Ne Zaman Okuyorsunuz?

Selamlar,
Birebir bu başlık altında olmasa da günlük okunan sayfalar, kitaplar forumda sıkça paylaşılıyor. Kendi adıma bunları okurken bazen (tamam çoğu zaman) kıskanıyorum, bazen motivasyon oluyor telefonu/forumu okumayı bırakıp kitaba dönüyorum, ama ne zamandır bunun üzerine düşünüyorum.
He bir de limitli süre içerisinde okunacak hedef kitap sayılarını görünce (bunlara gerçekten çıldırıyorum) inanılmaz moralim bozuluyor.

Nedenlerini şöyle sıralayayım; kendimi hep iyi okuyan birisi olarak tanımlamışımdır, boş vakit doldurmak için kitap okumam, kitap okuyabilmek için boş vakit yaratırım’cılardan yani. En çok zaman çalan sosyal medya vb pek sevmiyorum, ama sanırım en çok zamanımı instagram alıyor, o da gittikçe azalıyor çünkü “çok bozdu”. Neyse işte arabada, yolda, çoğu insanın tv izlediği saatlerde, yatmadan önce vs psikolojim elverdiğince okuyorum. Sabah 9 akşam 6 çalışan bir modern zaman kölesi olarak elimden de daha fazlası gelmiyor. Ama okunacak çok kitap var ve daha ne yapabilirim bilemiyorum. Bu vesile ile haykırmak istiyorum yahu siz bu kadar kitap okuyabilecek zamanı nereden buluyorsunuz? :woozy_face:
Şaka bir yana merak ediyorum, zamanı efektif kullanma konusunda neler yapıyorsunuz?
En çok ne zamanlar kitap okuyabiliyorsunuz?
Aynı anda kaç kitap okuyorsunuz?
Genel olarak okuma alışkanlıkları konusunda yazarsanız sevinirim. Belki kendime çalabileceğim bir şeyler çıkar.

10 Beğeni

Forumdaki kitap canavarlarından (iyi anlamda kullanıyorum :smiley: ) biri değilim ne yazık ki. Ama ben de kendim hakkında bir iki bir şey söylemek isterim. Üniversite öğrencisiyim ve şu an ara tatile girdim. Çalışmıyorum yani gün benim. Bu yüzden de kitap hedefleri koydum. Bu ay okuyacağım kitapları belirledim falan. Ama nedense şu an sürünerek okuyorum gibi. Halbuki o kadar çok okumak istediğim kitap var ki. Bir rafım arkalı önlü dolu. Mesela bir alışveriş yapıyorum ve diyorum ki “bu kitap geldiği anda buna başlayacağım”, sonra kitap geliyor ve ben birden bire ‘gelirse hemen başlayacağım’ başka kitaplar buluyorum. Bunun nedeni bence şımarıklık. Çünkü şu an ekonomik olarak kendimce iyiyim ve istediğim kitabı alabiliyorum. Lisedeki zamanlarım gibi olsaydı para biriktirmek zorunda kalırdım. Rahatlık böyle bir şey…
Ama bu ay sürünerek de olsa hedeflediğim kitapları bitirmek için çalışacağım. Hepsi de güzel kitaplar. Monte Cristo Kontu çok iyi gidiyor ama onu bile okuyasım gelmiyor. Boş boş duvara bakmak neden bu kadar cazip geliyor bilmiyorum.

9 Beğeni

İlk yazarken “psikolojim elverdiğince” derken bunu kastediyordum aslında, sanırım biraz kaygı/sıkıntı seviyesiyle ilgili boş boş ama tam anlamıyla boş boş bir şeye bakmak bu aralar bana da daha kolay geliyor, reklamda teşhis koymuş aslında Gülse Birsel; pandemik atak, bir nevi.

2 Beğeni

Genel olarak akşamları okuyorum. İşten dönünce forumda takılıyorum, belki biraz oyun oynarsam oynuyorum sonra kitaba geçiyorum. Yani zamanı kendim yaratmaya çalışıyorum. En az 50 sayfa okumaya çalışıyorum. Hafta sonları öğlen başlıyorum sıkılınca bırakıyorum sonra tekrar başlıyorum böyle gidiyor. Birden fazla okuduğum zamanlarda oluyor ama çok nadiren :slightly_smiling_face:

8 Beğeni

Komşularım, şehir hayatına uyum sağlayamayan bir sığır sürüsü gibi gürültü çıkarttığı için, genellikle el ayak çekilen saatlerde okumayı seviyorum. Gece 01:00-03:00 arası diyebiliriz. Eğer okuduğum kitap çok sarmışsa sabah 06:00’da uyanıp gürültüleri başlayana kadar okuyorum.

Evcil hayvanımın bakımı haricinde bir sorumluluğum olmadığı için istediğim saatte istediğim kadar okuma şansım var ama “skor” çoğu ay sonu 3-4 kitapta kalıyor.

Farklı türde kitaplar olmak koşuluyla en az 3 kitap okuyorum, şöyle özetleyeyim;
Kitap kulübüyle okunan kitabı aydaki gün sayısına bölüp, gün gün okuyorum.
Yine kulüp için belirlenen 3 aylık periyotta okunacak kitabı bazen haftada bir iki gün 5-10 sayfa okuyarak ilerliyorum. (Kitap bu şekilde okunmaya uygun bir kitap.)
Esas kitap diyebileceğim kitabı bitirene kadar okuyorum ve bu esas kitap eğer sarmamışsa araya bir öykü kitabı ekliyorum.

