Ogres - Adrian Tchaikovsky Mini Okuma Etkinliği

Şimdi GR’den kitabın yorumlarına baktım da şöyle güzel bir yorumla karşılaştım.

And why are there no spiders in this book, at all?

2 Beğeni

Ben de bitiriyim bugün de rahatça okuyayım sizin yazdıklarınızı.

@Abraxas The Kaiju Preservation Society’yi görünce aha dedim geliyor gelmekte olan. :smiley:

Old Man’s War da güzeldi hem, ilginçtir Sendrom’un ilk kitabı da (2. aldım ama daha okuyamadım) hiç fena değildi. Yazık ediyor kendine de bize de Scalzi.

Interdependency’yi hala merak ediyorum ama. İthaki 3.yü de basarsa ve çeviri güzelse alıp da okuyacağım inşallah. :smiley:

O gün gelir de eleman lazım olursa ulaş bana. :joy:

Herkes mi illallah demiş Spiderlight’tan anlamadım. :sweat_smile:

3 Beğeni

O yorum AD’nin örümcek sevgisi sebebiyle birçok kitabında örümcek karakterlere yer vermesine bir gönderme. Children of Time, Shadow of the Apt, Spiderlight.

Örümceksiz kitap yazması endişelendirmiş. :slight_smile:

2 Beğeni

A merry greenwood fire is only romantic if you have a roof to go back to.

Ne güzel bir cümle.

Çok ilginç bir eser. Merakla okuyorum.

5 Beğeni

Bitti.

Tek kelimeyle bayıldım. Az sayıda sayfaya çok şey sığdırmayı -harika betimlemelerden de vazgeçmeden- başarmış yazar.

Bu artık kesin bilgi. :slight_smile:

Jetondan kastım ogrelerin aslında ne olduklarıydı. Isadora abla Torquell’e onu neden çiftçi yaşamından ve ölümden kurtardığını, onu diğer ekonomiklerden farklı kılanın ne olduğunu soruyor aslında. Atavizm yanıtını bulana kadar da aramaya devam ediyor eleman. Sonra aydınlanıyor zaten.

Komünist Manifesto’yu da okumam lazım. :sweat_smile:

Aklıma takılan tek bir şey var, kitapta açıklandı da ben mi atladım acaba? Ogrelerimiz neden insan eti de yiyor?

@periyodiknesriyat Beğenmene sevindim hocam. :blush:

2 Beğeni

Benim de.

Ogrelar aslında Brink’den önceki gerçek, orijinal insanlar mıymış? 9. bölümde Isadora bunu ima ediyor. Ama eğer öyleyse bu Torquell’in Brink öncesi fotoğraflarda hiç ogre görmediğini söylemesiyle çelişmiyor mu? Ben ogreların 10 feetlik devler olmalarını sadece genetik modifikasyonla aciklayabiliyorum; yönetici kadro economic’lerin genleriyle oynayarak onlari koyunsu subhumanlara dönüstürmüsler, kendilerini de büyütmüsler ve güclü kuvvetli yapmislar. Ama 6. bölümdeki bir pasajda Isadore bu aciklamanin dogru olmadigini söylüyor.

1. bölüm

And you tell her where the ogres come from. Or rather, that they never came from anywhere. That all those histories of the Brink, lovingly detailing the hard decisions made by the powerful people, about how they would save the world, omitted one key element: that they excluded themselves from those measures.

“When it’s consumption of resources that’s the issue,” you say, “then ‘economic’ just means smaller. That’s us. You stayed the same.”

She’s smiling, and partly it’s the ‘good boy’ response to a pet who can perform a new trick, but there’s her old slyness there as well, because you’re almost right, but there’s one piece of the puzzle left over.

“A handful of genes to control height and size,” she murmurs, slurring a little. “Easier than you think. A handful of genes to control diet, which proteins can be digested, which can’t. That’s trickier. Your father still enjoyed a boiled egg and a glass of milk, probably. Some bloodlines still do. Not”—she belches—“an exact science, quite. A handful of genes to lower testosterone and other truculent hormones. More manageable, eh? All to save the world from the teeming hordes. But you haven’t guessed it.” She sounds like a spoiled child who didn’t get a pony for her birthday. “I was sure you’d have worked it out by now.”

And you’re blank. You’ve dropped your grand revelation, but apparently that’s not it.

1. bölüm:

“Economics,” you fill in.
Monkeys.
“And you’re…”
“An ogre.”
She laughs. “Torquell, really. A human. Unmodified. Original.”
“Like they were from before the Brink.”
“Exactly,”

Ben tat diye anladım. İnsan eti ogerlar için en değerli, bulunması en güç ve en lezzetli et. Isadora bile keyifle yiyordu. Gerçi neden bulunması güç olsun ve insanlar etlerini satsın ki? Economicler zaten bir nevi köleler, masterlar istediklerini öldürüp etlerini yiyebiliyorlar zaten.

Kesinlikle okumalısın. :slight_smile:

2 Beğeni

Acaba Moties’e ara verip hızlıca bunu mu okusam? :thinking:

3 Beğeni

Baştaki foot lu boy ölçümü beni de avlamayı başardı.

