Malazan Book of the Fallen

Merhaba. Öncelikle “en iyi” kavramı kişiseldir. Mesela benim için ilk sırada olmasına rağmen araştırdığım kadarıyla Malazan hiçbir listede ilk sırada değil. Sanırım biraz karmaşık ve zor olması sebebiyle yeterli oyu alamıyor. Tabi LotR gibi bir klasiğin önüne geçmek de çok zor. Yine de aşağıda yazdıklarım subjektif yorumlarımdır, kayda geçmesini isterim :slight_smile:

Hikayenin geçmişi gizemli ve geniş. Çok sayıda ırk var ve standart fantazi klişelerinden çok farklı bu ırklar. Mesela Ork, Cüce veya Elf yok ortalıkta, Trolloc da yok. Onların yerine Jaghut var, Tiste Andii, Tiste Edur, Tiste Liosan var, K’chain Che’Malle var. Ascendants var, Soletaken var. Büyü ise çok güçlü ve itiraf etmek gerekirse biraz karmaşık. Gerçek anlamda epik bir dünya yaratılmış. Epik diye başlayıp da dandik diye bıraktığınız seri oldu mu? Hah, Malazan işte bunun tam tersi. Gerçek anlamda epik bir dünya sunuyor Erikson.

Erikson ayrıca her türden kadına yer veriyor. Uzun, kısa, şişman, iyi, kötü, büyücü, savaşçı, hırsız, kiralık katil ve hatta imparatoriçe. Bu kadar çeşitlilikte kadını başka hiçbir seride görmedim. Ayrıca, eşitlik ve çeşitlilik konusunda eşsiz olduğunu düşünüyorum.

Karakterlerle birlikte adeta siz de yaşıyorsunuz olayları. Mesela Beak, mesela Whiskeyjack ve Korlat, mesela Rake, mesela Fiddler, mesela Bridgeburners, mesela Itkovian, mesela Tehol ve Bugg… Daha onlarca, belki yüzlerce benzer şey var. Olayları karakterler anlattığı için kime güvenmeniz gerektiğini de bilemiyorsunuz. Bir karakterden 9 kitap boyunca nefret edip, son kitapta empati kurabiliyorsunuz (Snape, orda mısın?). Kitabın ana kötü karakterlerinden birisi için hala iyi mi kötü mü tartışması yapılıyor, o derece :slight_smile:

Erikson en sevilen karakterlere kıyma konusunda rakip tanımıyor. Ne de olsa kitabın adı Book of the Fallen :slight_smile: Yukarıda bir görsel paylaşmıştım. Eğer G. R. R. Martin sizi üzdüyse Erikson sizi paramparça eder. Kitaptaki bir karakterin ölümünün hüznünü 5 yıldır içimden atamadım. Sanki gerçekten bir arkadaşım ölmüş gibi üzüldüm. Kitapla o derece bağ kurmuşum demek ki. Ya da belki de bu arkadaş (yani ben) abartıyordur, belki de çok fazla etkisinde kalıyordur okuduğunun, kim bilir…

Kitap sonları şu ana kadar okuduğum en muhteşem sonlar ve bu her bir kitap için geçerli. Hiçbir kitabın sonu üzmedi, bu nasıl son dedirtmedi. Aksine, her kitapta hayranlığım bir kat daha arttı. 500-600 sayfa world building sonrasında 100-200 sayfa öyle güzel sonlar vardı ki, elleriniz titriyor okurken.

Tabi ki eleştirildiği noktalar da var. İlk kitabı okuduktan sonra “ne okudum ben ya” derseniz yalnız değilsiniz demektir :slight_smile: Bu yüzden yukarıda harika iki rehber sundum. Onları da takip ederseniz mükemmel bir deneyiminiz olur kanaatindeyim. Birçok karakterin Overpowered olduğu söylenmiş, bunda da haklılar. Kılıç ustaları en iyisinden, büyücüler en iyisinden… Ama bunun güzel yanı, bunlar savaştığı zaman ortaya çıkan şey de en iyisi oluyor.

Tabi bunlar haricinde “neden Malazan okumamalıyım”, “malazan neden kötü”, “malazan vs wheel of time vs asoiaf” ve hatta “malazan vs ölüm kapısı” yazarak aratın (sonuncu için yanıt çıkacağından şüpheliyim), iyi ve kötü yorumları okuyup ona göre karar verin. Ben hiçbir zaman tek kişi iyi dedi diye başlamadım ya da kötü dedi diye başlamamazlık etmedim. Ayrıca aldığım her karardan da kendimi sorumlu tuttum, başkalarını değil :slight_smile:

Son olarak, Malazan vs ASOIAF için harika bir karşılaştırma okudum, müsadenizle burada paylaşmak istiyorum:

It’s quite simple.

