Malazan Book of the Fallen

“Ölüm gibi bir şey oldu ama kimse ölmedi” nasıl? :slight_smile:

Aslında şöyle ihtiyaç var. Normalde Tiste Andii ırkı ölümsüz (Immortal), ırk özelliği böyle. Ama T’lan Imass ise Immortal değil, Undead. Ölmesi gerekirken ölmemiş, ölümden dönmüş gibi bir fark var. Ama Namevt biraz komik geldi bana itiraf etmek gerekirse (uymuş ama). :slight_smile:

5 Beğeni

“Ölü ama aslında değil”.

“Aaa, ölmemiş”

Tamam yeter, benden bu kadar. :joy:

İlk duyduğumda kahkaha attım ama Namevt hiç fena değil. Ama dipnotta belirtilmiş olmak kaydıyla. Yoksa ben ne bileceğim Namevt nedir.

Aslında hortlak, tüm undeadleri karşılıyor bence ama “hortlak” kelimesi spesifik bir undead türü için kullanılageldi mi bilmiyorum.

2 Beğeni

Yani evet, ölümsüz tam olarak karşılamıyor undead’i. Ama aklıma o an için başka bir şey gelmedi. Biraz düşünelim bakalım. Ama namevt biraz değil bayağı komik. Bence namevt de tam karşılamıyor. Uygun karşılık bulunamıyorsa illa çevirmek şart değil bence. Direkt undead kullanırsın, dipnot olarak açıklamasını da yaparsın, bu daha doğru olur bence.

Hortlak da bana Gulyabani’yi çağrıştırıyor. Biraz gayriciddi tınlıyor. :slight_smile:

Undead’in Living Corpse ve Incorporeal Spirit gibi iki türü var Wiki’ye göre.

Hortlak da iyi ama dediğiniz gibi Türkçede çok spesifik bir karşılığı var. Yani T’lan Imass’a Hortlak diyemiyorum. Kemal Sunal filmleri filan geliyor aklıma. :joy:

Bence @Everfever’ın hortlak önerisi namevtten çok daha uygun. Anlam olarak karşılıyor diyebilirim.

1 Beğeni

Bu namevt kelimesi yaklaşık 15 sene önce d&d de her şeyi Türkçe karşılığını bulmamız lazım diye bir furyayla başladı. O zaman da çok tartışma çıkmıştı forumlarda, geneli yadırgamıştı.

3 Beğeni

Ben dayanamam gülerim ama her seferinde. Onos T’oolan gibi ciddi bir undead abimiz var. “Bizim hortlak, kılıcıyla Malaz askerinin kafasını kopardı”. :slight_smile:

2 Beğeni

Bence de her şeyin karşılığı birebir olmak zorunda değil. Zaten bazı sözcük veya deyimlerde/terimlerde bu hiç mümkün olmuyor. Zorlamamak lazım. Bu durum sadece Türkçeye özgü değil. Türkçe bir sözcüğün tam karşılığı diğer dillerde de bulunmuyor olabilir.

Arkadaşlar İngilizcede “undead” denince native speakerların hepsi ceketlerini iliklemiyor. Undead, magic missile vs. fantezi terimleri bizim kulağımıza ciddi gelebilir ama onlar için de biraz çocuk işi. :slight_smile:

7 Beğeni

Türk dilinde hiç namevt sözüne rasladığımı hatırlamıyorum ama ben çok sevdim sözcüğü. Gizemli bir havası var. Anlamını da şimdi öğrendim.

1 Beğeni

:slight_smile: bu biraz da algıyla alakalı hocam. Sadece Gulyabaninin akla gelmesi yani. Oysa korku filmlerinde de hortlaklar vardır hatırlarsınız mutlaka. Bence tam da bunu karşılıyor: ölmesi gereken ama ölmemiş. Kendi adıma @Everfever’i kutluyorum.

1 Beğeni

Hocam, Öz Türkçede uygun bir karşılık bulunamıyorsa neden Farsa veya Arapça sözcük haznemize başvurmuyoruz? Ne güzel işte, Na- gibi ön takı alabilen dillere de kendi geçmişimizden aşinayız. Türkçe hassasiyetimi biliyorsun, ona rağmen kabulüm.

Undead diye bırakıp dipnot kullanma teklifin biraz eğrelti durabilir, çünkü her şeyi çevirmişler. Sadece o sözcüğün İngilizce bırakılması göze batabilir.

4 Beğeni

Yorumlara atlaya atlaya göz gezdirdim ama spoiler yerim diye de korktum o yüzden direkt en aşağıya geldim. Genel olarak 1 sevilmemiş sanırım yani 1’i okuyup karar vermeyeceğiz demek ki. Ayrıca etkinlik başlamadan okumaya mı giriştiniz ya, bende etkinlik zamanını bekliyorum saf saf :roll_eyes:

Bu arada undead diyince benim aklıma direkt zombi geliyor.

Teşekkür ederim, alkışlarla yaşıyorum efenim :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam öz Türkçede uygun karşılık bulunamaması durumunda Farsça kökenli karşılıklar kullanılabilir (her ne kadar ben karşı olsam da). Ama namevt tam olarak karşılıyor mu ondan emin değilim. Ayrıca hortlak da öz Türkçe bir sözcük değil. Buna rağmen karşıladığını düşünüyorum. Bu arada evet, senin de benim gibi Türkçe hassasiyetin olduğunu biliyorum. Ve bu duruşunu elbette beğeniyorum.

Ben aslında kitapta her şeyin çevrilmesine de karşıyım ama bu daha uzun bir konu :slight_smile:

1 Beğeni

Kutlukhan Kutlu ile yaptığımız fantastik kurgu çevirisi sohbetinde (linkini şuraya bırakayım, namevt konuşulduğu tam dakikayı veremiyorum 2 saat olduğu için: https://youtu.be/SPuy6Bno6OQ), undead karşılığı olarak namevt sözcüğüyle ilgili sorununun, undead kadar net, basit bir sözcüğün namevt kadar eski ve zor anlaşılır bir sözcükle karşılanması olduğunu söylemişti. Kutlukhan’ın dediği gibi undead sözcüğünü çocuk bile anlar, hatta İngilizceyi bilmeyenler bile göz-kulak aşinalığıyla çıkarabilir ama namevt zor anlaşılıyor gerçekten. Sorun Farsça ve Arapça olmasından ziyade (dilimize bu dillerden geçip gündelik kullanımda yoğun kullanılan çok fazla sözcük var) bu bence de.

Ama çok kolay karşılık üretilebilen bir sözcük değil, yaşayan ölü de tam olmuyor ve uzun. Hortlaktan da şüpheliyim (yeri geldiğinde oturabilir ama her undead de aynı olmuyor). O yüzden çevirmenler namevti yapıştırabiliyor.

2 Beğeni

Günaydınlar efenim. Sabah-ı şerifleriniz hayrolsun.

1 Beğeni