Kutsal Kitap Okuma Rehberi

Çok özür dilerim Eso bu konuda çok zayıfım. Ama bu geceden itibaren yazıda düzelteceğim hataları. Çok üzgünüm.

2 Beğeni

Salgın döneminde okuduğum ve beni hayretlerden hayretlere düşürüp her sayfasında ağzımı bir karış açık bırakan ender kitaplardan birisi de İthaki yayınevinden çıkan Denis R. MacDonald’ın ‘Homeros Destanları ve Markos İncili’ adlı tenkitli araştırma eseriydi. Markos İncili -ki yazılan incillerin ilkidir(MS.60 senesi) ve İsa’nın hayat hikayesini pagan Romalılara yönelik, masalsı ama oldukça canlı ve akıcı bir üslupla yazıya dökmüştür. Sonraki Matta ise(MS.68) Markos’un yazdığı cümlelere kuyruk cümleler ekleyerek sanki Tevrat’ın bir devamıymış gibi yahudi okuyuculara yönelik Markos İncilini genişletilmiştir. Bahsettiğim yazar, incillerin otantik olanı yani ilk yazılan Markos incilini ele alarak İlyada ve Odessia destanından(MÖ.8.yy) özellikle de Odessia’nın nasıl İsa’ ya dönüştürüldüğünü metinleri satır satır karşılaştırarak, Markos’un sözcük seçiminde bile(özellikle Odessia’dan),mimesis yani taklit
ettiğini gözler önüne seriyordu. Bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

6 Beğeni

Sürekli ertelediğim bir konuydu artık nereden başlayacağımı biliyorum. Ellerinize sağlık, teşekkürler.

1 Beğeni

Bunu sormak belki haddime değil. Cevaplamak zorunda da değilsiniz. Sadece hangi dine mensup olduğunuzu ya da bir dine mensup olup olmadığınızı bilmek istemiştim.

1 Beğeni

Topluluk içinde bu sorunun sorulmasından rahatsız oldum.

2 Beğeni

Buna özelden cevap verdim. Belki öğrenmek istediği bir bilgi vardır arkadaşın. Buradan devam etmesin bu soru lütfen :slight_smile:

1 Beğeni

Çok teşekkürler. (20 karakter)

1 Beğeni

Kardeşiniz değilim sizin. Hitabınıza dikkat edin. Topluluk içinde sorulmaz böyle şeyler. Özelden konuş işte.

1 Beğeni

Agresif tutumlardan uzak duralım arkadaşlar. Konu uzarsa yaptırım uygulayacağımızı belirtmek isterim.

6 Beğeni

Merhaba uzun zamandır kutsal kitapları okumayı düşünüyordum ama aklımda bazı sorular vardı ve bu yazınız bütün sorularımı cevaplandırdı ve hemen okumaya başladım. Şuan Eski Ahit’i -yaratılışın ortalarındayım- sindire sindire okuyorum. Yazınız için çok teşekkürler, ellerinize sağlık.

2 Beğeni

Güzel bir özet olmuş, elinize sağlık.
Ben kendi açımdan düşününce, açıkçası bu tarz okumalara daha eskilerden başlamak gerektiğini düşünüyorum. En azından keşke öyle yapsaymışım demiştim okuduktan sonra. Çünkü bu kitaplarda okuduğumuz şeylerin pek çok kaynağı kendinden önceki metinlerde yer aldığı için sonrasında okumak epey kafa karıştırıyor. Yazının başladığı Sümerlerden itibaren gelinen süreçte bence her şeyin kaynağı olan mitolojiler genel hatlarıyla okunmalı. Özellikle Mezopotamya, Anadolu, Mısır gibi uygarlıkların beşiği olan bölgelerin dini inanışları çok önemli ki tek tanırılı inanışlara bir yol olarak görülebilir. Sümer, Babil, Akad ve Mısır özellikle. Daha sonra Zerdüştilik ile başlayan, ki burada Budizm de önemli yer tutar sanırım, yavaştan tek tanrılı dinlere geçiş süreci. Tevrat ile başlayan İbrahimi dinler… İncil ile devam eder. Burada Mani dini de önemlidir çünkü kitaplaştırmanın önemli olduğunu savunmuştur ki epey de hızlı bir şekilde yayılmıştır. Sonrası da zaten Kuran. Tabii bunlar harici Yahudilerin Kabbala, Hristiyanların Gnostizm ve Müslümanları Tasavvuf konuları da incelenmeli. Hepsi birbiriyle bağlantılı, hepsi birbirini besliyor.

4 Beğeni

tam da böyle bir rehbere ihtiyacım vardı, çok teşekkürler

1 Beğeni

Rica ederim… İyi okumalar :hugs:

1 Beğeni

Kutsal kitapları okumak ufuk açıcıdır, hem kendi içlerindeki çelişkileri (Tevrat’ın aynı içerikte farklı bölümleri, İncillerin farklı bakış açısına sahip yazarları, Kur’an’daki nesih-mensuh sorunu) hem de birbirleriyle olan çelişkilerini görmek farkındalığı arttırır. Bu kutsal kitapların dışında bir kutsal kitap daha var ki onu okumayı çok isterdim; o da mani dininin yok edilmiş/kaybolmuş 7 bölümlük ya da 7 kitaptan oluştuğu bilinen kutsal kitabı. Kimbilir, bu kutsal kitap günün birinde belki bir kazıda keşfedilir…

3 Beğeni

Kutsal kitapları, okumak için hangi yayınevi’ nin kitapları satın alınabilir. Aşağıdaki linkte paylaştığım yayınevi kitabı alınır mı
https://www.kitabimukaddes.com/kutsal-kitap/kutsal-kitap-l%C3%BCks-bask%C4%B1-tr/

1 Beğeni

Yukarıda yazdım okuyabilirsiniz…

1 Beğeni

Yazısını okudum ve çok beğendim, ama ben elimde kitap olarak bulunmasını istedim o yüzden aşağıdaki yayınevi’ nin kitabını temin etmeden önce danışmak istedim.
https://www.kitabimukaddes.com/kutsal-kitap/kutsal-kitap-l%C3%BCks-bask%C4%B1-tr/

1 Beğeni

Yazınızı okudum ve çok beğendim, objektif bir yazı olmuş.

2 Beğeni