Lev Nikolayeviç Tolstoy'u Hangi Çevirmenden Okumayı Tercih Edersiniz?

Lev Nikolayeviç Tolstoy 'u özellikle öne çıkan üç kitabı üzerinden hangi çevirmen veya çevirmenlerden okumayı tercih edersiniz?

Çoklu seçim yapılabilir.
Ben öne çıkan çevirmenleri ankete ekledim, anket şıkları dışında farklı bir çevirmen tercihiniz varsa "diğer"i işaretleyip yazabilirsiniz.

Anna Karenina hangi çevirmenden okumayı tercih ettiniz veya terciih edersiniz?
  • Hasan Ali Ediz - Yordam
  • Uğur Büke - Can
  • Ayşe Hacıhasanoğlu - İş Kültür
  • Hüseyin Kandemir - Koridor
  • Sabri Gürses - Alfa B.E
  • Ergin Altay- iletişim
  • Diğer
0 oylayan
Diriliş hangi çevirmenden okumayı tercih ettiniz veya terciih edersiniz?
  • Nihal Yalaza Taluy - Can
  • Ayşe Hacıhasanoğlu - İş Kültür
  • Mehmet Yılmaz - Koridor
  • Uğur Büke - Alfa B.E
  • Ergin Altay - İletişim
  • Diğer
0 oylayan
Savaş ve Barış hangi çevirmenden okumayı tercih ettiniz veya terciih edersiniz?
  • Mete Ergin - Yordam
  • N.Hikmet - Z.Baştımar - Can
  • Tansu Akgün - İş Kültür
  • Sabri Gürses - Alfa B.E
  • Leyla Soykut - İletişim
  • Diğer
0 oylayan
1 Beğeni

Senden başka bu sorulara yanıt verebilecek çıkmaz gibi bence. Çok az kişi ayni kitabı farkli ceviri ile okuyor. Benim bu sorulara cevabım aslında sen hangisini önerirsen olurdu. :slight_smile: Şaka değil gerçek…
Ben böyle durumlarda sen ve bir iki kişi daha ne okursa onu alıp geçiyorum.

6 Beğeni

:slight_smile:

Genelde çoğu okur çevirmen yerine yayınevi olarak bakıp tercih ediyor gibi. Biz forum olarak çevirmen olarak bakıp tercihte bulunursak en çok hangi çevirmeni tercih ederiz diye merak ettim.

1 Beğeni

Bu benim. İş Bankasında varsa gözüm kapalı alırım o kitabı :slight_smile:

1 Beğeni

Bende hem derli toplu bir külliyat olması hemde zaten foruma danişarak Sabri Gurses Alfa yı tercih edip, topladım kitapları. Anketten kötü sonuç çıkarsa tüm suçlusu sensin yani :smile:
Ülkenin geldiği noktada aynı kitabı farklı çevirmen olarak toplamak bence artık aşırı lüks oldu malesef.

2 Beğeni

Şimdilik Anna Karenina Sabri Gürses , Diriliş Ayşe Hacıhasanoğlu, Savaş ve Barış için Sabri Gürses öne çıktı.

Çok fazla çevirisini okumadım ama ne hikmetse Sabri Gürses içlerinde bana en tatsız tuzsuz geleni. Favorilerim ise Günay Çetao Kızılırmak, Uğur Büke, Nihal Yalaza Taluy ve Ergin Altay. Ama Mehmet Özgül, Ayşe Hacıhasanoğlu, Mazlum Beyhan, Leyla Soykut çevirilerinden de tat alıyorum.

Nuri Yıldırım’ın çevirilerini ise hepsinden çok seviyorum. Zaten çeviriye verdiği önemi birkaç röportajını okuduktan sonra iyice anladım ve özellikle bana Çehov’u sevdiren kişi olması sebebiyle de gözümde değeri büyüktür.

3 Beğeni

Ben genel olarak İş Bankası Yayınları’nı tercih ediyorum.

Ancak bu gerçekten bilinçli bir tercihten ziyade alışkanlık. Alışkanlıkları kırmak da çok zor oluyor. İş Bankası’ndan daha kaliteli ve yetkin çevirilerin piyasada bulunduğu söyleniyor ama sadece belirli kitaplar bazında. Okur da (benim gibi) bazı çevirileri ortalama olsa bile güvenilir ve alıştığı yerden devam etmeyi tercih ediyor.

1 Beğeni