Malazan Book of the Fallen

Bu seri için daha önce Alfa ile konuşmuştum, editör not alıp telif hakları ile ilgilenen yetkililere bildireceğini söylemişti. Yanlış hatırlamıyorsam Alfa olarak Londra Kitap Fuarı’nda telif hakları konusunda iletişime geçmişlerdi.

Tür olarak yayın çizgileri dışında olabileceğini söylediğimde telif konusunu çözebilirsek talep varken neden basmayalım demişlerdi.

(Hamdemit Abi) #143

Hangi yayınevi basar bilemem ama umarım kapak konusunda hayal kırıklığına uğratmazlar. Özellikle 1. ve 3. kitapların hiçbir edisyonunun kapaklarının seriye yakışmadığını daha ziyade uymadığını düşünüyorum.

(Hiçliğin bekçisi…) #144

Kapak konuları bazen acayip hallere bürünebiliyor. Telif haklarını ellerinde tutanların tuhaf istekleri oluyor veya reddedişleri. Kapak konusu çok şahsileşiyor bir anda. Bana kalsa ben hiçbir kapakta ana karakter veya benzer bir canlı görmek istemem. Manzara, şehir vb. şeyler olsa bana daha cazip geliyor ya da minimalist yaklaşımları seviyorum fakat ben benim. Malazan konusunda sanırım artık kapağa fazla takılmamak lazım. Gereğinden fazla uzayan bir mevzu oldu çünkü. Benim tek istediğim güzel edisyon, güzel çeviri… İnsan kapağı ancak okumayı bırakınca görüyor. Kitaplıkta da pek göründüğünü söyleyemeyiz. Tabii alım için bir albenisi olmalı buna katılıyorum. Göze hitap etmeli ama sadece siyah bir cilt üzerine afilli bir Malazan yazısı bile bana yeter. Sade ve gizemli geliyor bana. Tek endişem adam akıllı çeviri ve düzelti konusunda. Anlam bozukluğu, virgül karmaşası olmasın bana yeterli. :slight_smile:

(42. Mehmet) #145

Yazılmayan, çevrilmeyen, basılmayan, basılıp da birbirinden alakasız basılan … serilerden sonra bir türlü tam anlamıyla sevinemedim bu habere bir sorun çıkar da sevincim kursağımda kalır diye. Napayım sevineyim mi ben şimdi bilemedim…

((Eski Nick İBow) Emre) #146

Çok iyi haber. Editör belli o zaman(siz?)

(Arfrlecow) #147

Yabancı yorumlarına baktığımda, bu kitabın şişirilmiş olduğunu söyleyenlerin sayısının epey fazla olduğunu gördüm. Bizim ülkemizde çevirisi olmadığından dolayı, kedi ile ciğer arasındaki olayın olma olasılığı var mı?

Kitap için demiyorum ama bazı tip okurlar (insanlar) hiç bir şeyi beğenmezler, bizde olan ekşici tayfa gibi, herşeye bir kulp bulurlar. Milyon tane iyi şeyi 1 tane olumsuz şey için yok sayarlar o yüzden bence boşverin, nasılsa çeviri yapılacak, okuyunca kendi kararımızı kendimiz veririz.

(Hamdemit Abi) #149

Aslında başka hiçbir seride göremeyeceğin bir kutuplaşma var. Misal r/Fantasy’ye biraz bakacak olursan paylaşıdan 5’i Malazan hakkındadır veya yorumlarda adı geçiyordur. Bunların 3’ü olumlysa 2’si olumsuzdur. Anlayacağın orta yolu yok. Ya hayran kalıyor insanlar ya da kitaba nefret kusuyorlar seriye.

(Buyici) #150

Peki seri hangi yaş grubuna hitap ediyor bir fikriniz var mı?

(Hamdemit Abi) #151

Kesinlikle yetişkin. Pek çok high fantasy öge içerse de pek çok insan seriyi grimdark olarak görüyor. Ama ben buna katılmıyorum. Evet seride pek çok dip nokta var. Vahşet, tecavüz, soykırım, katliamlar vb. Ancak umuttan yoksun değil bu seri ve başından sonuna kadar insanın içini kararttığını söyleyemeyiz. Yazarın çok doğal bir mizah anlayışının olması da dengeyi tutturuyor bence.

(Arfrlecow) #152

Malazan için, aynı türdeki bütün kitapların temel olduğunu söylüyorlar. Aslında bu, bu tarzda kitaplarla haşir neşir olan fakat henüz Malazan ile karşılaşmamış kişiler için kötü olduğu anlamına gelmez mi? Zaten gördüğümüz şeyleri (her ne kadar temeli buradan geliyor olsa da) tekrardan görmek mesela?

((Eski Nick İBow) Emre) #153

http://www.kayiprihtim.org/forum/diger-fantastik-eserler/malazan-book-of-the-fallen-t12698.0.html;msg176824#msg176824
İlk kitabın önsözü. Yazar bizzat kendisi aynı şeyi diyor, okuyanlar ya beğenecek ya da nefret edecek ortası yok diye.
Yorumlara göre konuşayım. Seri aşırı ayrıntılı. Her satır aşırı ayrıntı barındırıyor. Ve dünyası aşırı büyük. Bir de üzerine yazarın sizin her şeyi bildiğinizi varsayan anlatımı var, kolay bir seri değil. Dark souls gibi seri işte anlayın, her şeyi halledersen zevk alırsın. Öyle rahat okunacak bir seri değil. Hele ki ilk kitap serinin en beğenilmeyen kitabı olarak fazla nazlı bir sevgili gibi. Alan yayınevi iyi olmalı yoksa yandık.

(Serkan) #154

Yanlış anlaşılmasın ama sonunda doyurucu bir epik fantazi serisi geliyor diye çok seviniyorum. Brandon Sanderson bir türlü basamadılar, Martin amca kitap yazmakta gevşek davranıyor. Yüzüklerin Efendisi yıllardır var. Zaman Çarkı iyi bir alternatif. Çevrilenlerden aklıma bunlar dısında epik fantazinin hakkını verecek kadar detaycı seri gelmiyor (unuttuğun olabilir). Son dönem cıkanlarıda yavan buluyorum. Özetle bana göre epik fantazi serisi konusunda açığımız vardı, Malazan çok iyi olacak.

Alfa ile az önce konuştum seriyi bazı sorunlardan ötürü alamamışlar. Hangi yayınevi aldı acaba :thinking:

(Cankut Değerli) #156

Epsilon almış olabilir mi acaba, bu ara bayağı güzel işler yapıyorlar.

(M. Ihsan Tatari) #157

Ya şimdi ben müjdeyi verdim ama kesin bir şey yok, onu da unutmayın. Hatırlarsanız birkaç sene önce Beyaz Balina almış, Niran Hanım’la anlaşmışlar diye teyit eden de bizdik. Sonra ne oldu? Çıkmadı kitap, basılmadı. Bunun da nereden baksanız bir senesi vardır. Fazla heyecan yapmayıp sakince beklemeye devam edin o yüzden :slight_smile:

Epsilon, İthaki kaldı. Başka kim almış olabilir ki. :thinking:

Tahminleri alalım :grin:

(Ali Cem Çimen) #159

Metis olabilir mi acaba ?

(∆) #160

Alfa olmadığına üzüldüm doğrusu. Hangi yayınevi acaba? Yky, metis, epsilon ?

(Buyici) #161

Benim gönlüm Epsilondan yana.