ASOIAF is when you move into a new house. You meet your pretty neighbour, spend time with her, get to know about her intriguing past, slowly fall in love. One day you want to propose her so you take her to dinner and place the ring in the glass of wine. She takes the first sip and gets poisoned. In her last breath she reveals a dark secret about the house.

Malazan is when you move into a new house. You meet your pretty neighbour, spend time with her, get to know about her intriguing past, slowly fall in love. Suddenly you realise she is an elf. Your rooftop opens up and you find out that your house is a spaceship. Dragons are living in your attic. Her mom is one of them.

Çok daha fazla şey yazılabilir ama gönderiyi fazla uzatmaya gerek yok. Spoiler vermeden daha fazla nasıl anlatılır ondan da emin olamıyorum. Aşağıya birkaç link bırakıyorum, Malazan’ın neden en iyisi olduğunu düşünenler oluşturmuş, çoğunlukla spoiler-free, yazılanların hepsine katılıyorum :slight_smile:

https://www.reddit.com/r/Fantasy/comments/2agppt/what_make_malazan_books_of_the_fallen_so_great/

10 Beğeni

Bende arkadaşa malazan ve zaman çarkı benzer tür değil derken inanmadı galiba.

Konuları çok sündürmeye gerek olmadığını düşünüyorum zira konuşulanlar bir süre sonra döngüye giriyor. Ayrıca burası Malazan ana başlığı, WoT hakkında konuşmak da çok uygun değil kanısındayım. Görüşlerimi özetleyecek olursam:

Malazan ve WoT aynı türdür (genre), bu konuyu tartışmanın anlamı yok. Her ikisi de epic high fantasy olarak geçer. Farklı şeyleri anlatması (sub-genre) farklı tür yapmaz bu kitapları. Dünyanın her yerinde karşılaştırmaları varken burada karşılaştırma demek de anlamsız geliyor bana :slight_smile: Google’a Malazan vs Wheel of Time yazmanız yeterli.

Kitabın güçlü ve zayıf yönlerini yukarıda yazmaya çalıştım. Dediğim gibi, hiç sevmeyen ve zevkine güvendiğim tanıdıklarım var. Sevmek beni üstün kılmaz, yermek de sizi :slight_smile: Sadece görüşlerimi aktarıyorum o kadar.

Beklentiyi yükseltmekle ilgili görüşlerimi yukarıda yazdım. Tekrar etmeye gerek yok diye düşünüyorum. Şunu eklemeden geçemeyeceğim ama: Game of Thrones’un sonu o kadar kötüydü ki, tüm beklentileri yerle bir etselerdi bile yine hayal kırıklığı yaşanırdı :slight_smile: Bence çok uygun bir örnek olmadı :slight_smile:

Okuyup da beğenmeyenlerin neden beğenmediklerini samimiyetle merak ediyorum. Herkesin fikrine ve zevkine saygım sonsuz, sadece nedenini merak ediyorum. Birçok kere sonradan fikir değiştirdim, evet ya haklı galiba dedim. Hatayı kabullenmek erdemdir, ben de erdemli olmaya gayret ediyorum :slight_smile:

Selamlar

2 Beğeni

Konuyu başlatan sizdiniz. Zaman Çarkı diz çöker deyip konuyu Zaman Çarkı’na siz getirdiniz.

1 Beğeni

Bu arada yanlış anlaşılmasın. Amacım arkadaşın yorumunu yermek yada kasıtlı olumsuz eleştirmek değil. Malazan muhakkak çok iyi bir seri. Hatta bende Türkçeye çevrilmesini deli gibi bekliyorum. Hergün bu foruma girip malazan başlığına yeni bir ileti geldimi diye bekliyorum. Malazanı okumak artık bende ölmeden önce okunacaklar listesinde ilk üç te. Ama zaman çarkı nİ okuyan biri olarak. Zaman çarkını bu denli basit görmek ne bileyim. Hani teknoloji forumlarındaki AMD ve NVİDİA kavgası vardır ya. Biraz buna benzedi arkadaşın ani coşkusu.

