğeni

Enid Blyton ve Jules Verne

4 Beğeni

Harry Potter ve Percy Jackson serileri. Okumayı sevdirdiler…

images (34)

4 Beğeni

Define Adası - Robert Louis Stevenson,
Harry Potter.
Birde küçükken ansiklopedileri çok karıştırır, okurdum :smiley:

5 Beğeni

Percy Jackson serisi :))

2 Beğeni

Beyaz diş bembeyaz diş - JL :))

4 Beğeni

Nasıl yazmadım bunları:
H.Andersen’den Kibritçi kız, Kurşun Asker, hele Karlar Kraliçesi.
Grimm kardeşlerden Hansel ve Gretel, Bremen Mızıkacıları, Çizmeli kedi.
Hepsinin yeri ayrıdır, ama Kibritçi kız, Karlar Kraliçesi ve Hansel ve Gretel hep unutulmaz olacaktır benim için. Duygulandım yine.

3 Beğeni

Operadaki Hayalet’i çok severdim. :ok_woman::heart: Hatta kitabım tüm okulda elden ele dolaşırken sonra kayboldu :neutral_face: Sanırım 10 yaşındaydım. Okumamış olanlara da tiyatro yapar gibi anlatırdım :joy:

2 Beğeni

Aslında bu konuya çocukken en sevdiğim kitabı yazmıştım fakat açıklayacağım bir sebepten ötürü o gönderiyi kaldırıp yeni bir paylaşım yapmak istedim. Neyse uzatmadan söyleyim: Mehmet Güler’in yazdığı Okul Bir Türküdür adlı çocuk kitabı benim çocukken okumayı en sevdiğim kitaptı. Bu kitap bana, -biz Trabzon’da yaşarken- samimi olduğumuz bir komşumuz (Naile abla ve Hüseyin abi çifti) tarafından hediye gelmişti. Birlikte oturup kalktığımız vakit boyunca bana onlarca çocuk kitabı hediye ettiler; fakat içlerinde öyle bir kitap vardı ki onu ilk okuduğumda yaptığı etkiyi tarif edemem. Tabii o kitap yukarıda bahsettiğim “Okul Bir Türküdür” adlı kitaptı.

Birkaç ay önce evdeki eski dergilerin-kitapların bulunduğu dolabı düzenlerken bu çok sevdiğim kitaba denk geldim. Hani bir eşyayı nereye koyduğunuzu unutursunuz da uzun süre sonra karşınıza çıktığında onun varlığından ilk defa haberdar olmuş gibi sevinirsiniz ya onun aynısı oldu. Hazır elime geçmişken bir tur daha okuyayım dedim. Sayfaları felan sırttan hep ayrılmış onları tamir ettim ve tekrar yerine kaldırdım. Her neyse bu işleri yaptıktan birkaç hafta sonra babam, Hüseyin abinin vefat ettiği haberini verdi. Facebook’tan felan arkadaşlarmış oradan görmüş. Tabi artık farklı şehirlerde olduğumuz için irtibatımız taa yıllar önce kopmuştu (18 19 yıldır). Yüzünü bile hatırlamadığım bu insanın ölüm haberini aldığımda ise aklıma direkt o çiftin bana hediye ettiği bu kitap geldi. Niyeyse o günden beri bu kitap gözüme daha hüzünlü gözüküyor.

Bu arada kitabın kısaca konusundan bahsedecek olursam; öğrencileriyle yakından ilgilenen ve onların eksiklerini gidermeye çalışan Aras adında bir öğretmen var; ve bu öğretmen bir cinayete kurban gidiyor. Aras öğretmenin yerine gelen yeni öğretmen ise öğrencilerin acılarını hafifletmek amacıyla ölen öğretmenleri hakkında onlardan bir yazı hazırlamalarını istiyor; böylece ortaya dünyanın en garip çocuk kitaplarından biri çıkmış oluyor. Bir de küçükken bu kitabın içerisindeki resimleri gördüğümde acayip tırsardım. Birkaç örnek olarak atıyım bunları da:

2 Beğeni

Çocukken Narnia’nın dvd’si vardı sürekli aslan cadı ve dolap’ı izlerdim. Sonra kitaplarını okudum ve kitap okuma alışkanlığımı Narnia’ya borçluyum.