Malazan Book of the Fallen

Türk milleti olarak gaz ile çalışıyoruz, iyi reklam bütçesi ayarlanır ise ben kitabın çok satacağına eminim. Ancak bunun devamının da gelmesi lazım, insanlar gaza gelip aldıklarında beğenip devam ettirmeleri gerekiyor. Aldığım duyumlara göre kitap çok güzelmiş ve okuması zormuş. Biz zaman çarkı okurken yoruyor diyen insanlarız, Malazanı okuyanlar 2-3 zaman çarkı kitabının tek kitaba sıkıştırılmış hali gibi diyorlar. Ben not defterimi yanıma alıp okurum yine çok iyi oluyor.

Malazanı aynen bu şekilde bekliyoruz;

1 Beğeni

Merhaba. Malazan serisinin tüm kitaplarını (10 kitap) okudum. Birkaç tane de Esslement’un kitabını okudum. Müsadenizle birkaç yorumda bulunmak isterim:

1. Bu seriyi okumak gerçekten zor. Okuduğum en muhteşem seri olmasına rağmen, hem wikia’yı hem de tor.com’daki reread’leri çokça kullandım. Özellikle re-read efsane, hayat kurtarıyor resmen. Okuyacak olanlara re-read’i de okumalarını tavsiye ederim. Linki de şuraya bırakayım: Malazan Re-Read

2. Seri efsane olmasına rağmen yeni başlayanlara seriyi kesinlikle önermem. Önce bi 10 sene kadar fantastik edebiyat okunmalı, genel geçer külliyatlar bitirilmeli, artık açlık o kadar artmalı ki kaynaktan su içme zamanı gelmeli. Yoksa Malazan adamı çarpar :slight_smile:

3. Birisi daha önce yazmış, Malazan okuyan başka kitap okuyamaz diye. O kadar doğru bir cümle ki :slight_smile: Okuyorsun aslında ama ağzında hep o tat, onu arıyorsun ama bulamıyorsun. Şu an yazarken bile ellerim titriyor.

4. Birinci kitapla ikinci kitap arasında 10 yıl beklemiş Erikson. Bu arada eğitimler almış. İlk kitabını yardım almadan anlamak çok zor, o yüzden yukarıdaki referansları kullanırsanız çok rahat edersiniz. Sonraki kitapları okumak hala zor ama ilkine göre daha kolay.

5. Yanlış hatırlamıyorsam, Erikson ve Esslemont’un masa üstü oyunları bu serinin temellerini oluşturuyor.

6. Esslemont’un ilk kitapları maalesef Erikson’un tadını hiç vermiyor, birkaç sıklet geriden geliyor ama dendiği gibi sonradan kendini geliştiriyor. Malazan evreninde cevaplanmayan birçok konuya açıklık getirdiği için insan otomatikman okumak istiyor zaten.

7. Kharkanas’ı hevesle bekliyordum ama Erikson satışlar düşük olduğu için kızıp son kitabı yazmadan bıraktı. Ben de yarım serilere başlamayı pek sevmem, o yüzden bekliyorum bitirmesini. Ama sanırım önce Karsa serisini bitirecek.

8. Novella’lar kitapta karşılaşılan ama pek önemi olmayan iki karakterle ilgili. Erikson ne yazsa okunur, o yüzden elimde varlar ama uzun süredir bekliyorlar :slight_smile:

9. Ben kitapları 5 sene önce okudum. O dönem neden Türkçe değiller ki diye düşünüp araştırırken bir yayın evinin haklarını satın aldığını görüp çok mutlu olmuştum. Hatta onlara e-mail atıp ne zaman çıkacaklarını sormuştum. Şimdi net hatırlamıyorum ama ya yanıt yazmadılar ya da öyle bir planlarının olmadıklarını belirttiler. Her halükarda hayal kırıklığı olmuştu benim için. Dilerim İthaki bu probleme en kısa sürede bir son verir. Seriyi Türkçe olarak bir kez daha okumak için sabırsızlanıyorum :slight_smile:

10. Karşılaştırma işine pek girmek istemiyorum ama çokça Zaman Çarkı karşılaştırması görüyorum (diğerlerini konuşmak bile gereksiz) ve yüzümde bir gülümseme oluşuyor. Bu karşılaştırmaya ünlü düşünür Nihat Doğan’ın unutulmaz sözü ile yanıt vermek isterim:

Eğer ruhlar ortaya konacaksa, eğer WoT ile Malazan ortaya gelecekse, Allahımın üstüne yemin ederim ki WoT Malazan önünde diz çöker, tövbe ister.

