Ödünç Kitap Verme Sorunsalı

Bende kimseye kitap verme taraftarı değilim. Geçenlerde kütüphanemde düzenleme yaptım ve 5 kitabım eksik (1450 kitap içerisinde). Aksi gibi kime verdiğimi de bilmiyorum. İş yerindeki arkadaşlara tek tek soracağım sana mı verdim diye. Okusun okumasın geri alacağım. Buda bana ders oldu

3 Beğeni

Suç mu? :thinking: Ödünç alalım, verelim. Kitaplar paylaştıkça güzel. Yeni sloganım. :slightly_smiling_face:

5 Beğeni

Hayatımda 2 defa birilerine isteyerek kitap verdim. Birisi lisedeyken bir arkadaşıma vermiştim, geri döndüğünde hiç hoş bir durumda değildi. Diğeri de lise bittikten sonra verdim ve verdiğim kitaplar arasında en sevdiğim romanlardan birisi de bulunuyordu. Fakat şu anda o arkadaşımla görüşmediğim için bazen aklıma geliyor ve üzülüyorum. Hem arkadaşımla görüşemediğim için hem de “O zaman ben de sana en sevdiğim romanlardan birini vereyim,” gibi bir karşılık görmediğim için.

Fakat istemeyerek verdiklerimde oldu. Akraba eve gelir, kitaplara bakar ve “Hmm” dedikten sonra “Bunu bana versene,” der. Kitabın gidişi o gidiş. Çok kayıp verdim bu durumdan. Artık sevdiğim kitapları çekmecelere saklıyorum.

5 Beğeni

benden pek kitap istemezler. pek okuyan insan yok çevremde. isteyen de kitaba verdiğim önemi görünce istemekten vazgeçiyor. ama iki cümle ile bunu genelleyemem. kimisi istiyor tamam diyorum gidip yenisini alıp hediye ediyorum benden olsun diyorum. kimisine direkt hayır diyorum. kimisinin fazlaca ısrarlarına dayanamayıp veriyorum tabii şartlarımı sunarak. hemen tamam dediğim görülmemiştir. ben okuduğum kitabın elimin altında olmasını isteyen kişilerdenim. kimseden ödünç almam kütüphaneden almam. ama daha kitap okuma alışkanlığı oturmamış bir kişinin benim gibi yapmasını da beklemem. iyi bir okuyucu olmaya meyilli kişilere de her fırsatta kitap hediye ederim.

2 Beğeni

Özel koleksiyon, tarihi değeri olan, birinci baskı, kaynak eser, imzalı ve/veya hatırası olan bir kitap değilse ve okumuşsam, “Al senin olsun,” derim ben genelde. Tabii bu yüzden kütüphanem olması gerektiğinin üçte biri boyutlarında.

Bir de işin ödünç alma boyutu var. Yıllar önce Foucault Sarkacı’nı bir arkadaşımdan ödünç alıp, okuyup, iade etmiştim. Sonra üç farklı arkadaşım bu kitabı onlardan ödünç aldığımı iddia edip geri istediler. Ben de gittim her birine hediye ettim :slight_smile:

Yani istediğiniz kitap olsun yeter ki.

6 Beğeni

Benim de Efsaneler üçlemesinin ilk kitabını (İkizleri Zamanı)almıştı bir arkadaşım ve tabi ki ne o ne de kitap ortalıklarda yok. Seri ilk kitabı olmadan boynu bükük duruyor kitaplıkta …

3 Beğeni

Ben, ödünç verdiğim kitabın geri gelmemesinden çok okunmamasından şikâyetçiyim. Ödünç verdiğim kişi, kitaplara önem veren ama herhangi bir nedenden ötürü iade edememiş biriyse sorun etmem. Kitap onun olsun, umursamam. Çünkü okuduğum bir kitaba yeniden ihtiyaç duyduğum nadir bir durumdur. İhtiyacım olanları zaten hiç kimseye ödünç vermem.

Asıl kızdığım şu: Bir hevesle benden kitap istiyorlar. Veriyorum, kitap aylarca geri dönmüyor. “Okudun mu” diye soruyorum, kem küm ediyorlar. Neden okumadıklarını izah etmeye çalışıyorlar. Elbette haklı bir neden ötürü okuma fırsatı bulamayanlar oluyor, lafım onlara değil. Bazılarının kitap okumakla hiç ilgisi yok, herhangi bir nedenden ötürü heves edip kitap istiyorlar. Kitabı alıp gittiklerinde hevesleri geçiyor ve kitap bir köşede unutuluyor. İşte buna deli oluyorum.

Hatta bunlar da yine iyi. Bir keresinde kardeşim kitap istedi. Verdim kitabı. Bir ay sonra beğenip beğenmediğini sordum. Çocuk hem okumamış, hem de kitabı kaybetmiş. Nasıl öfkelendiğimi anlatamam.

