Metal Müzik Sevenler Cemiyeti 🎸

Sonunda yeni bir albümü daha bitirdim . Albüm önerilerine açığım aklımda seplutura var ya da exodus .

Bu arada Bu albüm görmüş olduğum en iyi Thrash Metal albümü . Bundan sonra big four değil sadece Big One var ,o da slayer .

1 Beğeni

Control Denied - The Fragile Art of Existence öneririm. Bu arada Slayer - Still Reigning izlemeni tavsiye ederim güzel DVD Reign in Blood albumün tamamının performansı var. Devamında Live Intruion ve War At The Warfield seyredebilirsin.

2 Beğeni

Ölü toprağı atılmış buraya :space_invader:

3 Beğeni

Harbiden öyle olmuş. Ben de şöyle atayım o toprağı (üzerimizden).

3 Beğeni
3 Beğeni

Zannederim iyi bilinen grupların birçoğundan bahsedilmiş ve bu grupların farkına varılması diğer gruplara nazaran nispeten daha kolay. O yüzden daha az bilinen gruplardan örnekler vermeye çalışacağım.

Skyclad - Hybrid Blues

Skyclad’ın yeri benim için epey ayrı. Folk ve Metal ögelerini çok başarılı bir şekilde birleştiren ve zaman içinde çok güzel bir şekilde evrilen bir oluşum. İlk albümleri The Wayward Sons of Mother Earth bir hayli sert bir sound sergilerken, yıllar içerisinde grubun kendi çizgisini oluşturduğunu gözlemleyebilirsiniz. Tüm albümlerinin tek tek dinlenmesini öneririm, ama dinlemenizi önerdiğim ilk albümleri A Semblance of Normality’dir. Harika riffler, güzel güfteler, mükemmel şarkı sözleri. Daha ne olsun. Hele bir Like… A Ballad for the Disenchanted diye bir şarkıları vardır ki, böyle bir şey olamaz. Anotherdrinkingsong, The Song of No-Involvement, Lightening The Load, A Survival Campaign. Hepsi birer altın değerinde. Başka albümlerinden olsalar da, Penny Dreadful ve The Well-Travelled Man de benim çok sevdiğim ve yine dinlenilmesini tavsiye ettiğim şarkılar arasındadır.

Lost Society - Trash All Over You

Lost Society, Finlandiya’nın bağrından kopmuş gelmiş bir yiğitler topluluğu. Enerji dolu lanetler olarak tanımlayabiliriz. Hareketli ve keskin sesler istiyorsanız bu çocukları bir dinleyin derim. Özellikle eskinin metal ustalarına selam çaktıkları Lethal Pleasure adında bir şarkıları vardır ki, Poison Was the Cure, Hit the Lights ve Phantom Lord efsanelerinin bir yavrusu olsa ortaya çıkacak şey bu olurdu. Bu yavrucakların bir de Finlandiya’da bir ayakkabıcıda ufak bir gösterileri vardır ki dinlemesi çok keyiflidir. Kardeşler kundura.

Evile - Thrasher

Evile, Havok ve Savage Messiah ile birlikte 2000 sonrası thrash-metal sahnesinde benim için çok önemli bir yere sahip. Bana kalırsa eski grupların bir çoğunun kaybetmekte olduğu o enerjiye müzikte yeniden hayat verip serseri serseri kafa sallatmayı başardılar. Evile’ın Five Serpent’s Teeth ve Savage Messiah’ın The Fateful Dark albümlerindeki bütün şarkıları dinlemenizi öneririm.

Önerdiğim diğer şarkılar:
Evile - In Memoriam (vefat eden basçıları için yazdıkları harika bir ballad, Matt’in sesinin James Hetfield’ınkine gereğinden fazla benzediği bir şarkı)
Evile - Dawn of Destruction
Savage Messiah - The Accuser

Bonded by Blood - The Evil Within

Tamamen şans eseri denk geldiğim ve bir Exodus şarkısı ismini taşıdığı için dinlediğim bir grup. Yalnızca Feed the Beast isimli ilk albümlerini dinledim ve albüm tek kelimeyle harika. Yalnızca Zakk Wylde etkisi midir, nedir bilmiyorum, o kadar fazla pinch harmonic kullanmışlar ki, her pinch harmonic duyduğunda bir shot at tarzı oyunlar oynayabilirsiniz. Bununla birlikte, yine de kesinlikle dinlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir albüm.

Warlord - Child of the Damned

Warlord’un 1983 yılı çıkışlı Deliver Us albümü New Wave of British Heavy Metal dediğimiz alt türün kesinlikle en nadide örneklerinden biri. Deliver Us from Evil ve Penny for a Poor Man şarkıları benim Child of the Damned ile birlikte en beğendiğim şarkılardandır. Not: Hammerfall seven arkadaşlar varsa, bu şarkının coverını Hammerfall’un ilk albümünden dinleyebilirler. O versiyonu da epey güzeldir.

Demon - Night of the Demon

NWOBHM deyip de Demon’dan bahsetmezsek olmaz. İlk albümleri Night of the Demon ve ikinci albümleri The Unexpected Guest yine bu türün mihenk taşı diyebileceğimiz türden eserler. Blind Guardian dinleyen arkadaşlar Demon’ın Don’t Break the Circle şarkısının bir coverını Follow the Blind albümünde duymuş olabilirler.

Unanimated - The Endless Beyond

Unanimated ile Dissection dinlerken tanıştım. Dissection’ın Reinkaos albümüne olan benzerliği zaten su götürmez vaziyette. Harmoniler, yüksek bpm, sert ve çiğ gitar soundu, “guttural” vokallerden hoşlanıyorsanız, ama bunun yanında mix ve mastering’in eli yüzü düzgün olsun diyorsanız bu şarkıyı dinlemeden geçmeyin. Eğer daha önceden Dissection’ı dinleyip beğenmişseniz, bu şarkının da bulunduğu In the Light of Darkness albümünü çok beğeneceğinizi düşünüyorum.

Thrown to the Sun - Burning Circle

İşte Türk bir grup! Hem de öyle böyle bir grup değil. Teknik ve progresif death metal diyebileceğimiz türde yaptıkları müzikler. Ne yazık ki iki albümden sonra dağıldı, ama birlikteyken ortaya çıkardıkları işler boş işler olmaktan bir hayli uzak. Aslında Thrown to the Sun’ı buraya dahil etmeyecektim ama Türkiye’de dahi pek bilinmemeleri hafiften üzücü. İlk albümleri Of Oceans and Raindrops beni kendine anında hayran bırakmıştı, belki burada görüp de ilk defa dinleyecek olan kişileri de aynı şekilde etkiler.

Şeref grupları:
Rivendell (Yalnızca üç albümü bulunan Yüzüklerin Efendisi temalı Folk-Black metal. Elven Tears albümü türünün dinlediğim en başarılı işlerindendir.)
Falkenbach (Yine Folk ve Black metal sularında müzik yapan güzel bir oluşum. Şarkıları İskandinav mitolojisi ile alakalı.…Where His Ravens Fly…
Pentagram: Türk metal müziğinin ağababalarından olan Pentagram’ı es geçersek olmaz. Dinlenilmesi ve bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.

İyi dinlemeler!

9 Beğeni

O zaman ölüyü diriltme zamanı

En sevdiğim Mettelica sarkisi ,James bu sozlerle hapse girmekten zor kurtarmis kendisini vallaha .

1 Beğeni

Şu şarkılarla coşuyorum şuan, ikisini de yeni buldum.

1 Beğeni

Pentakill grubunun 1. ve 2. albümünü şiddetle tavsiye ederim.

2 Beğeni

Metale başlayalı 2- 3 ay oldu şöyle bir tavsiye listesi hazırladım :fearful: Bu arada aşağıdaki ankete herkes davetlidir.

1. herşeyden önce blues ile başlayın bir ay blues dinleyin (Jimi Hendrix ,B.B. King ) :triumph:

2 ) Bluestan sonra Hard rocka geçiş yapabilirsiniz özellikle Ac Dc tavsiyemdir tabi başka muhteşem gruplarda var . Hard rock tan sonra Heavy Metale geçebilirsiniz :wink:

Not: şimdi bazı insanlar müzik türlerini karıştırıyor o yüzden küçük bir bilgi birakicam buraya öncelikle Heavy Metal ile Thrash Metal farklıdır , Thras metal daha gurultuludur ve Heavy gibi aşk meşk konularına girmez yazının sonu da heavy ve Thras metal gruplarının isimlerini ayrı ayrı yazacağım :guitar:

1. on yargilarinizda kurtulun, yok efendim metalciler satanist onlar kedi kesiyorlar gibi önyargıların yani sira ya ben sevmesem filanda demeyin seversiniz metal gayet kaliteli bir türdür :hammer:

2. Popüler gruplardan bir ile başlayın
    Heavy metalden Iran Maiden :confounded:

Thras metal de : Metelica ile başlayın özellikle just for all albümü tavsiyemdir o albüm biraz progserif öğe taşır :smirk:

1. farklı türler deneyin ( senfonik metal , melodik death metal viking metali (Amon Amorth) vb)
    Not : illa Thrash Metal sevemk zorunda değilsiniz :smirk:

6)Gaza gelmek handbang yapmak zorunda değilsiniz.şahsen ben hala metal dinlerken gaza gelmiyorum,Öyle evi dağıtmak camları kırmak tarzım değil bildigin koltuğa oturup sanki Müslüm Gürses dinler gibi metal dinliyorum nitekim Rock dinlerken de o modayım çoğu zaman :mask:

1. Doğru Handbang yapmayı öğrenin ,Yanlis yapilan handbang gelecekte cok ciddi sagilik problemine yolla açabiliyor :sunglasses:

2. her grubun albumunun vokalistini, gitaristini ,album ismini ve çıkış tarihini bilmek zorunda degilsiniz :smiling_imp:

3. Her grubu sevmek zorunda değilsiniz metal sevipte punk müziğe yakınlığı yüzünden Slayer sevmeyen bir sürü insan var :astonished:

4. bu yapacakların tamamen benim gozlemlerimdir,
    Thras metalde teutonic gruplar diye bir sey var bunlar 4 büyük Alman grubuna verilen isim bunlar sırasıyla Kretor,Sodom,Tankard ve desturition bu gruplar Mettelica, Exodus Megadeath gibi grupalra gore biraz daha sertir. O yuzden once bu gruplar ile baslamayin :stuck_out_tongue_winking_eye:

Heavy Metal : Iron Maiden, Mötorheadh Black Sabbarh, Judas priset

Thras Metal: Metelica,Megadeath,Slayer,Kretor,Sodom,Overkill

Uzman bir metalci sayılmam elimden gelinin en ikisini yapmaya çalıştım :slight_smile:

2 Beğeni

En iyi Thras Metal gruplari

• Mettelica
  • Megadeath
  • Exodus
  • Slayer
  • Kreator
  • Sodom
  • Testement
  • Anthrax

0 oylayanlar

1 Beğeni

En iyi Heavy Metal gruplari

• Motorheadh
  • Black sabbath
  • Iron Maiden
  • Judas priest

0 oylayanlar

1 Beğeni

Mettelica, Metallica mı? Yoksa farklı bir grup mu?

1 Beğeni

Yanlis mi yazmışım ismini ? :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Beğeni

Yıllardır yanlış grubu mu dinliyorum dedim. Google amcaya sordum. Böyle bir grup yokmuş.

1 Beğeni

Haaa… olur böyle vakalar Türk polisi yakalar☺

1 Beğeni

Şimdi bu anketi nasıl oylayalım ?

Iron Maiden mı diyecez Motörhead mi ?
Metallica mı Megadeth mi ?

Oyum hepsine :smiley:

1 Beğeni

Illaki bir tanesi özeldir :slight_smile:

1 Beğeni

Bu cemiyete de katılayım. Bence Iron Maiden en iyi metal müzik grubudur. Özellikle Empire of the Clouds ve Dance of Death birer şaheserdir.

Ben, Iron Maiden ile Metallica arasındaki farkı Mozart ile Beethoven arasındaki farka benzetiyorum. Iron Maiden ve Mozart notaları bol miktarda kullanmıştır. Metallica ve Beethoven ise birazcık daha düz seslere başvurmuştur.

1 Beğeni

Megadeth olacak bi de :stuck_out_tongue:

1 Beğeni