Ödünç Kitap Verme Sorunsalı

ooooooooooooooooooooo! Harry Potter in eski baskısımı günlerce aradığım o serimi Harry benim için özeldir okuduğum ilk fantastik kitap serisi dir . Çok kıskandım vallaha çok keşke benim olsa.:smiling_imp:

1 Beğeni

O kadar kurallı yaşayabilsek hayat çok daha farklı bir yer olurdu :slight_smile:

1 Beğeni

Tabiki.Fakat hayatın her alanında bu şekilde yaşamaya gerek yok.Pek mümkün de değil sanırım. :krs:

2 Beğeni

Ne yazık ki kitap okumanın ötesinde kitaba olan davranışlar konusunda da bilinçli olan bir toplum değiliz. Otobüste, metroda ya da bir arkadaşın elinde kıvrılan sayfaları, kırılan kapakları gördükçe üzülüyorum. Elbette hiç okunmamış gibi kusursuz görünemez fakat müsvedde gibi de kullanılmamalı. Güveniyorsam ödünç veriyorum, ki hayatımda böyle olan insan sayısı bir. Evet 1.

1 Beğeni

Okumayana kitap ödünç verilmez ben okuyanada vermem okuduktan sonra kırıştırmamak için aylardır dokunmadığım kitabımı başka birine vercem demek ha ? güzel rüyaaaaaaa

1 Beğeni

Etrafımda pek kitap okuyan olmadığı için benim için sorunsal olmayan konudur.Sadece abime veririm.O da bana ya getirmez ya da dayak atıp getirir.Ama bunu sorun etmiyorum çünkü abim hem bana kitap okuma sevgisini aşıladı hem de kitaplığımın yarısını onun parasıyla aldım.

1 Beğeni

telje benimde abim olsa :frowning:

1 Beğeni

Bu konuda bağnaz denebilecek kadar katıyım. Önceden veriyordum. Geldiğinde kapak bükülmüş, sayfalar yıpranmış oluyordu. İkinci kez verdiğimde uyarıp veriyordum. Aynı olay… Allah’ın hakkı üç deyip bir daha verdim baktım olmuyor. Bir daha da kimseye kitap vermedim. Millet başkasının eşyasını daha bir özenle kullanma görgüsü konusunda oldukça düşük seviyede. “Emenn yee, kitap ne olacak ki, bi daha okuyacan mı sankim,” diye savunmaları yok mu… Çileden çıkarıyor.
Uzun zaman ardından belki insanlar değişmiştir diye yine verdim kitap. Ama gelmiyor bir türlü. Ben çekinmem kitap konusunda isterim. Diğer konularda yüzüm tutmaz; bir şey istemem. Velhasılı kelam bu arkadaş da kitabı kaybetmiş ve bana söylemiyor. Ayrıca verdiğim kitap seri bir kitabın ikincisiydi. İnsan kusura bakma kaybetmişim der. Bekletince kitap gelecek sanki…
Bundan sonra da verdiğim kitap sayısı oldukça azaldı. Hatta hiçe yakın konuma geldi. Memnunum da bu durumdan.

3 Beğeni

verme okumayana ben kimseye vermem isterse annem olsun babam olsun umrumda olmaz sen başta vererek yanlış yapmışsın

2 Beğeni

Aslında çok ucu açık bir konu. Ödünç kitap verilecek kişiler var, verilmeyecek kişiler var. Ödünç verilecek kitaplar var, verilmyecek kitaplar var.

Eğer bir arkadaşım benden piyasa bulunan, bir kitapevinden veya sahaftan alınabilir durumda olan bir kitap isterse ödünç vermem, hediye ederim. Sonra eğer benim için edebi değeri olan, kitaplığımda mutlaka durmasını isteyeceğim bir kitap ise aynı kitabı tekrar alırım.

Öte yandan benim için önemi çok büyük olan bir kitapsa kimseye ödünç vermem. Kişinin yırtmasından, katlamasından, geç getirmesindne ziyade alan kişinin kontrolü altında olmayan durumlarda gelişebilir. Kaybolabilir, üzerine çay kahve dökülebilir, çocuğu boya kalemiyle üzerine resim yapabilir. Hepsi başıma geldi :grin:

O yüzden birine kitap verirken, verdiğiniz gibi almayı ummaktansa, hiç geri gelmeyecekmiş gibi düşünerek verin yada duruma göre vermeyin :grin:

5 Beğeni

Çok çektim. Yıllarca ne çok çektim. Bu gün arkadaşlarımın en dalga geçtiği konudur. Hepsinin hayali gelip kitaplarıma dokunmak ya da sıralarını bozmaktır.