10 feetlik devler

Ekonomiklerin boyları ufalınca ayakları da ufaldığından orada yazarın bizim feet denince 30cm olarak hesaplayacağımızı tahmin ederek ogreleri dev olarak algılamamıza -çok akıllıca bir şekilde- sevk ettiğini düşünmüştüm. Çelişki de olmuyor böylece. Ne dersin? Ben bu açıdan görünce yazarın elini öpmek istemiştim. :slight_smile:

Durduğun kabahat. :slight_smile:

2 Beğeni

Obaa, çok ilginç bir fikir, doğru açıklama olduğundan henüz şüpheliyim (demin 9. bölümdeki o diyaloğu tekrar okurken başka bir jeton düştü) ama yine de çok akıllıca.

Bir ölçelim:

If you are over six feet tall and your father five and a half, then Sir Peter is ten, easily.

Ogrelar (10 ft): 3,05 m
Torquell (6’ 1" diyelim): 1,85 m
Economics (5’ 5"): 1,67 m

Yok abi, bence doğru değil bu teori. 1,67 m’lik bir adamın foot ölçüsü de aşağı yukarı 30 cm olacak. 10 ft’lik ogre’ları açıklamıyor.

Ben şimdi o diyaloğu ikinci okumamda ne anladığımı açıklayayım.

Torquell’in ökyüsü esnasında toplamda 3 çeşit insan türü aynı zamanda var oluyorlar.

1. Economics (genleri modifiye edilmiş subhumanlar)
  2. Torquell (gerçek, orijinal, modifiye edilmemiş ata insan. Torquell’in atavizminden kasıt gerçek Brink öncesi insana çekimsemiymiş, ogre’lara değil. Isadora: " “Torquell, really. A human. Unmodified. Original.”
  3. Ogrelar (genleri modifiye edilmiş superhumanlar)

Bu teori 6. bölümdeki “you haven’t guessed it” yorumuyla gene biraz çelişiyor ama elimden bu geliyor.

2 Beğeni

İnç de kullandıklarını yeniden fark edene kadar koca bir paragraf yazmıştım savunma için ama tüm teorim çöpe gitti. :sweat_smile:

Sanırım bu kadar da olur diyerek böyle kabulleneceğim. :smiley:

2 Beğeni

İlk bölüm bitti, şimdilik gayet güzel gidiyor. İngilizcesi azıcık zorluyor ama telefon sözlüğü çok pratik.

Hikayeyi anlatan yazar mı yoksa hikayeden birisi mi? İkinci tekil şahıs anlatımını genel olarak beğendim ama.

3 Beğeni

Dili hafifleyecek ilerleyince.

Bitirince karar ver bence. :slight_smile:

3 Beğeni

Ben beğendim. Hatta çok beğendim. Sanki Torq benmişim de benim geçmişimi anlatıyor gibi hissediyorum.

3 bitti. Ete allerjen mi insanlar? Ben sanki daha çok yasak gibi anladım. 3’te Torq bir hayvanı pişirip yiyor ama öğüre öğüre. Sanki evrimsel olarak insanlar otçul olmuş.

Bu arada ikide babasını pişirip yedi mi Ogreler yoksa sadece öldürdüler mi? Buz kabı olayını anlamadım pek.

4 Beğeni

Hem yasak hem de sindiremiyorlar. Mekanizması ve nedenleri ileride açıklanacak. İlk yorumlarımıza bir bak, biraz tartışmıştık.

Buz kabında sadece baş vardı, güzel kısımlarını yemişler ziyafet sofrasında. Başı bozulmasın diye buz kabına koymuşlar, Sir Peter namussuzu trophy olarak yanına alacaktı galiba onu. Witcher sanki şerefsiz.

3 Beğeni

:joy:

Masayı tarif ederken bir hayvana ait olamayacak kemikler falan diyordu sanki. oradan kıllanıyor eleman ilk.

There are ribs, there on the table, and a spine and pelvis. Not the limbs, not the head, but you know. Nothing that wore those bones inside it ever walked on four legs.

2 Beğeni

4 bitti, ogress reyiz Torq’u aldı. Bence melez çıkacak Torq ama öyle olursa çok basit olur.

2 Beğeni

Güzel bir tahmin, ama doğru mu acaba? Rafo. :slight_smile:

2 Beğeni

6 bitti. Biraz tekdüze geçiyor şu ana kadar. 2den sonra güzel bir intikam kitabı olur diyordum ama beklediğim gibi ilerlemedi. 7den sonra açılıyor sanırım. Yarın bitiririm artık kitabı.

2 Beğeni

Aynen, 7 bölüm ile olaylar hızlanıyor ve bitene kadar da yavaşlamayacak. :slight_smile: İntikam var ama az da olsa.

2 Beğeni

Son bölüme geldim. Şu ana kadar pek beğendiğimi söyleyemem.

Atavizm nedir bu arada? Ben hala ogre’ler nasıl oluştu anlamadım. Neyse, son bölümü de okuyayım, belki orada açıklanıyordur.

2 Beğeni