3 Beğeni

Tabi ki kıyaslama yapılabilir. Herhangi başka bir seriyle de kıyaslama yapılabilir. Konuda daha önce de geçmişti ki zaten ben de o yüzden yazdım. Hatta direkt şunu yazmışım:

çokça Zaman Çarkı karşılaştırması görüyorum

Yani benden önce de bu tartışmalar geçmiş, ben de kendi fikrimi beyan ediyorum demek istedim. Biraz da espri katmak istedim ama başaramadığımı görüyorum.

Uygunsuz olandan kastım da, yukarıda doğrudan WoT ile ilgili yazan arkadaşlar vardı, Malazan ile hiç ilgisi olmayan gönderiler vardı yani, onlar uygun değil diye dedim (bana göre). Yoksa karşılaştırmalarda sorun yok :+1:

Ayrıca söylediğimin de arkasındayım sonuna kadar :sunglasses:

Tür demenizi yadırgadı. Benzer değiller orası doğru ama. Biz biraz elitistizdir, anlamışsınızdır zaten :stuck_out_tongue:. Zaten sayımız az, bizi de böyle kabul edin n’apalım.

Çoğumuz okuyamadı ki. Ama zaman çarkı ile malazan aynı tür değil. Evet zaman çarkı epic tarzda ama malazan epic tarzın felsefesi gibi. Dili çok ağır diye biliyorum. Fantastik tür sevenlerin bir kısmını bezdirebilir. Çünkü fantastik tür bence biraz rahat okunmalı. Fantastik tür de bence önemli olan kitaptaki yol arkadaşlığını duygusunun verilebilmesi ve evren yapısının mantıklı olması. Mesela EJDERHA MIZRAĞI serisini ele alırsak, aslında çok kaliteli belkide demezsin ama bu seriyi okurken gözünüzden yaş gelecek duruma gelebilirsiniz.

Arkadaşı yadırgamak benim haddime değil asla. Türlerinde iki kült eser serileri karşılaştırmak ve birini ezmek tuhaf geldi. Arkadaşın kendi fikrine saygı duyarım. Bende baktım zaman çarkı eziliyor, tutamadım kendimi. :joy:

Hocam öncelikle bu kadar uzun bir yazı beklemiyordum, elinize sağlık. Maalesef ki benim vereceğim cevap o kadar uzun olmayacak. Yazınızı okuduktan sonra daha da bir heyecanlandım ve bir an önce okumak istiyorum. Ne yazık ki o kadar süper bir İngilizcem yok, İthaki’yi bekleyeceğim. Yazı için tekrardan teşekkürler.

2 Beğeni

Rica ederim, yazarken keyif alıyorum. Bu seri hakkında konuşmayı seviyorum, o yüzden yanıt yazarken kelimeler akıp gidiyor :slight_smile: Herhangi bir yanıt vermeniz dahi gerekmez :+1:

Dilerim İthaki bu konuda hızlı davranır. Ben de tekrar okuyacağım çünkü :slight_smile:

2 Beğeni

Mesajı yazıp tekrar okuduktan sonra ben de fark ettim yerinin burası olmasını ama Zaman Çarkı karşılaştırması yapılınca ve bununla ilgili yorumlar olunca okuyan birisi olarak fikrimi belirttim. Bence hiç bir kitap hiç bir kitap ile karşılaştırılmamalı. Böyle bir seriyi Zaman Çarkı ile karşılaştırıldığı için değil sevdiğim türde bir kitap olduğu için okumak istiyorum. Beklentiler ile ilgili durumu çoktan aştım. Şöyle iyi böyle kötü diye hiç düşünmüyorum. Eğer gerçekten hoşuma gitmeyen bir kitap olsa bile yarıda bırakmıyorum. Bu defa ilgim kitaptan ziyade kitabı sevenlerin neyi sevdiğini bulma merakına dönüşüyor. Aynı yere gidiyorum ama farklı bir yol tercih ediyorum diyebiliriz. Gelsin görürüz diyeceğim ama böyle bir serinin sonu gelir mi bilmiyorum ama Zaman Çarkı ile karşılaştırılması umut veriyor desem yeridir. Zaman Çarkı yayınlandıysa bu da yayınlanıp biter diye umut ediyorum.

Karşılaştırma konusunda hemfikir olduğumuz yerler de var, farklı düşündüğüm yerler de. Eğer birisini diğeri ile yarıştırıyorsanız tabi ki anlamsız oluyor. Sonuçta ortada nümerik bir ölçüm yok. Paşa keyfim öyle istedi deyip çıkabiliyorsunuz işin içinden. Ölçüm olmadığı için bir sonuç da olamaz. Kısır döngüden kastım biraz da buydu. Yukarıda da belirttim, biraz espritüel yaklaşmaya çalıştım ama başarılı olamadım maalesef.

Karşılaştırmalardan sonuç alamazsınız ancak bu karşılaştırmaları veri olarak kullanabilirsiniz. Bir serinin bir diğerinden daha iyi olduğunu okumak size genel bir fikir verir. Bu seriden 7 birim zevk almıştım, demek ki bundan da 8 veya 9 birim zevk alma ihtimalim var dersiniz.

Kaldı ki, Erikson da birçok kişiden etkilenmiştir. Bunların başında The Black Company yazarı Glen Cook gelir. Hatta Bridgeburners’ın temelinin Black Company olduğu söylenir ve iki seri sıkça karşılaştırılır. Keza ASOIAF karşılaştırmaları da sıkça yapılır. Bunları “benimki daha iyi, hayır benimki” moduna çevirmeden yaparsak faydalı olur. Diğer türlü zaman kaybı.

Dilerim herkes bu seriyi okur. Beğenir ya da beğenmez, o ayrı. Sonuçta zevkler ve renkler tartışılmaz denir. Ama hiç değilse insanlar okumadığı değil, okuduğu kitap hakkında yorum yazar.

Selamlar

1 Beğeni

Black company serisini neden Türkçeye çevirmezler anlamıyorum. Neden ya neden.

Açıkcası seriyi okuyabileceğimizi pek sanmıyorum (en azından Türkçe olarak). Onun haricinde beklentim baya yükseldi bu kadar iyi ve ağır bir eser İthaki tarafından rezil olursa üzülürüm. Yıllardır baskısı yenilenen WoT serisi bile hala tonlarca hata ile doluysa Malazan serisini düşünemiyorum. Hadi serinin ilk kitabı çıktı diyelim diğer kitapları ne kadar ara ile çıkacak orası da ayrı bir merak konusu. Yakın zamanda bir dizi film falan gelmezse veya ben,kirke gibi satış rakamlarında patlama yaşanmazsa bu serininde D&D serileri veya devamı çıkmayan seriler kervanına katılacağını eminim.

İlk kitabının beraber basılacağı ve belli bir aralıkla da serinin tamamlanacağı söylendi.

Ve herhangi bir yüksek satışın beklenmediği, zaten zaman çarkında olduğu gibi belli bir kitle tarafından okunup alınacağının beklendiği söylendi.

5 Beğeni

Ben, Kirke Dünya’da da çok satan popüler bir kitap. Goodreads’de de yılın fantastik kitabı ödülünü aldı.

Epik-Fanstastik kitaplarla bestseller kitapları karşılaştırmak doğru değil, bence tabii.

Yayınevinin bu kitabı çok satması gibi bir bekleti içerisinde bastığını/basacağını zannetmiyorum açıkcası. Zaman Çarkı’nın okurları Malazan’ı da merak ettikleri için alacaktır muhtemelen ilk 2-3 kitabını. Zaman Çarkı’nın da satışları düşük olduğu için onu örnek verdim.

Devam kitapları konusunda ben de pembe düşler görmüyorum bunun sebebi genel durumla alakalı satış rakamlarından daha çok. Sıradan serilerin bile devam kitapları yılda 1 tane gelir oldu son yıllarda.

5 Beğeni

Bana kalırsa (bu sadece benim düşüncem) Kirke beş para etmez bir kitap. Sadece bitereyim diye okudum. Bence çıktığı yılın balonu bu kitap.

4 Beğeni

Kirke ve muadili denebilecek popüler kitaplar genelde kötü çıkıyor zaten. Bu kadar abartılıp da merak edip okuduğumda kötü çıkmayan bir kitap yok. Kirke de şaşırtmadı bu yüzden. Ben de sipariş ettikten sonra neden böyle bir şey yaptım diye düşündüm uzun uzun.

Bu arada muadil kelimesi popülerliği ifade ediyor burada. Malazan başlığı altında kirke tartışmışız o da kötü olmuş, neyse.

Malazan üzerinde hiç araştırma yapmadığım bir seri. Muhtemelen yazılmış en iyi sagalardan bir tanesidir. Okuyanların yorumları çok iyi zira.

Malazan fantastik türün felsefe ile harmanı diyebiliriz. Ben okumadım yanlış anlaşılmasın. Yabancı sitelerdeki yorumlardan gördüğüm. Alışılmışın dışında bir tarzı var diyorlar.