Normalde bu şekilde ayda ortalama 12 kitap okuyabiliyordum ama pandemiyle birlikte hızım, motivasyonum ve hayata dair umutlarım tükendiği için çoğu ay 3-4 kitap iteleye iteleye anca bitiyor. İki işte birden çalışırken daha çok okuyordum ne yalan söyleyeyim, bomboşluk da ayrı bir ızdırapmış.

6 Beğeni
  • Çocuklar uyuduktan sonra yatana kadar (22’den sonra oluyor bu genelde)
  • Otobüs veya metro ile işe gidiyorsam bu süreçte (1 saat kadar)
  • Arabayla geldiysem sabah iş yerinde (yine 1 saat kadar)
4 Beğeni

Başlık çok yararlı olacaktır kesin :slight_smile:
Kış olmadığı sürece, herkes uyumuşsa ben de uyumadan önce, uyandıktan sonra herkes uyanana kadar (saat sabah 4-8 arası)
Online dersler varken bir yandan öğretmeni dinler, arkapalnada kitap okurdum, gayet güzel okuyordum da :sweat_smile:
Ama kış hep ters etki bırakıyor, sadece otobüste (1 saat) okuyabiliyorum. Bir ay boyunca hiçbir şey okumadım, yarın itibariyle geri döneyim:))

5 Beğeni

-Sabah erken kalkarsam ve uykum el verirse bizimkiler uyurken bazen çok nadir de olsa
-Öğlenleri online derslerden zaman kalırsa veya ders çalışmaktan ki bazen Avlu Saatimde(Ben 20 yaş altı salınma saatime Avlu Saati diyorum da :rofl: ) parka giderek okuyorum
-Bilgisayardan kopabilirsem akşam komple okuyabilirim
-Gece uykum kaçarsa okurum bir de

4 Beğeni

Ben genellikle sabahları kahvaltı yaparken okuyorum, en sevdiğim iki şey bir araya gelmiş oluyor. Kahvaltım bittikten sonra da mutfak masasında okumaya devam ediyorum çünkü mutfak çok güzel ışık alıyor ve doğal ışıkta kitap okumak müthiş. Gün ışığında kitap okumayı daha çok seviyorum. Gece uykum kaçtığında da sabaha karşı okuyorum.

4 Beğeni

Çok durak kaçırdım öyle yolda okurken…

3 Beğeni

Yeni kitap almadan önce.

Bir tasarruf yöntemi olarak: Vicdan.

7 Beğeni

3 Beğeni

Sabah uyandıktan sonra, ders teneffüslerinde ve derslerimi yaptıktan sonra akşam okuyorum.

Aslında aynı anda kitap okumuyorum. Ama okumak istiyorum.
Her ay başlamazdan evvel defterime yazıyorum. Mesela bu ay 10 kitap okuyacağım ve hangi kitapları okumak istediğimi de yazıyorum. Ama 2-3 gündür kitap okumuyorum. Bugün başlayacağım. :slightly_smiling_face:

4 Beğeni

Benim için hayal düzeyinde “ayda 10kitap” okuyabilmek.
Meraktan soruyorum, mesela bunlar roman türünde ortalama 300-400 sayfadan mı bahsediyoruz yoksa novella, çizgi romanlar vb dahil mi?
Sormamın sebebi aynı konuda konuştuğum biris ayda 20den fazla okuduğunu söylemişti, ama çocuk kitapları (toplam 1000kelime gibi kitapları da) okuyup dahil ediyormuş :exploding_head:
Ben ayda bir roman bitirsem şanslıyım sanırım.
He bir de şu var, ben ortalama 10dan fazla kitap okuyorum, aynı türden olmamasına özen göstererek, bu yüzden bir kitabın bitmesi daha uzun sürebiliyor, bir ay hiç kiyap bitirememişken bir sonraki ayda 5 kitap birden bitiyor.

2 Beğeni

Online dersim yoksa sabah saatlerinde okumayı tercih ediyorum. Öğleden sonra hazırlık aşamasında olan soru bankası üzerinde çalıştığım için istesem de okumayı ertelemek zorunda kalıyorum. Akşam saatleri ise en sevdiğim zaman dilimi. Annemle babam uyumaya karar verdiğinde odama çekilip çarşafa dolana dolana okuyorum.

2 Beğeni

Öğlenleyin derslerle uğraştığımdan dolayı akşamları okuyorum. Eskiden saat 15:00 gibi okurdum, akşama bırakmazdım. Okuma aktivitesi akşama kaldığı günden beri alışamadım akşamları okumaya. Belki de derslerden dolayı zihinsel yorgunluktandır.

3 Beğeni

Roman türünde okuyorum. Bu ay forumda olan etkinliklere katıldım ve bu ay o kitapları okuyacağım. :slightly_smiling_face:

Hayır, çizgi roman okumuyorum.

Benim için tür fark etmiyor. Ama çok bilim-kurgu okumayı çok sevmiyorum. Benim için akıcı olmuyor.

Ama geçen ay 10 kitap okuyamadım. 8 kitap okudum.

2 Beğeni

Başarılarınızın devamını diler, kıskanarak izlerim. :slight_smile:

1 Beğeni

Teşekkürler. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Pandemi öncesi, çocuğumu kursa götürdüğüm zamanlarda, derslerden çıkmasını beklerken çok okuyordum. Hatta taşımaya erinmeyip yanımda Dune kitabını götürüyordum ağır olmasına rağmen. Kurs bitimlerini beklerken çok kitap okudum. Kara Karga Dünya Masalları’nın çoğunu bu şekilde bitirdim.

Bunun harici genelde evde akşamları okuyabiliyorum.

2 Beğeni