Kısacası, kitap ödünç vermeye karşı değilim. O kitaplar benim kitaplığımda paslanacağına elden ele dolaşıp okunmasını tercih ederim ama gelin görün ki hem isteyip hem okumuyorlar, hatta bazıları kaybediyorlar. Benim kitap ödünç vermeme nedenim budur. Elbette tamamen ödünç vermeme durumu yok bende. Bir kişiye kitap vermeden önce onu uzun bir süre tanımış ve güvenmiş olmam gerekiyor.

9 Beğeni

Bu konuda çok dertliyim. Ödünç verip de geri alamadığım onlarca kitabım oldu.

Mümkün mertebe kitap ödünç almam. Alırsam hızlı ve dikkatli bir şekilde okumaya çalışırım. Bu şartları bir şekilde yerine getiremezsem durumu telafi etmek isterim. Kitaplığımda başkasına ait tek bir kitap bile yok!

Özet

Aşk romanı okumayı seven bir arkadaşım çok sevdiği bir kitabı benim de okumamı istedi. O türde okumadığımı söylediğim halde ısrarcı oldu ve kitabını bana getirdi. Onun iki günde bitirdiği kitabı ben beş ayda güçlükle okuyabildim. Kitap elimde o kadar süründü ki sayfa kenarları yıprandı. Duyduğum mahcubiyetle aynısından bir tane daha aldım ve arkadaşıma iki kitabı birden götürdüm.

Hediye etme konusunda da asla sizler gibi olamıyorum. Satın alma amacım hediye etmekse sorun yok ama kendime aldığım bir kitabı asla ama asla bir başkasına hediye edemem. Bağ kuruyorum kitaplarımla ve bunda bir yanlışlık yok bana göre.

Benim merak ettiğim asıl nokta kitap ödünç alıp da geri getirmeyenlerin nasıl bir motivasyona sahip oldukları. Ayıplayacaksak bu davranışı ayıplayalım. Kime hangi kitabı verdiğimizi unuttuğumuzu mu sanıyorlar acaba? Şahsen yıllar geçse de unutmuyorum. Tutunamayanlar hala Ankara’da mı yaşıyordur diyorum, Böyle Buyurdu Zerdüşt kendi ofisini açabilmiş midir, İlahi Komedya akademisyenliğe devam mı ediyordur diyorum.

Kitaplarımı toplu halde götürüp hiçbirini geri getirmeyen sevgili arkadaşlar, bu vesileyle hepinize buradan bir kez daha teessüf ederim. :expressionless::expressionless:

Kitap ödünç vermeyenleri sonuna kadar destekliyorum. Öte yandan ben hala kitaplarımı isteyenlere vermeye devam ediyor ve kederle dönmelerini bekliyorum.:pensive:

6 Beğeni

Çok değer verdiğim bir kitabı ödünç verdiğimde gelmesini beklemek;filmi çıksa oscar adayı olabilecek bir dramdır

3 Beğeni

Ödünç verdiğim ama geri alamadığım çok kitabım oldu. Bu kişilerle ya iletişimim koptu ve bir daha kitabımı asla vermedi.
Buna rağmen beni tanıyan bir dostuma tavsiye ödünç kitap verip alıyorumdur. Sanırım ikimizin de kitaplara değer vermemizden kaynaklanan güvenden sonra bu durum alışkanlık kazandı. Sanmayın herkesle böyleyim sadece bu dostum istisnadır, gözüm hala geri gelmeyen kitaplarımdadır malesef.
Bir de ilgili kuzenlerime kitaplarımı veriyorum belki ilgi alanlarını tutturmuşumdur ve meraklarını körüklerim işte o kitaplar da gözüm kalmaz. :laughing:

4 Beğeni

En son 7.sınıfta bir kitabımı ödünç vermiştim. Kitabın geri dönüşünde büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Orijinal ve tertemiz verdiğim Şimşek Hırsızı gitmiş yerine sahte ve pasaklı bir Şimşek Hırsızı gelmişti Arkadaşım kitabı kaybetmiş ve yerine sahtesini alıp okumaya devam etmiş. O günden sonra hiç kimseye kitap ödünç vermedim.

1 Beğeni

Peh peh peh, kitap paylaşmayan arkadaşlara saygı duymakla birlikte, ben kitaplığımın önünde kitapları anlatmayı sohbet etmeyi ve beğendiğim kitapları ödünç/hediye vermeyi çok severim.

Dünyanın en güzel hediyesi kitaptır. En fazla duble iskender fiyatına olan bir kitabın manevi olarak insana katacağı pahabiçilmez şeyler var. Hangi kitabın kime ne şekilde faydalı olacağını bilemeyiz.

Ben bu yüzden kitaplığımdan kitap isteyen herkese kitap veririm 2-3 ay sonra gelmezse yenisini alır koyarım.

