Metal Müzik Sevenler Cemiyeti 🎸

Şavaşçı ruhları ile sanki savaş çıksa en önde gidecekmiş gibi bir duruşu olan Türk sever bir grup Monowar. Özelikle bu şarkıyla kalbimi çalmışlardı ama renkler ve zevkler tartışılmaz.

Brothers everywhere - raise your hands into the air
We’re warriors, warriors of the world

5 Beğeni

Küfür mü ediyor :)). Ortam kalabalık tam dinleyemedim dinlicem.

2 Beğeni

Ya müziklerini pek sevmiyorum. Yoksa adamlarla sorunum yok. Türk sever olduklarını bilmiyordum. Bu açıdan ssempatimi kazandilar. o:)Ayrıca vs şarkıları yapıyorlar fakat bir savaş olsa en önce bunlar kaçar. :grin::grin:

1 Beğeni

Bende severim ancak sarkilari hep birbirinin aynı sözler ve sound olarak şimdi diyebilirsinki Ac/ Dc ile iron madiden de öyle ancak onlar en azından farklı konuları işliyorlar .

2 Beğeni

Bu arada metal sarki dinlemekte zorluk çekenler you tube ta metal altyazi diye bir kanal var belki altyazili dinlemek dinlemeyi kolaylastirir .Ozellikle megadeeath in bütün sarkilari neredeyse var .

4 Beğeni

Ben lisedeyken dinlemeye başlamıştım. Biraz deneyim ve keşfetme işi. Herşeyi dinleyip kendi zevkine uygun grupları bulmak önemli. Melodik grupları severim. Hafif bişeyler dinlemek isteyenlere folk metal gruplarını (benim favorilerim wintersun ve ensiferum) biraz daha sert isteyenlere ise melodik death metal gruplarını (benim favorim children of bodom ve norther) önerebilirim. Şöyle bi durumda var lisedeyken saatlerce dinlerdim ama artık biraz yaş aldım sanırım ara sıra birkaç sevdiğim parçayı dinliyorum kesiyor.

3 Beğeni

Kimse önermemiş ben de Amon Amarth önereyim…
Gerçi metal müzik dinleyenler sol siyasi partiler gibiler onlarca fraksiyonları var :slight_smile:

8 Beğeni

Ben metal müziğe lisedeyken Disturbed ile başlamıştım. Hala çok severim şarkılarını. O kadar çok grup var ki insan hangisini yazacağını şaşırıyor. Kaç yıllık grupları yeni öğrendiğim de oluyor - Judas Priest. Metal dışında müzik nadiren dinleyebiliyorum.

Sevmediğim çok az grup oldu ve Iron Maiden da bunlardan biri. Kapağında gökkuşağı olan albümünü dinledim, Dance of Deathi (sevmiş olmayı çok isterdim adı çok güzel) dinledim ama hoşlandığım bir şarkısı olmadı.

En son Cradle of Filth diye bir grup buldum. Her Ghost in the Fog şarkısıydı dinlediğim rastgele ve bayıldım. Tele rastgele Nemesis ve The Death of Love şarkılarını indirdim ve onlar da beni yanıltmadı.

Bir de şöyle bir Viking metal şarkısı buldum her gün dinliyorum;

4 Beğeni

Amon Amarth bütün müzik dinleme tarihimde en çok dinlediğim ilk iki gruptan biridir. Ama o kadar dinledim ki artık pek dinleyemiyorum. Efsanedir. :grin::grinning:

3 Beğeni

Ben çok uzun süre metal müzik dinleyemiyorum, ama benim de en sevdiğim metal grup Amon Amarth.

3 Beğeni

Şimdi farkettim bahsettiğim kapağında gökkuşağı olan albüm Pink Floyd’un albümüydü. Pink Floyd’u da sevememiştim.

1 Beğeni

Thrash metal , heavy metal’in bir alt türü. Ortaya çıktığı dönemde ekstrem metal şemsiyesi altında tanımlanan tür, günümüzde bu özelliğini yitirmiştir. Karakteristik olarak hız ve agresiflik ön plandadır. Thrash metalin ortaya çıkışı 70’lerin sonu ve 80’lerin başı olarak tarihlendirelebilir. Bu senelerde NWOBHM (New Wave of British Heavy Metal) türünden ve bazı punk rock etkileşimlerinin birleşiminden meydana gelmiş bir türdür thrash metal. Başlangıcı (ilk temsilcisi) Metallica olarak kabul edilir. Yakın akrabası speed metal ile kıyaslanacak olursa thrash metal çok daha agresiftir. Türün şarkı sözleri genellikle dünyadaki genel sorunlar, savaşlar, politikler veya çevre kirliliği ile alakalıdır ve bu gibi konularına sözlere dökerek, arkasına efsane gitar riffleri ile birlikte şarkıya dönüştürürler. Tatmamışlara hazır burada tavsiye ederim. Aşağıya bir kaç örnek albüm bırakıyorum.

8 Beğeni

Başlığın ismini metal muzik diye degistirsem daha mantiklin olmazmi Sizce de ? Başlık önerilerinizi bekliyorum , Mesela metal muzik severler cemiyeti gibi …

2 Beğeni

Düşünce biraz garip geldi. Metal müzik geçiş yapmak için basit bir çaba yeterli olabilir. Sadece ruhunun sesini dinlemen ve kulağının dikine gitmen yeterlidir. Sana tavsiyem belli gruplarla baslama. İlla en iyi grup senin ruhunu yansıtacak değildir. Youtube ve Bandcamp’da farklı gruplar dinle, olay ritimdir. Eğer ruh haline uygun, su üzerinde yüzen bir yaprak gibi huzuru yakaladığını, gözlerini kapattığında dahi her notanın vücudunu hissettiğin anı bulursan o senin geçiş noktandır.

En bilindik heavy metal şarkısıdır. Ama sana uyumlumudur kulaklarına bırak. Iron Maiden benim için üst noktadır ve tüm zamanların en iyi grubudur. Ama müzik dinlemeye death ve black veya alternatif tarzlarla baslayan biri için kulağa çok melodik gelebilir ve bu rahatsız hissetirebilir. Dünyanın en iyisi diye kendini zorlamak zorunda değilsin metal müzik çok geniştir ve kendi ruh haline göre ihtiyaçların değişir. Hep ruhu yakala o zaman zevk almaya baslarsın.
Mesela ruh halime göre üzüntü hissedince bir anda ince çizgiyi yakalaman gerekebilir;

Yukarıda paylaştığım şarkılar bibirinden çok farklı tarzlar olsada işlevsel olarak aynı ruh haline hitap ediyor. Ama hepsini dinleyebilmen elbette mümkün değil. Bu durumda klişe olacak ama yüreğinin götürdüğü yere git. Asla bir grup çok ünlü diye dinleme. Sesi izle ve sana yol göstersin. Ben ortaokuldan beri metal müzik dinliyorum, thrash metalden, alternatif tarzlara, death metalden, heavy metala, teknik deathden, black metale, post metalden deneysel ne varsa hepsine geçiş yapıp kulağımı ve ruhumun istekleri doğrultusunda müziğin zevkini doyasıya yaşadım. Grup işimlerine kafaya takma zamanla gitar riflleri, duvallara karısacak, vokal tarzlarını öğreneceksin, gitar tonlarına kulağın alışacak, bass gitar duymaya, aslında önde şarkı çalarken arkada neler oluyormuş demeye başlayacasın, bütünlüğü yakaladıktan sonra doyumsuz olmaya başlayacaksın farklı türler arayacaksın, tatmin duygusu saracak içini. O an geldiğinde metal müziğin sonsuz sularında yüzmeya başlayacsın. Bu uzun bir yol. Senin karar vermen gereken şeyi, müzikmi yoksa yaşam tarzımı noktası. Bir zaman sonra önünde belirecek yol bu olacak.

6 Beğeni

Öncesini bilmiyorum ama bence en başta dinlemeniz gereken müzik blues. Hepsinin atası bana kalırsa. Bir Muddy Waters, BB King, Jimi Hendrix, Steve Ray Vaughan, Willie Dixon, Eric Clapton, Jeff Beck, J. Lee Hooker, ilk aklıma gelenler, dinlemeden olmaz. Sonra yavaştan Beatles, Radiohead, Rollings Stones, Guns N’ Roses, Led Zeppelin, Deep Purple, Doors, Queen, AC&DC, Black Sabbath iyi gidiyor. Sonra metal müzik isteği, zevki kendiliğinden oluşuyor. Ben metallica’dan nefret ederdim, şu an bayıla bayıla dinliyorum. Rammstein ile başladım, benim için yeri çok ayrıdır. Tavsiye ederim, dinlememiş olan arkadaşlar varsa.
En son da tekrardan blues’a geri dönüş yapıyorsun. Ne de olsa her şeyin başı, ona döndürüleceksiniz:joy: En azından ben de ve çevremdeki çoğu kişide böyle oldu. Arada jazz da fena gitmiyor, kış geceleri özellikle.

3 Beğeni

Nispeten daha az bilinen iki grup tavsiye edeyim ben de.

Civil War - I Will Rule The Universe (heavy metal, power metal)

Ghost BC - Con Clavi Con Dio (heavy metal deyip geçeyim çok da alt türlerine inmeye gerek yok)

3 Beğeni

Başlık müzik sevenler cemiyeti olarak degistirilmistir .

2 Beğeni

dernek kuruldu… sonraki aşama bir mekan bulup metal müzik eşliğinde okey, 51, batak oynamak… :slight_smile:

4 Beğeni

Kartları hazırla jdksksksls

2 Beğeni

Art Rock türüyle ilgili bir sorum var 21st Century Schizoid Man bildiğim en eski Art Rock parçası ve 1969 yılında çıktığını biliyorum ama bu tabloda nereye ekleyeceğim hakkında hiçbir fikrim yok bilgisi olan hangi türden türediğini söylerse sevinirim.
image

3 Beğeni