Malazan Book of the Fallen (Spoiler'lı Tartışma)

Wot vs Malazan yapmayın çok rica ediyorum, beni fena paylamışlardı. :joy:

Tor’dan Bill reyizin dediği gibi: I love jaghut humor :smiley:
.
Peki kim Roach’un Hood’un ayağına işediğini hatırlıyor? :joy:

@GKS Warren’lar hocalarımın dediği gibi çok ileride açıklanıyor. Şimdilik büyünün kaynağı olarak bilmeniz yeterli.

Bir de hadi biraz çabuk okuyun da en sevdiğin char nedir diye sıkıştırılalım sizi. :smiley:

2 Beğeni

AAA neden :confused:

Harika varlıklar hepsi, harika <3

HAHAHA Hoodun yalnızlığı neden sevdiğini hatırladığı sahne değil mi :slight_smile:

1 Beğeni

Evet, 10. Kitabın sonlarıydı sanırım. :joy:

2 Beğeni

Çok da önemli değil zaten üstünkörü okudum öyle olacağını sezip o kısmı. Evet son dediklerinize şimdiden katılabilirim. Ön sıraya Malazan’ı koydum ayrıca. Önce Malazan sonra WoT gibi duruyor şuan için. Bir de sosyal bilimler okuduğum için her dersimin kendine özgü yoğun okumaları var. Onlardan kafa kaldırdıkça okumaya devam.

Her gün bir Chapter planım suya düşmeseydi tez vakit bitiririm diye hevesleniyordum. Biraz daha yavaş olacak ama update edeceğimden şüpheniz olmasın. Daha şimdiden Rake’e şahlandım. Bakalım kimler, neler var daha…

2 Beğeni

Ufak ufak vakit buldukça okuyarak Book One - Chapter 4 bitirmiş oldum. Warrenlar ile ilgili bayağı bir soru birikti.

Tattersail’in kartlarda gördüğü Knight of High House Dark belli ki Paran’dı. Mason of High House Death ise Whiskeyjack. Peki bu houselar bizim bildiğimiz, asla müttefik olmayacağını iddia ettikleri Empire içerisindeki evlerden iki tanesi mi? Neden Cotillion Paran’ı öldürmek istedi? Shadowthrone nedir veya kimdir? Oponn iki tanrı mı? Hood bir tanrı mı? Spinning Coin’in olayı nedir? Oponn işin içine dahil diye mi sesi duyuluyor? Paran’ın kılıcının özelliği nedir? Hound’a nasıl hasar verebildi? Hairlock neden Hound’un ruhunu almak istedi, neden Tattersail engel olmaya çalıştı? Cotillion kim, bir tanrı mı? Paran’ın ölümüne bir tanrının dahil olduğu söyleniyordu. Shadow da dahilmiş. House Shadow nedir? Kellanved ve Dancer kimlerdi? Onların reankarne olduğunu mu düşünüyorlar? Ascendant bir çeşit tanrısal güce sahip kişiler mi? Kellanved, Dancer, Dassem Ascendant mıydı?

Kafamda deli sorular. :smiley:

Hocam hepsi RAFO. :joy:

Ama yine de bir iki şey yazmak gerekirse (dilersen bakma, hangisi tanrı hangisi değil onu yazdım):

• Oponn ikiz tanrı, biri erkek biri kadın. Para da şansın tanrısı olmalarından geliyor
  • Hood tanrı
  • Kellanved ve Dancer ile Shadowthrone ve Cotillion aynı kişiler. Kel ve Dancer mortal isimleri, diğerleri immortal.
  • Dassem ise Ascendant değil, First Sword denilen ordu komutanı gibi bir şey. Ayrıca bir Tanrı ile bağı var ama orası RAFO
1 Beğeni

Hocam House’ları iskambil kartlarındaki kupa, karo, sinek vs gibi düşünebilirsiniz. Kalanlar, evet RAFO :slight_smile:

Neyse bakalım Book Two’da yeni karakterler var. Bakalım neler öğreneceğim veya öğrenemeyeceğim. Bu kitabın sonunda iyi kötü çoğu karakteri görüyor muyuz? Yani böyle kitabın içindeki Book One, Book Two diye adlandırılan her kitapta yeni karakterler mi gelecek?