1. İlerde mutlaka bir Malazan dövmesi yaptıracağım ve bu büyük ihtimalle Anomander Rake olacak :sunglasses:

2. “Once a Bridgeburner, always a Bridgeburner” :slight_smile:

İlk başta aklıma gelenler bunlar. Sorunuz varsa ve yanıtını biliyorsam memnuniyetle yanıt veririm :slight_smile:

Selamlar

35 Beğeni

Öncelikle hoş geldiniz hocam. Son zamanlarda forumlda ‘‘X’i Okumamışlar Cemiyeti’’ furyası baş gösterdi. Ona istinaden diyorum, biz de galiba ‘‘MBotF’ını Okumuşlar Cemiyeti’nin’’ ilk iki üyesiyiz. Değindiğiniz bazı konularda ben de görüşlerimi yazayım isterseniz.

1. Bence verdiğiniz reread baya iyi.Zora düşüp işin içinden çıkamadığımda kurtarıcım oldu denebilir. Biraz daha basitini reddit’ten bir kullanıcı hazırlamış.İlk kitap,ikinci kitap,üçüncü kitap. Devamı şimdilik yok. Wikia’da ben sıkıntı çektim açıkçası, birkaç ufak spoiler yedim, daha büyüklerini de sonraları gördüm. Youtube’da Iskar Jarak var rehber niteleğinde. Podcast olarak da Ten Very Big Books’u öneririm.

IV. Hikayeyi biliyorsunuzdur büyük ihtimalle. Aslında Erikson 3. kitabı yazmaya başlamış ama kaydettiği disk bozulup kayıtları gidince 2. kitapla 3’nün yerini değiştirmiş, çok da iyi yapmış bence.

VII. Kharkanas’ı ben beğenmedim açıkçası hocam. Felsefe konusunda ipin ucu kaçmış bence.

X. Sanrırım seri sonrası bu boşluğa herkes düşüyor. WoT’la Malazan çok farklı kitaplar, Malazan beklentisiyle başlayınca hayal kırıklığına uğruyor tabi insan. Ama R. Scott Bakker’ın Prince of Nothing serisi her ne kadar inanılmaz karanlık olsa da Malazan’a en yakın kitaplar. Janny Wurts’un Wars of Light and Shadow’unu da tavsiye ederim. Kompleksliğini sevdiyseniz bir ileride Book of the New Sun var. Hatta ilk iki kitabı yakın zamanda İthaki tarafından dilimize kazandırıldı.

Muhabbet olsun diye sorayım o zaman.
1.En sevdiğiniz kitap hangisiydi?
2. En sevdiğiniz karakter hangisiydi ve neden Karsa Orlong?

XII. ‘‘First in Last Out’’ :disappointed_relieved:

3 Beğeni

Merhaba, hoşbulduk :slight_smile:

Çok az okunduğunu tahmin ediyordum, seriyi duyanların sayısı bile çok az sonuçta ama bu kadar az olacağını da düşünmemiştim. Biraz da İngilizce durumu etkiliyordur. Malazan’ın kendi forumunda da uzun süre takıldım, orada da mesela ana dili İngilizce olanlar bile zorlandığını belirtmişti okurken :slight_smile:

Re-read hayat kurtarıyor, özellikle Bill. Amanda ilk kez okuduğu için okuyucu ile aynı seviyede ama asıl yorumları yapan ve özetleri çıkartan Bill, o yüzden ona 2 kez teşekkür ediyorum :slight_smile:

Kitap yerlerini değiştirme hikayesini bilmiyordum. Erikson’a hayran olmamak mümkün değil. Geçen 3bin kelimelik bir hikaye yazmayı denedim. 2 saatte yazdım 1 haftadır editle uğraşıyorum. Adam 10 cilt yazmış, her bir cildi milletin üçlemesi kalınlığında :slight_smile:

Kharkanas için 3. cildi bekliyorum, o yüzden yorum yapamıyorum. Ama sanırım pek sevilmedi. O kitapta da Quick Ben var (aynı isimle değil) deniyor ama doğru mu bilmiyorum.

Prince of Nothing’e başladım ama devam edemedim. Sarmadı beni maalesef. Başka zaman belki tekrar şans veririm ya da çevirisi olursa.Hiçbir kitabı Malazan’a yakın veya rakip diye okuyamıyorum. Benim için Malazan ve diğerleri var. Diğerleri kendi aralarında yarışsın :slight_smile: Bu arada bir sonra okumaya başlayacağım kitap olan Death’s Merchant da çok iyi demişlerdi, hatta Malazan seviyesinde diyenler oldu. Heyecanla bekliyorum eldeki kitabımı bitirmeyi. Ona da siz bir göz atın isterseniz. Hatta kitabı sizle paylaşabilirim (yazarın izniyle).

En sevdiğim kitabı hatırlamıyorum zira ben genel olarak okuduklarımı hatırlamam. Sadece okurken aldığım haz kalır aklımda. Ama Bridgeburners üyeleri, O’nos Toolan, Tehol&Bugg ve tabi ki Anomander Rake okumak ayrı bir zevkliydi. Beak ve Itkovian’ın hikayeleri de kısa ama çok güzeldi. Serideki favori karakterim de, dövmesini yaptırmayı planladığım, Anomander Rake. Adam resmen gelmiş geçmiş en karizma karakter :slight_smile:

Neden Karsa Orlong sorusunu anlayamadım?

Selamlar

1 Beğeni

Bunu bugün gördüm. G. R. R. Martin sizi üzdüyse, Erikson sizi ikiye böler diyor :slight_smile:

7 Beğeni

Zaman Çarkı hakkındaki son nutuk olmamış. Zaman Çarkı ile Malazanı kıyaslamak bir kere doğru değil. İkisi aynı tür değil.

3 Beğeni

Yav öyle bir övmüşsünüz ki, beklentimi çok düşük tuttum :smiley: Kral Katili Güncesi’nde beklentiyi çok yüksek tutup, umduğum hiçbir şeyi bulamayınca canım sıkılmıştı. Peki sizce Malazan’ı diğer fantastik kurgulardan farklı, özel kılan şey nedir?

3 Beğeni

Katılıyorum. @isos81 seri övmek güzel ama bence iyi bir şey yapmıyorsunuz. Beklenti yükseltirseniz, seriyi sevecek olanlar bile beklenti altında kaldığı için tatmin olmayabilirler. Ayrıca Zaman Çarkı ve Asoiaf ikisi de sadece karakter gelişimlerinde Malazan’dan çok daha iyi olduklarını için bile diz çöktürürler :slight_smile: ama tabi böyle terimlere gerek yok. Hepsi farklı seriler, keyifle okuyunuz. Birini sevmeniz diğerini gömmenizi gerektirmez. Ben üçünü de severim.

2 Beğeni
2 Beğeni

Merhaba. Eğer karşılaştırma yapıyor gibi bir izlenim uyandırdıysam kusura bakmayın. Zaman Çarkı’nın Malazan karşısına çıkabilmesi için en az 40 fırın ekmek yemesi gerekiyor :slight_smile:

Yalnız ikisinin aynı tür olmamasına katılmıyorum. Her ikisi de epic high fantasy olarak geçer. Belki WoT bir ihtimal ekstradan YA (Young Adult) kategorisine giriyor olabilir (emin değilim) ama genre olarak aynılar.

Çok güzel soru, bunu ayrı bir gönderide yanıtlayayım. Kralkatili güncesine başlarken bir başka forumda olumsuz eleştiriler görmüştüm ki zevkine güvendiğim insanlardı. O yüzden temkinli okudum ve tam olarak ne dedilerse ben de aynısını hissettim. O yüzden ne demek istediğinizi anlıyorum :slight_smile:

Buna hiç anlam veremedim. İnsanlar övdükleri için, hatta top 10 listelerine soktukları için bu kitabın farkına vardım. Neymiş bu diye merak edip okudum. İyi ki övmüşler, iyi ki listeye sokmuşlar. Yoksa haberim bile olmazdı büyük ihtimalle. Bunun nesi yanlış? Hayatınızın her döneminde bazı kitapları översiniz, bazı kitapları da yerin dibine sokarsınız, bunlar tamamen kişisel zevklerdir. Ben de yukarıda bir benzerini yaptım. Malazan ile ilgili yazdıklarım tamamen subjektif olup, hiçbir şekilde objektif değildir. Zevkine çok güvendiğim birisinin bu seriyi okuyup da beğenmediğini biliyorum. Bu seriyi övmek/sevmek beni üstün kılmaz ya da onu yermek beni bilgili göstermez. Sadece kendi gözlemlerimi aktarıyorum o kadar.

