Kurt Vonnegut Kitapları

Bu da Vonnegut’un 1978 yılında gerçekleştirdiği bir konuşmadan ;
“Arthur C. Clarke’ın, Çocukluğun Sonu 'nu okuyanınız vardır belki; bilimkurgu alanındaki birkaç başyapıttan biridir. Diğerlerinin hepsini ben yazdım.” :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Lem, Vonnegut ve Dick okudum. Yazarları birbiri ile kıyaslanmak elbette her okurun hakkıdır. Ancak edebiyat eleştirmeni edası ile olmasada bu kıyas ve yorumların edebi olarak da açıklanması gerektiğini düşünüyorum. “Edebi değeri daha yüksek” gibi bir ifade kullanılıyor ise buna ilişkin argümanlar da üretilmelidir. Vonnegut’un Lem hakkındaki yorumunu edebi bir değerlendirme olarak görüyorum. Sizin paylaşımınızı da mizahi yönününün yansıması olarak değerlendiriyorum.

2 Beğeni

Klasik Vonnegut ya bu. :smiley: Belli ki çok ciddi bir yorum değil. Ayrıca Vonnegut:

2 Beğeni

@Lucifer Hacıyatmaz kitabı hakkında ne düşünüyorsun???

1 Beğeni

Henüz okumadım ama konusu en çok dikkatimi çekenlerden. Paldır Küldür ile aynı kitap bu arada.

1 Beğeni

İlk defa Vonnegut okuyacaklar paldır küldür dalabilir… Gayet keyifli. Yine aşırı sivri. Savaşa, siyasete, insanlığa sallayıp duruyor. Vonnegut stili post-apokaliptik karanlık mizah şovu Paldır Küldür.

1 Beğeni

Ben o kadar keyif almamıştım. Hatta ilk bu kitabı okuduğum için -ben Hacıyatmaz’ı okudum ama aynı dediniz-elim Vonnegut okumaya gitmiyor. Mizahı yakaladım ama bana hitap etmemişti. Konusu ilginç diye okumaya başlamıştım ama zevkli bir okuma olmadı :grimacing:

Valla Vonnegut’ın kalite düzeyleri değişse bile bir kere tarzını sevmeyenler, diğer kitaplarından da memnun kalmayabilir. Tam tersi de geçerli. O sebeple mizahı ve tarzı size geçmediyse ama şunu seversiniz demek zor.

Aynı zamanda “şampiyonların kahvaltısı” da çıkacakmış. Bu arada kedi beşiği Mahir Ünsal Eriş çevirisiyle geliyormuş, bu bile beklentimi yükseltti baya.

Düzenleme: @Onuryigit Zaten sizin yazınızdan öğrenmiştim bu durımu, Can yayınlarına ne zaman çıkacağını sormak için mesaj attım :slight_smile: şampiyonların kahvaltısını eklememişim ilk sorumda, onu da mesajımda belirttim. Siz nisan ayında paylaşmışsınız, hem güncelleme olsun, hem de sonbaharda çıkacağı bilgisini paylaşayım diye yazmıştım. Saygılarımla.

7 Beğeni

Başlık altındaki geçmiş cevapları okumanız dileğiyle. ^^

1 Beğeni

Sonunda diğer kitapları basacaklar güzel haber :blush:

1 Beğeni

Kurt Vonnegut’un bütün kitapları Can dan mı çıkacak? April elindeki kitapların telifini kaybetti mi?

Bir kısmı April da bir kısmı Can da şu an. Ama Can’a geçecek hepsi.

1 Beğeni

PKD’den çok daha iyi denmiş :smiley: :smiley: Kişisel tercih elbette ama 54 yaşında 1982’de hayatını kaybetmiş adamla ondan 25 sene daha fazla yaşamış 2007’leri görmüş adamı karşılaştırmak saçma. PKD öldüğünde Vonnegut’ın sadece 10 tane romanı vardı. Mezbaha No:5 hariç diğerlerini toplasan bir adet “Androidler Elektrikli koyunlar mı düşler” etmez.
Karşılaştırırken şurda şunu anlatamamış, ama vonnegut anlatmış ya da ne bileyim şu betimleme hatalı, vonnegut daha iyi betimleme yapmış gibi yapılmalı. Yoksa Vonengut daha iyi bir yazar cümlesi boş.
Rastgele karşılaştırma yapmak yanlış bana göre. Kendi çapında iyi olduğu şeyler vardır ama her yazarda bu böyle.
Asimov mükemmeliyetçidir mesela eserlerinde cümle seçimlerinden bile anlarsınız bunu. Ama bu mükemmel bir yazar olduğunu göstermez. Ya da PKD imla hataları yapıyor ve cümleleri bozuk diye Asimov, PKD’den daha iyi olmaz.

1 Beğeni

İkisi özelinde konuşacak olursak; yaşam uzunluğunun, yazdıkları kitap adedinin edebiyatla, yazdıklarını karşılaştırmakla ilgisi nedir?

İlginç olmuş. :slight_smile:

3 Beğeni

Vonnegut daha iyi demek daha ilginç.

Şöyleki Pkd nin yazdığı eser sayısı neredeyse 3 katı vonnegut’ın. Ve bir kaç tanesi haricinde tamamını okudum. Vonnegut da aynı şekilde. Bilimkurgu benim nazarımda hayal gücünü zorldıkça ve sana varoluşun farklı aşamalarını sorgulatmasıyla derinleşiyor. Ve PKD bu konuda Vonnegut gibi 10 tanesini cebinden çıkarıp masaya bozukluk olarak bırakır. Buradaki tavır tam olarak bu. Kurt Philipi döver. Ben de bunu diyorum 3 katı kitabı var philip ağzını burnunu kırar.

Bu şekilde bir tartışmanın hiç bir manası yok.

Sürekli daha iyi dendiği için söylüyorum bunu. Hangi pkd kitaplarını okudunuz? Hangisini hangisiyle karşılaştırıyorsunuz? Bana şu bundan daha iyidir denmesi boş geliyor. Varoluşu itibariyle soyut bir eserin somut bir şekilde karşılaştırılması abes yani.

10 kişi gelir Kurt der 15 kişi gelir PKD der. Bence bu bunu döver, o bunu cebinden çıkar demek yerine okuduğumuz eserlerin keyfini çıkaralım. Sonuçta güzellik görecili diyoruz. Kimisi PKD sever kimisi de Kurt’u.

6 Beğeni

Konuyu hortlatma gereği duydum resmen. Mezbaha 5 gibi bir kitabın Türkiye’de baskısı olmamasına İ NA NA MI YO RUM . Nerede bir en iyi 10 kitap listesi görsem mutlaka bu kitap listeye dahil oluyor. Kafayı yiyeceğim artık, basın şu kitabı

1 Beğeni

Sebebi yayınevi değişikliği, April’den Can Yayınları’na geçti kitabın telifi. O yüzden yeniden çeviri baskı falan uzun sürdü sanırım biraz.

Yıl sonuna kadar çıkacağı söylendi. Hamdi Koç çeviriyor.