Leigh Bardugo Kitaplığı

Hangi kral katili’ne benziyor. 2 tane var :grin:

Diziyi bitirdim. Kitapları okumadığım halde 50 dk bölüm başı fazla gelmiş gibi geldi. Bazı yerler gereğinden fazla uzatmışlar. 30 dk olsaymış bölüm süresi daha iyi olabilirmiş. Witcher’dan daha çok uğraştıkları belli diziye.

1 Beğeni

Patrick Rothfuss’un yazdığı seriye.

Sizce o seri genç-yetişkin mi? Bana öyle gelmiyor. Kargalar’a şans verebilirim ama 3 kitap olarak planlandığı yazıyor ilk mesajda. Bitmesini beklemekte yarar varmış.

Bu yazar yazıyor hiç olmazsa diğer iki tanesi gibi yan gelip yatmıyor. Gerçi tamamlaması gereken seri sayısı arttı. İnş. diğer iki kocabaşı örnek almıyordur.

@_OZ 3.kitap çok uzun zamandır çıkacak. Yakın zamanda gelmeyebilir ki 2.kitabın sonu final gibi bitiyor zaten. Okuyabilirsiniz.

Dizinin ilk bölümünü izledim. Çok hoş bir şey olmuş.

Bena göre dediğiniz seri bayağı bayağı genç yetişkin serisi. Ben kesinlikle sevmemiştim. Kargalar Meclisi hakkında bu fikirlerim.

Demek istediğim şey Kargalar Meclisi serisinin de Karalkatili Güncesi gibi genç-yetişkin esintisi taşımasıydı.

Kvothe’nin okul yılları kısmı benim zihnimdeki genç-yetişkin şemasıyla uyuşuyor.

@Huseyin_Oz O kadar da değil. Tamam yazar bir aptallık yapıp 30 yaşında gibi tasarladığı karaktere 17 yaşında demiş ama serinin konusu ve bu konunun işlenişi göz önüne alındığında Kargalar Meclisi genç-yetişkin türüne çok uzak kalıyor.

Siz bir de Gölge ve Kemik kitabını okuyun. Kitabın ilk elli sayfasında ana karakterin de içinde bulunduğu bir asker kafilesi büyüsel bir felakete yakalanıyor ama beş sayfa sonra ana karakterin düşündüğü şey çocukluk arkadaşının mı yoksa baş büyücünün mü daha kaslı ve yakışıklı olduğunu karşılaştırmak.

Ama karakterler arası ilişkiler de 15 yaşa uygundu. Ve bazı olayları da beğenmemiştim. Öbür seriyi okuyamam herhalde ilk 10 sayfadan bırakırım. :joy:

Kargalar Meclisi’de de böyle şeyler var mı. Aman şu ne kadar yakışıklı, öteki daha kaslı gibi? Wattpad tarzı mı hakim?

Şimdilik yarısındayım ama ilk sayfalardan bile daha olgun ve karanlık bir havası olduğunu hissedebiliyorsunuz. Grisha’da Alina’nın biraz tuhaf bir karakter olmasından dolayı “ergen” tarzı gibi geliyor ama Kargalar Meclisi, bayağı acımasız ve karanlık.

1 Beğeni

Hayır, Kargalar Meclisinde o tarz wattpad bayağılıkları yok. Yukarıdaki örneği Gölge ve Kemik için vermiştim.

1 Beğeni

İkna olmak için uğraştım :slight_smile:

Seriyi tekrar almaya niyetlendim, forumdan arkadaşlar ne yazmış diye bakınca yine vazgeçtim :confused:

İnternette korsan pdf hali bulunuyor, isterseniz bir göz atın tüm niyetiniz kaçar gider.

1 Beğeni

Ben biraz abartı buldum :zipper_mouth_face: ( Tabii ki kişisel bir şey işin şakasındayım :slight_smile: )… Tamam o kadar katmanlı derinlikli bir kitap değil ama keyifle okunabilecek bir seri. Yazarın dili ve evreni başarılı bence. Beklentinize bağlı tamamen. Genç yetişkin bir fantastik okumak istiyorsanız bence gayet güzel okunur. İlk okuduğum fantastiklerden biri olduğu için çok üzülüyorum böyle yorumlar görünce sanki benim kitaplarım gibi geliyor :joy: :joy:.