Oysa nasıl bir emektir o;
-Tolkienler’i özene bezene bir yere istifler, haftada bir tek tek tozunu alırsın.
-Sırf ayn renkte aynı boyda olsun diye, sıralı bir şekilde dursun diye, Remzi kitapevinden W. Shakespeare’leri alırsın…
-İlk Dune filmi, Amerikadan özel gelen extended Lotr serisi ve Blind Guardian Imaginations Through the Looking Glass Dvd si bir köşede durur.

• Arkadaşları geç, sevgiliye sunulmamış yıllanmış şişeler, dolaba yahut rafa yığılı pipo tablası, tütün kokusu…
  • Bir köşede yılların izini taşıyan zar seti, Frp Player Handbookları ve Magic Kartları…
  • Harçlık biriktirerek alınmış mcfarlane figürleri ve warhammer savaşçıları.

Hey yavrum hey…
Temizlikçi kadına elletmezsin,
Dışarıda içini saran bir korkudur o, ulan acaba annem attı mı diye bir kuşkuyla gezesin,
O ne bencillik o ne egodur ki sırf o manzaraya döktüğün parayı hesaplar sonrada kendi başına geçer hayran hayran izlersin… Kıymetli bir yüzüktür o elletmezsin!

Bir sevgi bir aşktır bu,
Anlayamazsın!

7 Beğeni

Üstüne su ya da kahve dökülmüş, parçalanmış dönen kitaplarım oldu ya da bazıları hiç dönmediler :frowning: Kardeşim bile kitabımı kaybetti. Bunları yaşadıktan sonra artık sadece daha önce kitabımı ödünç verdiğim ve düzgün bir şekilde geri aldığım bir kaç kişiye veriyorum artık.

1 Beğeni

Ödünç kitap vermek istememeyi burnu büyüklük olarak görmemekle beraber, kitaplarımı paylaşmayı çok severim. Her insan başka bir dünyadır buna istinaden kitaplardaki fikirlerin ve duyguların bu başka başka dünyalardaki tesirini gözlemlemek gerçekten hoş bir deneyim oluyor. :blush: Özellikle kitaba kendilerinden de bir şeyler ekledikleri zaman (altı çizili bir paragraf, kenara alınmış ufak bir not vs.)çok daha anlamlı geliyor bana. Fakat bir de verdiğin kitapla mangal harlamaya çalışan, çaydanlığın sıcak temasından masayı korumak için senin verdiğin kitabı feda eden tiplerde var hayatta… Allahtan azınlıktalar :woman_facepalming::woman_facepalming:

2 Beğeni

İnsanların şu kitap vermiyor AAAAAAAAAAA bencil laflarının ardından eskiden en yakın arkadaşıma Çalıkuşunu vermiştim 1 hafta bekle kitap yok 2 hafta bekle kitap yok tam delirme raddisine geldiğim sırada arkadaşım kitabımı bana vermişti o an günümü hiçbir şey mahvedemez derken bütün satırların nerdeyse hepsinin üstünün çizildiğini gördüm o an nerdeyse ağlayacaktım 2 gün sonra kitabı yaktım (evet bildiğiniz sinirden çakmakla yaktım ) şimdi aşırı tepki diyebilsiniz ama bir kitap tahrip edilince benim için delirmemek elde değil

1 Beğeni

Kimseye kitap vermem. Bir kere çocuğumun arkadaşına ithaki baskısı - frankestein vermiştim. meyve suyu dökülmüş bir şekilde geldi. Çok kızmıştım. Parasını verecek dedim ve çocuk arkadaşından kitabın parasını aldı. Kitap ilk baskıydı. yerine koyduğum farklı kapaklı 3. baskıydı.

1 Beğeni

Aa ama yazık yaşı küçük galiba çocukların abi bi seferliğine mazur görseydin :smiley: (Çocuk yaştalar sanıyorum)

1 Beğeni

Bir gün o yakmayı deneyimliycem sırf onun için kitap alcam :smiley:

1 Beğeni

Yaşları13-14 falandı :slight_smile:

1 Beğeni

Bana yakın olmayan birisine kitap vermiyorum. Bu dışarıdan bakıldığında bencillik gibi görünebilir, hatta “Amma değerli kitapların” var gibi yorumlara sebebiyet verebilir. Ama şöyle bir şey var -buradaki herkes hak verir- Bizler iyi kötü bir kütüphane oluşturmaya çalışıyoruz, kitapları özenerek seçip, özenerek yerleştiriyoruz; o düzene bakmak ise paha biçilemez geliyor. Kitap verdiğimiz insan “Sadece bir kitap” deyip rahat hareket ediyor ve oraya buraya savuruyor (Herkes için geçerli değil tabii) Hâlbuki o sadece bir kitap değil, oluşturduğumuz kütüphanenin bir parçası…
Bu nedenle kitaba gerçek değeri vermeyen insanlara kitap vermiyorum; isterse babamın oğlu olsun

3 Beğeni

13 Beğeni