Michael Moorcock Elric Serisi (İthaki Yayınları)

Evet ilknokta’da bir seneden uzun süre ilk üç kitap tanesi 9.90’dan satıldı.

2 Beğeni

Betimlemeler için sıradan demişsiniz ama aksine ben betimlemelerin renkliliğine vurulmuştum. Yazar iki üç cümlede sinema perdesi gibi herşeyi önüne açıyor okuyanın.

1 Beğeni

İlk kitaptaki öyküler fanzin için yazılmış sonradan kitapda toplanmış. 3ncü kitaptan sonrakiler dorudan kitap olarak yazılmışlar, o yüzden araların anlatım ve hikaye akışı farklılıkları var.

3 Beğeni

Bir arkadaşımız okuma sırası paylaşmıştı ona göre okuyabilirsin.

1 Beğeni

Michael Moorcock Elric Serisi (İthaki Yayınları) Gönderisinden tartışılmaya devam ediliyor:

@Ufuk Evet abi demin gezinirken gördüm @Tansael o zaman okumaya devam. @annihilator hocam belki de ilk kitap dolayısıyla öyle hissetmişimdir, çok dağınık gelmişti bana zira, kalan kitapları edineyim o zaman.

Cevaplar için teşekkürler ederim

2 Beğeni

Dağınıklık konusunda haklı olabilirsin. Çünkü yazarın tarzı bu şekilde. Tarzı romandan ziyade uzun hikaye şeklinde. Ayrıca şunu da belirteyim ki yanlış yönlendirme olmasın. Serinin tamamı böyle. Üçüncü kitapla birlikte hikayeler roman boyutuna ulaşıyor ama yine de tam roman diyemem.

1 Beğeni
7 Beğeni

Evet seri tamamlandı

1 Beğeni

Aynen, tamamlanmış oldu.

2 Beğeni

Aslında tam olarak tamamlanmadı. Tamamlanan “Melniboné’nin Son İmparatorunun Tarihçeleri” isimli derlemesi. Bu derleme içinde bulunmayan 5 hikaye daha var, çizgi roman olarak çıkanlar hariç. Hikayelerden biri 1973’de yayınlanmış, Elric’in Melnibone’ye geri dönüşünde olan olayları anlatıyor. Diğer üçü “The Moonbeam Roads” serisi, Oona von Bek ile olan maceralarını konu alıyor. Sonuncusu Swords and Dark Magic dergisinde yayınlanan Ayhüznü ve Prenses Nauha ile Beyaz Kılıç’ı aramalarının hikayesini. Onlarda yayınlanırsa süper olur. Henüz yayınlanmayanlar şunlar;

Elric: The Return to Melniboné (1973)
The Dreamthief’s Daughter (2001)
The Skrayling Tree (2003)
The White Wolf’s Son (2005)
Red Pearls (2010)

10 Beğeni

Bu kitaplarda Altıkırkbeş’in kitaplarında yer alan hikayeler de mevcut mu? Mevcutsa 6 kitabın içinde tüm Elric hikayeleri var mı? Aralarındaki çok büyük sayfa sayısı farkları bu yüzden sanırım.

İçlerinde 645 den çıkan hikayelerin hepsi mevcut. Bunların haricinde başka hikayeler ve makaleler de var.

6 Beğeni

Arkadaşlar Ruh Hırsızını okuyan ve takas yapmak ya da satmak isteyen varsa bana ulaşabilir mi

Selamlar, yeni bir konu açmak istemedim, o yüzden buraya yazıyorum. Elric’i çok merak ediyorum, 6 kitabı da almayı düşünüyorum ama merak ettiğim bazı durumlar var:
1.Kitaplar hikaye hikaye gidiyor, Elric’in bir Yüzüklerin Efendisi gibi bir finali yok mu, yoksa parça parça birçok konudan öyküler mi anlatılıyor? Conan gibi olduğu söylenmişti bana. Finali yoksa alamam, zira final görme hastalığım var, bir roman bir dizi bir animasyon dizi ne kadar güzel olursa olsun eğer finali göremezsem burukluk yaşıyorum.
2. Yukarıda da bahsedilen, öykülerin kronolojik sıraya sahip olmadığı konusunun sebebi nedir? Zaman atlaması mı yapılmak istenmiş?

Bir finali var. Aslında İlk yazıldığında finale kadar gidiyor, yani birinci kitapta finali var. Karakter çok tuttuğundan dolayı sonra geçmişi yazmaya başlıyor yazar. Krolonolij sıraya göre okursan daha zevkli olur.

2 Beğeni

Merhaba, kronolojik okumak çok zahmetli oluyor. Bildiğim kadarıyla bunlar zaten çıkış sırasına göre yayınlanmış. Star wars’ daki gibi çıkış sırasına göre okumayı ardından belirli bir süre geçtikten sonra reread yaptığım zaman sizin listenizdeki gibi okumayı düşünüyorum. Sizce bir sakıncası olur mu? Yani anlam bütünlüğü açısından?

İlk kitap yayınlanış sırasına göre gidiyor, diğer kitaplarda bu sıra yok karışık ilerliyor sonrasında. Moorcock’un kendisi "Melnibone’lu Elric ile başlayıp Fırtına yaratan ile bitirmemizi tavsiye ediyor daha önce hiç okumayanlar için. Ben ilk okumamı 6.45’den yaptım onlar bu sıraya göre yayınlamışlardı, tabi tüm hikayeler yoktu onda. Benim tavsiyem kronolojik sıra olur, diğer türlü olayların hangi ara geçtiği çok belli olmuyor ya da hikayelerin ortalarına doğru anlaşılmaya başlıyor. Tercih sizin.

3 Beğeni

Okuyacağım zaman bakacağım, teşekkürler.

Bir zamanlar 9.90 satılıyordu sanki ilk kitaplar. Şimdi %50 indirimle bile 150 lirayı buluyor tüm seri. Hatta nadirde beş kitabı 300 liraya gördüm. Baskısı mı tükendi diye ürktüm '((

1 Beğeni

İlk kitabın baskısı tükenmiş durumda. Fiyat o yüzden yüksek

1 Beğeni