2 Beğeni

Mantıklı, ilk kitabı okuyup öyle karar vermek lazım.

@keltmuzoso bu başlıkta ikinci üçleme daha güzel diye bana önerilmişti ama diğer kitaplarla bağlantılı olunca parça parça okumak istemedim. Bazen bu tarz çok yormadan okunacak kitaplar da güzel oluyor, hazır iki hafta evdeyken denemek lazım.

En kötü ilk kitabı Kindle a atıp eşimde deney yapmak.

1 Beğeni

Evreni çok seven biri olarak net söylüyorum ki bazı arkadaşlar biraz fazla ön yargılı davranıyor. Artık iş wattpad kitabı benzetmesi boyutunu da aştı. Eğer herhangi bir fantastik kitapta aşk ilişkilerine katlanamıyorsanız bu seride de katlanamazsınız. Ama sanki hiç aşık kadın okumamış gibi davranmak neden? Ana karakter olan Alina genç bir kadın. Zor şartlar altında bulunduğu bir ordudan bir anda saray hayatına geçiş yapan biri. Tabi ki bu süre zarfında onun bazı 'vay be’lerini okuyoruz. Ama bu serinin tamamında geçerli falan değil.

Yine de ilk seriyi okumak istemeyenler varsa direkt Kargalar Meclisi serisini okuyabilir. İlk seriye göre yazarın dili daha gelişmiş ve olaylar daha sürükleyici. Fakat ilk seriyi okumadan Yara İzi Kralı’nın okunabileceğini düşünmüyorum. Aklınızda çok soru olur.

Bu arada kimseyi sevmediği için eleştirmiyorum. Düşününce, eğer seriyi şu an okusaydım ben de pek sevmeyebilirdim. Lisedeyken okumuştum. Çok hoşuma gitmişti. Fakat önünüzde duran bir Genç yetişkin serisi zaten. Eğer bu tarz okumuyorsanız sorgulamanıza pek gerek de yok.

2 Beğeni

Gerçekten deneme yanılma yoluyla okuduğum o kadaar genç yetişkin fantastik oldu ki. Bence gerek evreniyle gerek yazım diliyle bu tür içinde en oturaklı serilerden birisi. O zamanlar okuduklarımı hep elden çıkarttım ama bu seriyi asla diyorum :joy:.
Ve zaten genç yetişkin fantastik kitaplarda işin formülünde aşk ilişkisi var. Bunu bilerek okumak gerekiyor ya da türe uzak durmak lazım. Sıkı klasik edebiyat okurların fantastik edebiyata bakışı gibi oluyor o zaman durum :sweat_smile:.
Ben bu türü sevmiyorum diyorsanız sadece Kargalar Meclisi serisini okunabilir dediğiniz gibi, ama bence yazar her kitabında kendini biraz daha geliştiriyor. Rule Of Wolves çevrilse de okusak :grin: :grin:.

1 Beğeni

Leigh Bardugo’nun yarattığı evreni ve bu evrenin ögelerini sonuna kadar kullanarak dolu dolu bir kurgu çıkarmasını severim. Zaten bu yüzden de Kargalar Meclisi Serisi bana yaşattığı okuma deneyimiyle kitaplığımda ayrı bir yere sahiptir. Ayrıca kitaplarda temele oturtulmadığı sürece aşk/sevgi ilişkilerini de severim. Bu konuda farklı ve ilgi çekici bulduğum seriler Zaman Çarkı ve Farseer Serisidir.
Ancak bu ilişkiler evrenin ciddiyeti içinde sırıttığı zaman, hikayenin gidişatını doğrudan bir gencin ıslak rüyalarına götürdüğü zaman “Orada dur.” derim. Ben bu kitabı etkileyici fantastik bir maceraya dalmak için okuyorum, ülkeler birbirleriyle savaşırken, millet birbirini büyülerle katlederken gidip niye ergen bir kızın kime aşık olduğunu merak edeyim ki?
Genç yetişkin türünü seven ve bir kitapta bu tarz bir kurgu okumak isteyen beni hiç ilgilendirmez. Alsın okusun, muhtemelen bu kitap onu sonuna kadar memnun eder. Ama bu durum kitabın kompleks bir wattpad kitabı gibi olduğu gerçeğini değiştirmez.