Netflix Film İzleme Partisi #4 2001: A Space Odyssey

O zaman haftaya görüşmek üzere, şimdilik altın varaklı beyaz odamda yatağıma yatıp uzun düz bir taşa el uzatacağım :smiley:

5 Beğeni

Ben Hal’in beni içeri almadığı sahnede uyuyacağım. İyi geceler. :smiley:

4 Beğeni

Arkadaşlar filmin sonu tamamen metaforikmiş, geriye evrim felsefesine dayanıyormuş, evet film biter bitmez analiz bulmaya koştum :joy:

6 Beğeni

BEN DEDİM TÜM MAYMUNLAR TOPLANDI DİYE :d :dancer:

3 Beğeni

o zaman filmin başında ki maymunlar insanlığın gideceği son yer mi :joy:

3 Beğeni

Nietzsche’nin bengidönüş felsefesinden ilham alınmış, hayatlarımızın sonsuza dek ters çevrilen bir kum saati misali tekrar edeceğini söylüyormuş.

6 Beğeni

Allah korusun :(( (20krkt)

3 Beğeni

filmde ses kullanımı beni baya etkiledi ama

3 Beğeni

bi saat çarşıda gezince başladığını görebiliyorum gibi…

5 Beğeni

Öncelikle ben filmi çok beğendim arkadaşlar. Kubrick yine ustalığını konuşturmuş. Uzay aracındaki çekim açıları şahaneydi. Sanki o aracın içindeymişsiniz hissi yaratıyordu. Bunun dışında uzaydaki çekimlerde de sessizliğin tamamen sağlanması diğer artılardan birisiydi.

Renk kullanımı, müzikler ve içinde sürekli olarak beslediği felsefi anlam beni çok etkiledi diyebilirim. Bazı sahneler var ki insanın nutkunun tutulmaması imkansız. Özellikle finalden önceki renk cümbüşü beni büyüledi diyebilirim.

Gelelim filmden anladığım noktaya. Sanırım finaldeki görsel ile insanlığın yaşam sürecine tanıklık ettik. Maymundan gelip sonunda tekrar neye dönüşeceğimizi anlatan güzel bir filmdi benim için.

@leydiandromeda sanırım filmden çıkardığım anlamda biraz bir şeyler yakalamışım. :smiley:

8 Beğeni

Evet kesinlikle. Filmden anlamadığım çok şey var ama demekki kurgu değil daha çok metafor gözüyle bakmamız gerekiyormuş. O açıdan düşününce anlatmak istedikleri felsefeyi çok iyi işlemişler.

6 Beğeni

Çok doğru. Film hakkındaki incelemelerle filmin ne kadar iyi olduğunu teyit edebiliriz sanırım. :slight_smile:

Etkinliğe katılan herkese teşekkür ederim. Güzel bir filmi daha geride bıraktık. Bir sonraki filmde görüşmek üzere.

8 Beğeni

Filmi beğendim. Filmde bir diyalog olduğunda filmin ne zaman biteceğine bakıyorum. Ama bu filmi ilgiyle izledim. Film beni hipnoz etmişdi. Muzikleri beni korkutuyordu. Filmi bitirende konusu araştırdım. Çok garipti. :slightly_smiling_face:

Evet, çok güzel idi. :slightly_smiling_face:

5 Beğeni

Filmden doğru şekilde verim almışız sanırım. :smiley:

@SJack Benim ikinci sayılır. :joy:

7 Beğeni

Kesinlikle. :smiley: Tam şekilde bir şeyler anlamak istiyorsak 2-3 kere izlemek şart ama.

Üçüncüsü ne zaman peki? :smiley: :smiley: @zeynepsmith

4 Beğeni

Sizsiz izleyemeceğim sanırım o yüzden hiçbir zaman… :smiley:

3 Beğeni

Evet. :grin: :grin: :rofl:

4 Beğeni

Film için oy kullanıp, partiye gelmemek. Tam benlik bir hareket olmuş. :joy: Umarım keyif almışsınızdır. Ben de akşam tek başıma izlerim artık.

4 Beğeni

Çok kötü oldu. :pensive:

2 Beğeni

Sorun yok, bu aralar çok yoğunum. Haftaya olana gelirim artık. :smiley:

3 Beğeni