Leigh Bardugo Kitaplığı

Bu tarz Wattpad kitabı önerileriniz olursa denemek isterim doğrusu. :joy:

Boşver, ben sevmediğim ve ergence olduğunu düşündüğüm her kitaba wattpad kitabı diyorum.

Alina’nın her gördüğü erkeğe potansiyel sevgili olarak bakması benim de hoşuma gitmedi ama seriyi bu yüzden harcayamam. Dünyası, karakterleri ve olaylar çok canlıydı, o sebeple çiğ romantizm kısımlarını görmezden gelebilirim.

Aynı evren, daha “normal” karakterler ve canlı olaylar Kargalar Meclisi serisinde de var. Ayrıca olayların tek bir karakter üzerinden değil de aynı grup içerisindeki bir çok karakter üzerinden gitmesi seriye çeşitlilik ve çok boyutluluk katıyor.

1 Beğeni

Katılıyorum ama bu muhtemelen yazarın yazım tarzını geliştirmesinden kaynaklanıyor. Gölge ve Kemik, acemilik eseri sayılabilecekken Kargalar Meclisi ve Sahte Krallık’a ustalık eseri denebilir. İki seri arasında bence yaş kitlesi farkı da var. İlki daha küçük okurlara hitap ederken, ikincisi genç yetişkin ve hatta yetişkinlere hitap edebilecek bir seri.

2 Beğeni

Emin olun seri istediğiniz şeyi veriyor. Yani savaş, büyü(gerçi böyle demiyorlar), fantastik canlılar vs. Ana karakter belli bir zaman sonra kendini toparlıyor. Çünkü gerçeklerle yüzleşiyor. Bir de ilk kitap sadece Alina üzerinden ilerliyor. Farklı karakter bakışları gerçekten de çok renk katıyor.

Düzeltme: İlk seri demek istedim, yanlış olmuş :sweat_smile: . Fakat yeni karakterler katıldıkça Alina’nın iç dünyasındaki yoğunlukta azalıyor.

1 Beğeni

Soruldumu tam bilemiyorum dizi ilk kitabımı anlatıyor ve kitap ile dizi arasındaki farklılık oranı nedir?
Dizi ilk kitap ise ikinci kitaptan seriye devam etmek istiyorumda.

@yates232 Şurada yazmıştım. Aslında dizi Gölge ve Kemik’i yani ilk kitabı anlatıyor konu olarak. Ancak yazarın biliyorsunuzdur Kargalar Meclisi serisi de var ve dizide bu iki seri birleştirilmiş.
Aslında Kargalar Meclisinde olan olayların hiçbiri dizide yok henüz. Kargalar Meclisini okumuş olmak sadece eklenen karakterleri tanımaya yardımcı olur.
Onun dışında yaşanan olaylar Gölge ve Kemik kitabında geçenler çoğunluk olarak.
Bazı eklemeler var dizide ama onlar kitaplarda yok zaten, sadece dizide var olan sahneler.

2 Beğeni

Tesekkurederim.Peki ilk kitabi tekrar okumak istemiyorum direk ikinci kitaptan devam etsem birşey kaybetmiş olurmuyum?

Eğer unutma gibi bir durumunuz yoksa bence devam edebilirsiniz. Zaten dizi de nihayetinde birleştirmelere, eklemelere vs. rağmen ilk kitabın bittiği noktada bitiyor.
Rica ederim :blush:.

1 Beğeni

Kargalar Meclisi’ni almayı düşünüyordum. Okuyan arkadaşlardan seri hakkındaki görüşlerini almak isterim.

Çarpıcı derecede bir özgünlük, bir farklılık var mı? Güçlü yönü/yönleri?

Centilmen Piç serisine birçok konuda benzediğini söyleyenler olmuş. Fakat ben o seriyi yazarı haricinde ne seviyor, ne de beğeniyorum. İki seri benzer tarzda ise hiç bulaşmamak kendi adıma daha iyi olur.

Centilmen Piç serisine benziyor ama bu Lamora’nın karmaşık planları ve eğlenceli doğaçlamalı bu seride yok. Evren grimdark’a daha yakın hem mekan atmosferi hem de hikaye atmosferi gri. Bunların dışında iyi kurgulanmış, özgün sayılabilecek ve geniş bir evreni var.

İnternette .pdf formatında bulunabiliyor.

1 Beğeni

Seriye hiç başlamadan dikenlerin dilini okuyabilir miyim

Dikenlerin Dili’ni henüz okumadım. Ama seride geçen halk hikayelerini anlattığını biliyorum. Bir öykü kitabı gibi yani. Okuyabilirsiniz bence.

Gençliğim bitiyor ama içimdeki genç yetişkin romanı okuma isteği hiç bitmeyecek.

Dizisine de 2010’lardaki Açlık Oyunları, Uyumsuz, Labirent gibi serileri okuyan içimdeki ergen nedeniyle başlamıştım. Bence çok ortalama bir diziydi. İzledim, aklımda da Ben Barnes dışında bir şey kalmamıştı. Sonra kardeşim kitaplarını alır mısın dedi ve ben de ağır bir grip geçirdiğim gün başladım okumaya ve çok kolay okunduğu için de bitiverdi.

Türü sevenler ve okumaya heveslendirmek istedikleri kardeşleri olanlar alabilir bence. Ben ilk 3 kitabı okudum ancak Kargaların Meclisi ile devam etmeyi düşünüyorum. Çok çok güzel bir seri veya yazar değil ama okuması keyifli. Yaz tatilinde deniz kenarında ya da benim gibi hasta yatağında okumalık. :d

Yine deee… 27 Eylül’de çıkacak ve Karanlıklar Efendisi’nin geçmişinden bahsedecek şu resimli kitabı çok istiyorum.

İçinin görüntüsünü tek görsel sınırlamasından dolayı ekleyemiyorum ancak yazarın instagram hesabında var.

Özet

Bu arada Alexander hayranı değilim ama Ben Barnes’ı severim o yüzden karışık duygularım var. :d En sevdiğim karakter ilk üç kitaptan Alina. (boooring)

1 Beğeni

Ya zaten kesin diziyi değiştirecekler zaten Ben Barnes faktöründen kitaptan bir noktada.Mal castingini kimse sevmedi zaten,çok bomboş bakan ebleğin birisi.Ben Barnes ile Jessie Mei Li arasında tuhaf bir elektirik var yani kitaplarda dahi karakterlerde olamayan bir his veriyorlar.

1 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum. Ben Barnes ve Jessie’nin kamera arkası fotoğrafları bile Malyen’le tüm dizideki ten uyumundan fazla. Diziyi izlemek kitaba göre Darklina taraftarları için bu yüzden çok daha keyiflidir. Eğer üç kitabı okuduysanız sizce nasıldı sonu? Malyen’le olması eh tamam bekliyordum ama güçlerini kaybetmesi bence kötü oldu. Yani o da Alina’nın bir parçasıydı artık ve illa mutlu mesut yaşasınlar diye böyle bir şey yaşanması kötü geldi. Bilemiyorum.