"Nerede o eski oyunlar?" Dediğimiz Oyunlar ve Muadilleri

Komşu tavuğu meselesi değil. Commodore direk oyun için geliştirilmiş bir aletti. Amstrad ise “basic” yazılımı içindi. Babam disketler dolusu kod yazardı, bir toplama işlemi olsun diye :smiley:
Hatta ben görmedim ama onda bir de “punch” kartı varmış. Kartı delip delip makinaya takıyorlarmış, makinada işte ışık yakıyor deliklere göre… Bunu yapan adam da Jeoloji Mühendisi :smiley:
Ama işte ODTÜ… Demem o ki gençler (Alper abi hariç okuyanlar) iyi okullar kazanın, nimetlerinden faydalanın…

EDİT: Disket dediğimde öyle el kadar kare olanlar değil A4 yarısı kadar olup bir iki MB bişi… :smiley:

3 Beğeni

Evet, Amstrad basic ile geliyordu, PC’ye terfi edince DOS ile tanışmıştık. Benim 90-91’de bir arkadaşımın babası Tübitak Gebze’de çalışıyordu, biz de babası sayesinde ortalıkta pek bulunmayan bazı programları disketlere kopyalayıp, öğrenmeye çalışıyorduk.

1 Beğeni

Önce Commodore sonra Amstrad’a geçiş yapmıştım.
Commodore’da Usagi Yojimbo ve California Games, Amstrad’da Robin Hood, Who Dares Wins unutulmaz oyunlarım :slight_smile:

3 Beğeni

Bugün ikinci kez Usagi Yojimbo’dan bahsedildiğini görüyorum, hayrolsun :slight_smile: Kılıcı kınına nasıl sokacağım, rahibe nasıl selam vereceğim diye öğrenmeye çalışırken kafayı (ve joyistiği) kırmıştım.

California Games ve Digger’ı da ortaokulun Basic kursunda, ders sonunda çok oynardık.

6 Beğeni

C64 döneminde açıkçası Wizard of Wor’u(WoW :sweat_smile:) kaotik coopu sebebiyle seviyordum… Ayrıca rainbow island’ı da çok severdik… Favorilerimden biri de Kane diye bir oyundu… birinci bölümünde kuş avlardık okla, ikinci bölümde atla trene karşı yarışırdık(soymak için sanırım)…

Ama aklımda Usagi Yojimbo C64 değil de çok daha sonra, 486dx PC döneminde kalmış… Kontrol ettim, yanlış hatırlıyormuşum :slight_smile:

2 Beğeni

Kesinlikle Hard Truck Apocalypse oynamayı en çok sevdiğim oyundu küçükken cdciden almıştım çok sevmiştim ama crackli olduğu için bir yere kadar gidilebiliyordu sonra takılıyordu oyun bitirememiştim. Sonra steamde gezerken aklıma geldi satın aldım oyunu ama bir türlü sonuna gelemedim ve ingilizce olduğundan bazı görevlerde takılıyordum. Ve eskilerden bir tane daha Dragon Fable. Birde ataride snowbros oyunu vardı kuzenimle ne oynardık bu oyunu.

Bölüm sonu canavarı beyaz canavar , kılıcı sağa sola deli değneği gibi sallamalar :smile::smile::smile:

1 Beğeni

2 Beğeni

Ah abi ya, ne oyundu. Müziği bile efsaneydi.

Tekrar oynasak aynı tadı verir mi acaba?

2 Beğeni

resim
Fantastic 4 (ps2)
resim
Spiderman 2 (ps2)

Sven Co-op

4 Beğeni

resim

Twinsen adamdır. Zamanında level dergisinde tam çözümü yayınlanmıştı. Takıldığım yeri oradan bakıp geçtiğimi hatırlıyorum. Adventureların harbi adventure olduğu zamanlar çok geride kaldı.

5 Beğeni

3 Beğeni

image

Bakınız; yıl olmuş 2020, şu oyunun yeni nesil Windows’larda oynanamaması ve kimsenin bir muadilini çıkartmaması bir dramdır Romalılar. Müzikleri bile efsaneydi. Şimdi olsa afiyetle oynar, suyuna ekmek banarım.

image

2 Beğeni

resim

Platform oyunu olduğu için hem indie tarafında hem de AA tarafında ikameleri bolca mevcut, mevcut olmasına fakat benim sinir krizi geçirmeden, “rage quit” yapmadan oynayabildiğim tek platform oyunu bu olmuştu o yüzden yeri başkadır.

5 Beğeni

resim

resim

Rotoscope tekniği ile yapılan en iyi oyunlardan biridir The Last Express. Hala oynanabilir…

2 Beğeni

Efsane bir oyun olan Silent Hill 2

Yine eskilerden yine korku dolu bir oyun olan Obscure

Veee elbette serinin en efsane oyunu olan ve çocukluğumu harcadığım oyun The Sİms 2

3 Beğeni

Şu, çocukluk dramı değilse bende bir şey bilmiyorum.
resim
İçinde o kadar oyun olduğunu düşünüp eve koşanlar.
Kaseti üfleyip takmalar.
Evet içinde 9999999 tane oyun vardı ama 4-5 tanesi farklı gerisi aynı oyunlardı. Onu idrak edebilmenin üzüntüsü çok başka bir şey. Kasetler de çok kolay bozuluyordu.

resim
Popeye

Arkadaşım hala kasetli atarisini saklar hatıra niyetine. Ben bu dönemi kapatıp bilgisayara geçtiğimiz için mutluyum.

Hatırlamaya çalıştıkça aklıma geliyor, şu iki oyunun müptelası olmuştum:
resim
Disney’s Aladdin

resim
Disney’s Hercules

Çok güzel oyunlardı hakkaten. Bunların muadili benim için yok hükmünde :grimacing:

6 Beğeni

Diğer başlıkta @mit bahsedince hatırladım bende. Ne güzel oyundu Gruntz.

image

2 Beğeni

“Do I look stupid to you? Don’t answer that!”

3 Beğeni

Şu oyunları hatırlayan çıkar mı?
resim resim

5 Beğeni