Beklenti olayı da tamamen göreceli. Throne of Glass serisine yüksek beklenti ile başladım hatta GoodReads puanı Malazan’dan daha yüksek sanırım. Ama o neydi öyle, dünyanın en iyi kiralık katilini okuyacağım diye elime aldığım kitap saçma sapan bir aşk üçgeni çıktı. En son bunu Twilight serisinde yaşamıştım :frowning:

Bununla birlikte Demon Cycle serisini baya eleştirmişti insanlar ama çok severek okuduğum serilerden birisi oldu. Mark Lawrence’ın Broken Empire serisinin sonu berbat demişlerdi, ben sevdim. Lightbringer’ın son kitabı olmamış diyorlardı, gayet güzeldi. Bununla birlikte Gideon the Ninth güzel demişlerdi, kitabı bitiremedim. Gediksavaşları için olumlu yorumlar vardı, tek söyleyebileceğim ehhh işte.

Kısacası bu işler böyle. Birisi övecek, bir diğeri gelip onu yerin dibine sokacak. Hala Throne of Glass okuduğum en iyi seri diyenler var. Ne yapalım şimdi, her güzel yorum yazanın altına beklentiyi yükseltme mi yazalım? :slight_smile:

İlahi. Gece gece iyi güldüm :laughing:

5 Beğeni

Aynen yazdığınız gibi, zaman çarkı serisindeki karakter oluşumu öyle kalitelidir ki. Sanırsınız ki Rus edebiyatından Tolstoy felan. Her serinin iyi ve kötü yönleri vardır. Ama yok Malazan ikiye böler beşle çarpar lafları biraz sanki, arkadaş okuduğunun etkisinde çok kalıyor gibi. Bende öyleyim biraz yeni bitirdiğim seri o an en kaliteli serindir. Belkide arkadaş ÖLÜM KAPISI SERİSİNİ hiç okumamış. Bana sorsanız bende en iyisi o diyebilirim. Ama sadece benim fikrim derim.

2 Beğeni

Şahsen zaman çarkından aradığını bulamamış birisi olarak, Malazanı iple çekiyorum.

2 Beğeni

Sanırım ben de bulamayacağım, 6.kitap sürünüyor. Araya 3 kitap girdi ama bitirmeye gayret edeceğim Sanderson hatrına. Ben de mesela Sanderson fanatiğiyim böyle uçlarda yaşarım hatta. O yüzden arkadaşı çok iyi anlıyorum.

1 Beğeni

Ben 6.kitap yarısında 2 3 ay ara verdim. Ondan sonra ayda bir kitap okuyarak anca 11.cilte geldim. Ama bana göre değil Wot evreni. Son 3 kitap ve BS reyise az kaldı çok şükür. :slight_smile: Ondan sonra şu sissoyluyu aradan çıkartmak istiyorum.

1 Beğeni

Merakla bekliyorum :slight_smile:

Hocam seri hakkında nasıl hissettiğinizi çok iyi anlıyorum zaten daha önce de birbirmize bahsettik. Hatta Zaman Çarkı konusunda da @Waxillium ile muhtemelen aynı duyguları yaşıyoruz çünkü ben de aynen 6. kitapta bıraktım ve devam etmeyi düşünmüyorum. Ama WoT ile MBotF birbirinden o kadar farklı kitaplar ki anlatamam. İki seriden de nefret edenler var, ikisine de tapanlar da. Gerçekten sonunda sadece tercih meselesi. WoT iyiler ve kötülerin destansı savaşını ustalıkla işleyen, geleneksel epik fantezinin belki de bayrak taşıyanı ve kendisinden sonra gelen pek çok yazara inanılmaz ilham kaynağı olmuş bir seri. Buna çok sevdiğim Sanderson da dahil. Ve bunu seriyi SEVEMEYEN biri olarak söylüyorum çünkü gerçek bu. Bence başlığı Malazan vs WoT’a döndürmeye gerek yok. Onu Malazan’ın ilk kitabı Türkçe’ye çevrildiğinde yaparız artık :slight_smile:

1 Beğeni

Bence zaman çarkı çok güzel bir seri, ilk kitabı biraz zor bitirdim. Çünkü kitabın çok fazla sorunu var, imla hataları ile dolu hatta bazı yerlerde isimlerde yanlış yazılmış. Bunlara alışıyorsunuz fakat Robert beyin betimlemeleri bazen beni öldürüyordu. Ben betimlemeyi çok severim ama dozunda olması laızm, kızın kıyafetine işlenmiş çiçek desenlerinden ayakkabasının altındaki taşa kadar betimlemeler yazılınca. Ortamdan bir anlığına kopuyorsunuz. Ancak bu söylediklerim serinin kötü olduğu anlamına gelmiyor, yaşadığım sorun kitabın baskısı ile alakalı…

Ben KKC fanıyım okurken hiç sıkılmadım yağ gibi akıyor kitap. İnanılmaz severim, hal böyle olunca forumdan arkadaşlara önerdim. Bir arkadaşım beni öldürmekle tehdit etti :rofl: :rofl: :rofl: :crazy_face: Beklentisini arşa çıkartmışım çünkü. Böyle şeyleri çok yapıyorum sanırım… Neyse feedback oldu bana artık önerirken subjektif yorumumdur diye ekliyorum. :sweat_smile:

Bence insanların beklentisini yükseltmek iyi bir şey değil. Karşılayabilir isen çok harika olur ama genelde karşılanamıyor. Misal GoT final sezonunda öyle bir savaş olacak ki, 30 gün çekim yaptık. Televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en iyi savaş sahnesini izleyeceksiniz falan dediler. Neler olduğunu biliyorsunuz…

Bana sorarsanız en iyi fantastik kitap KKC derim. Şu yaşıma kadar okuduğum en iyi fantastik kitap bu olduğu için aşık oldum sanırım bilemiyorum. Malazan konusunda da ingilizce okuyayım dedim ama kitap bana, otur biraz İngilizce çalış sonra gel dedi. :sweat_smile:

Edebiyat sürekli gelişmeli ki bizler çok daha iyi eserlere kavuşalım. Ancak bunu yaparken geride bıraktıklarımızı aşırı gömmemize gerek yok diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Peki Malazanın konusu tam olarak nedir? Kısa bir supriz bozansız anlatabilir misin ? @isos81

1 Beğeni

Merhaba tekrardan. Hiçbir zaman öyle bir niyetim yok, olmadı, olamaz da. Bana göre aynı sıklette bile değiller ki, nasıl versus yapayım :slight_smile: Bu sayfada WoT muhabbetinin geçmesi bana göre Malazan’a hakaret, ama bakın tekrar ediyorum: Bana Göre :slight_smile:

Karşı yorumların, Malazan’ı okumadan yazılmadığına eminim. Malazan’ı okuyup da sevmeyen neden sevmedi ya da neden WoT’tan kötü buldu anlatırsa sevinirim. Belki benim gözden kaçırdığım bir şeyler olabilir.

Galiba Zaman Çarkı’nda bu kitaplarda bir çok okur takılıyor. Ben okurken de bu aralarda sıkılmıştım ve benden önce başlayan bir arkadaşım hala bu kitaplarda. Bir çok kitap okuyan birisi ama Zaman Çarkı’nda hala bu kitaplarda. Böyle durumlarda kendime ufak sürprizler yaptım. wot.wikia.com sitesinde o sırada kitapta yazanların sıradaki kitaplarda nereye geleceğini görmek için ufak ufak sürpriz bozuyordum. İşe yaradı, aralık vermeden okudum seriyi.

wot.wikia.com’un bilgileri aldığı ana bir site vardı onu bulamadım. Bulursam Zaman Çarkı sayfasına eklerim. Şöyle ilginç bir durum da var. Bir konu ile ilgili kitaptakinden daha ayrıntılı bilgiyi burada okumuştum.

Ek: Zaman Çarkı sayfasında arkadaşlar da belirtmiş. Ana site: http://encyclopaedia-wot.org

2 Beğeni