Bilgi, tecrübe, sevgi paylaştıkça çoğalır. Paylaştıkça çoğalan güzellikleri paylaşmaktan çekinmeyin. Kimin hayatında nasıl bir ışık yakacağınızı bilemezsiniz, bu ışığın yanma ihtimalini yok etmeyin…

Esenlikle

8 Beğeni

Ödünç kitap veririm. Bazen geri gelir, bazen geri gelmez. Hediye etme konusuna gelince…

Paulo Coelho’nun On Bir Dakika kitabında, kadın adama kendine ait bir nesne verir. Bir eşya. Aynı şekilde adam da ona bir eşya verir. Çünkü en güzel hediyenin kendine ait bir şeyi vermek olduğunu söyler kadın. Karşıdakine, kendinden bir parça verdiğini söyler böylece.

Ben de, hayatımda değerli olan ve kitap okuyan ya da kitap okumaya meyilli insanlara, bazen bir kitabımı veririm. İçine de bu anlattığım anektodu yazarım ve derim ki; “Artık bir parçam sende. Bu kitabın her sayfasında parmaklarımın izleri, her sözcükte dudaklarımdan verilmiş birer nefes, her cümlede fikirlerim, gözyaşlarım ve gülümsemelerim var. O artık senin. Sana benden, ben içeren bir hediye.”

11 Beğeni

Ödünç kitap aldığım çok nadirdir, o da kitap sevdasına düşmeden önce, gençlik yıllarımdadır. Kütüphaneden de kitap almam, çünkü sevdiğim herşeyin yanımda olmasını istemek gibi pis bir huyum olduğu için :relieved: kitaplar da evimde, başucumda olsun isterim.
Ama ödünç vermek konusuna gelince de hayır diyemem. Değer verdiğim insanlara hiç düşünmez veririm ama onlarda benim takıntımı bildikleri için alırken sapasağlam getireceklerini ben hiç birşey söylemeden belirtirler. Başkaları istediğinde ise önce bazen duymamazlıktan gelsem de ikinci kez söylerlerse veririm. Ama sonra gider kendime yenisi alırım. Kitaplığımda eksik görmeye dayanamıyorum. Tabii nadir bulunan eserler ya da özellikli kitaplar olursa durum değişir.

2 Beğeni

Kitaplara çok değer veren ve seri halinde bulunmalarına çok dikkat eden ( ciddi anlamda bu konuda takıntılıyım biraz ) biri olmama rağmen benden kitap isteyen herkese istediği kitabı okuyup faydalansın diye vermiştim. Bir iki kez verdiğim kitaplar geri gelmemişti. Bunun üzerine neyse olur canı sağolsun deyip geçiştirmiştim ancak devamında farkettim ki kime hangi kitabı verirsem vereyim neredeyse yarısı gelmiyor. Bunun üzerine çok nadir ve sadece okuyup geri vereceğine emin olduğum kişilere kitap vermeye karar verdim. Aslında isteyen herkese verip onların da okumasını, güzel eserlerden yararlanmasını istiyorum ancak toplum olarak ( belki de sadece benim çevremdir, bilemiyorum. ) emanet edilen kitapları nedense geri vermesini bilmiyoruz.

3 Beğeni

15

En son kitap ödünç verdiğim öğretmen bir arkadaştan gelen yorum… Ne demeştim üstte;

Bilgi, tecrübe, sevgi paylaştıkça çoğalır. Paylaştıkça çoğalan güzellikleri paylaşmaktan çekinmeyin. Kimin hayatında nasıl bir ışık yakacağınızı bilemezsiniz, bu ışığın yanma ihtimalini yok etmeyin…

Lütfen kitap paylaşmaktan çekinmeyin. Kitaplığınızdan bir kitabın gitmesini istemiyorsanız yenisini alıp hediye edin. Kitap en güzel hediyelerden biridir.

Merak edenler için edit; ilgili kitap Mitch Albom tarafından kaleme alınan “Öğretmenim Mori’yle Salı Buluşmaları”. Sanırım bu kitaba 4-5 kere para verdim çünkü her ödünç alana hediye ettim :slight_smile:

7 Beğeni

“Usta bizim bi kitap vardı ne oldu?”

Fareler ve İnsanlar bana hala geri dönmedi. Mazi kalbimde yara… :persevere:

1 Beğeni

Okuldaki kız benden Zümrüdüanka yoladşlığını istedi Kitabı ona vermeye söz verip kitabı getirmedim :joy::stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Bilin bakalım hangisini ödünç vermiştim ve nasıl geri döndü? O günden beri sadece evine gidebildiğim samimiyette arkadaşlarıma veya akrabalarıma kitap veriyorum ki gidip alabileyim :blush:

3 Beğeni

Kimseye kitap vermem , kimseden istemem.Bir kitabı okurken sırada okuyacağım 2 kitabı hazır tutarım.Çok büyük bir kampanya yakalamadığım sürece fazladan kitap almam.Tavsiye ederim :krs:

2 Beğeni