1 Beğeni

Hocam bunu tam net hatırlamıyorum. Ama fikir vermesi açısından dramatis personae kısmına bakabilirsiniz, tanımadığınız çok karakter kaldı mı diye.

1 Beğeni

Hayır, çoğu karakteri görmüyoruz ilk kitap sonunda.

Gardens of the Moon (1. kitap) ile Memories of Ice (3. kitap) karakterleri aynı. Deadhouse Gates ile House of Chains (4. kitap) karakterleri aynı. Ama bu iki setin karakterleri tamamen farklı. Sonra farklı kitaplarda farklı karakterler ve ırklar da geliyor ama hepsi çok güzel bir şekilde birbirine bağlanıyor. Yani Erikson 9 kitap boyunca bu müthiş convergence’a hazırlıyor okurları ve son kitapta da asla pişman etmiyor.

2 Beğeni

Anomander Rake istiyorum!!! Karsa Orlong var bir de sanırım çok geçiyor ismi. Ufaktan yorumlara bakınca oralarda gördüğüm karakter isimlerini anımsıyorum da ara ara.

Rake. :heart_eyes:

Karsa çok sonra gelecek. :slight_smile:

2 Beğeni

Rake reis, adamın dibi. İlk kitapta bolca boy gösteriyor kendisi. Hatta neler neler of. Midnight Tides rereadindeydim, bitince Gardens’a mı dönsem hahahahah.

Ama yok Bonehunters da baya efsane. Gardens bir sonraki tura artık. :roll_eyes:

2 Beğeni

Chapter 5 bitti, 6 bitmek üzere.

Çok fazla soracağım bir şey yok zira hiçbir şey anlamıyorum şuanda okuduklarımdan. :smiley: Darujhistan’ın yapısına dair bilgiler öğreniyoruz şu aşamada. Assassin klanları arasında iç savaş başladı. Moon’s Spawn :heart_eyes: yavaş yavaş iç işlere karışmaya başladı. Şehrin politik yapısını, iç çatışmalarını okumak hiçbir şey anlamasam da güzel. Tarafsız kalma ve saf belirlemeye yönelik farklı görüşlerin olduğunu anlıyorum. Hadi sonumuz hayrola.

Edit: Şimdi farkettim sanırım iç savaşı başlatanlar olarak Claw’lardan şüpheleniyor; ancak Moon’s Spawn’ın parmağı var gibi. Hem kadim büyüleri kullanıyorlar hem de Ascendant öldürmüş olan var aralarında. İlginç.

2 Beğeni

Sıkıntı yok, okumaya devam. :slight_smile: Reread’leri de ihmal etmeyin.

1 Beğeni

En bölücü (divisive) karakterlerden birisi sanırım Karsa’dır. Erikson’ın konu hakkında görüşleri şöyle:

1 Beğeni

Hocam Karsa cidden garip birisi. (Toll the Hounds)Kendisi Toblakai iken inceden takdir ettiğim bir karakterdi. House of Chains’in ilk çeyreğinde kendisinden nefret ettim. House of Chains’in sonunda ADAMSIIIN dedim. Toll the Hounds’un sonunda “bu karakter oldu” dedim. Sonuçta bence gerçekten iyi ki var olan bir karakter.

Ben de başta sevmeyen ama sonra gelişimine tanık olarak çok seven ve destekleyen kişilerdenim. O sürece tanık olmak (witness? :slight_smile:) gerçekten çok keyifli idi. Erikson karakter yaratmada zayıf diyenler halt etmiş bence.

1 Beğeni

Bunu hiçbir zaman anlayamadım, malazan karakterlerinin çoğu tanıdığım çoğu kişiden daha “insan” yahu :roll_eyes: Bence bunu diyenler “karakter yaratmak” denen şeye çok sığ bir pencereden yaklaşıyor :roll_eyes: Ya da “karakter yaratmak” denince çok farklı şeyler anlıyoruz.

Erikson da en sonunda dayanamayıp iki essay yazdı bu konuyla ilgili. Onları okudun mu hocam? Sorun belki de bende değil de sizdedir minvalinde idi. Adamı delirttiler en sonunda :smiley: