Neal Stephenson'un Barok Döngü Üçlemesi'nin İlki Bizlerle: "Cıva"

Betimleme ben de severim. Yazarın yarattığı dünyanın gerçekçiliğini artırır benim zihnimde. Bu kitap açısından sorun betimlemelerin başarısızlığı. Belki de sorun bendedir :slight_smile: Ama Neal Stephenson alt sıralara düştü listemde. Mesela katkıda bulunduğu Mongoliad kitabını sevmiştim. Anathem oradan gelen krediyi tüketti :slight_smile:

3 . kitap için bandrol alındığını görünce 2 gün önce ilk kitap Civa’yı okumaya başladım. İlk kitap Civa aslında 3 kitap.

1. kitap - Civa
  2. kitap - Vagabondlar Kralı
  3. kitap - Odalık

Okuduğum bölüme kadar olan kısımlar da kurgunun arka planı tarihsel gerçekliklerdi. Örneğin Newton optikle ile ilgili çalışmalar yaparken gözüne bir iğne sokmuş. Bu olay bir kurgu içerisinde kitapta anlatılıyor.

Veba, para, din, reform, kilise, bilim, üniversiteler hanedanlar, kraliçe vb bir çok tarihsel gerçekliği kurgunun içerisinde görebildim.

Okumam biraz fazla yavaş ilerliyor, çünkü şu neymiş, bu gerçekten var mıymış diye İnternet’e çok sık bakma ihtiyacı hissediyorum ama bu derece yavaş ve takılarak okuyor olmama rağmen ben kitabı sevdim.

9 Beğeni

İşte bir umut belki biraz bizi nesnel anlatır. Türkler iyidir ama işte haremden kızı kurtarmak istedim gibisinden bir şeyler yazar. Yine de okuyacağım.

1 Beğeni

Bu sabaha karşı okumayı tamamladım. Bu başlığa kitapla ilgili bakacak olanlara genel bir fikir vermesi için 1-2 cümleyle forumda farklı bir başlıkta kitapla ilgili düşüncelerimi paylaştığım bağlantıyı ekliyorum.

4 Beğeni

Muhtemelen 2. ciltte olan 2 kitap nedeniyle yapamadılar bunu. Yazar okurun 4 kitap Bonanza ve 5. kitap Cunta’yı eş zamanlı okumasını istemiş. 4. ve 5. kitap aynı zaman dilimleri içerisinde çoğu zaman dünyanın iki ayrı ucunda olan olayları anlatıyor ve yazar eş zamanlı okunursa okur için daha anlaşılır olacağını düşünerek 2. cilt olan Karışıklığı 4. kitaptan bir bölüm 5. kitaptan bir bölüm olacak şekilde okuma düzenlemesi yapmış.

1 Beğeni

Sana bir sorum var @alper. Kitaplardaki anlatım hep bu şekilde, geniş zamanlı olarak mı geçiyor? Yoksa sadece ilk bölüm mü böyle? Daha önce sorulduysa kurusa bakma :slight_smile:

2 Beğeni

Evet, geniş zamanlı olarak geçiyor.

3 Beğeni

Yaa, tüh :confused: Kitabı alıp almamakta kararsızım. Şimdiye dek yaptığın tüm yorumlar nedeniyle ilgimi bayağı çekmişti aslında. Ama bu hiç iyi olmadı :confused:

Geniş zamanlı anlatımla çevrilen kitapların içine bir türlü giremiyorum ben. Çok rahatsız ediyor beni. Yeni Paris’in Son Günleri’nde de aynı sorunu yaşamıştım.

4 Beğeni

Okurken benim de ara ara hikayenin genel akışından koptuğum oldu ama bu daha çok yazarın tercih ettiği yoğun detaylı anlatım nedeniyle oldu. Hikayenin arka planında anlatılan tarihi gerçeklere ilişkin çok fazla bilmediklerim vardı ( gerçi hala var :slight_smile: ) ve bu bir çok kez hikayenin akışından kopmama neden oldu.

2 Beğeni

İlk defa alfa yüzde elli indirimi görünce aklıma direkt bu seri geldi. Kidegada enparalı olunca 120 liraya geliyor üç kitap. Ayin enparalısından artı olarak 25 tl düşüyor mu bilmiyorum. Enparali bile değilim.

Forumdaki yorumları da daha şimdi okuyorum. Bir daha kitap almayacaktım bu sene. yine sözde kaldık ://

1 Beğeni

Enparalı olanlar koşulları yerine getirince Kidega da 100 TL üzeri siparişlerinde 25 TL iade alıyorlar.

Şu an kidega kampanyası özellikle Alfa ve İthaki citlililer için çok iyi. Yüzde 50 indirim, küçük bir miktar daha enparalı indirimi ve koşulları sağlayan ayın enparalısı için 25 TL iade.

1 Beğeni

Ben de bu vesile ile bu 3lemeyle birlikte Bedenin Tarihi ve Farseer serilerini almayı planlıyorum. Okunması zor olması biraz gözümü korkutsa da alternatif tarih kurgusu olması ve içinde bulunduğumuz dünyaya ait pek çok gerçel öge bulundurması nedeniyle ilgimi çekti.

1 Beğeni